Advertisement

Football: City and Southern Section playoff pairings (updated)

FOOTBALL

CITY

Advertisement

DIVISION 1

First round, Friday, 7 p.m. unless noted

Advertisement

#16 Los Angeles Roosevelt (5-5) at #1 San Pedro (9-1)

#9 Palisades (6-4) at #8 Arleta (9-1), 2 p.m.

#12 Venice (4-6) at #5 Crenshaw (7-3)

#13 Taft (6-4) at #4 Carson (7-3)

Advertisement

#14 South East (5-5) at #3 Narbonne (6-4)

#11 Canoga Park (8-2) vs. #6 Dorsey (5-5) at Rancho Cienega Park

#10 Wilmington Banning (5-5) at #7 Birmingham (5-5)

#15 El Camino Real (7-3) at #2 Garfield (8-2)

DIVISION 1I

First round, Friday, 7 p.m.

#16 Cleveland (5-5) at #1 Los Angeles Hamilton (7-3)

#9 Granada Hills (3-7) at #8 Lincoln (6-4)

Advertisement

#12 Franklin (6-4) at #5 South Gate (6-4)

#13 Grant (6-4) at #4 Los Angeles University (4-5)

#14 Bell (2-8) at #3 Sylmar (8-2)

#11 Chatsworth (5-5) at #6 Huntington Park (7-3)

#10 San Fernando (5-5) at #7 Verdugo Hills (7-3)

#15 West Adams (6-4) at #2 Eagle Rock (9-1)

DIVISION 1II

First round, Friday, 7 p.m.

#16 Roybal (2-8) at #1 Los Angeles (8-2)

#9 View Park (4-5) at #8 Hollywood (7-3)

#12 Sun Valley Poly (2-8) at #5 Belmont (7-3)

#13 Contreras (3-7) at #4 Hawkins (7-3)

#14 Los Angeles Wilson (3-7) at #3 Monroe (7-3)

#11 Panorama (4-6) at #6 Santee (6-4)

#10 Marquez (6-4) at #7 Rancho Dominguez (4-6)

#15 Chavez (3-7) at #2 Bernstein (8-2)

8 MAN

Semifinals, Friday, 7 p.m.

Bright Star (3-5) at #1 Fulton (4-5)

Sherman Oaks CES (7-2) at Animo Robinson (6-3)

FOOTBALL

SOUTHERN SECTION

PAC-5 (I)

First round, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Long Beach Cabrillo (4-6) vs. #1 St. John Bosco (9-1) at Cerritos College, 7 p.m.

St. Bonaventure (6-4) at Norco (5-5)

Santa Margarita (6-4) at Crespi (8-1), 7 p.m.

Servite (4-6) vs. #4 Long Beach Poly (9-1) at Veterans Stadium (Long Beach), 7 p.m.

Serra (8-2) at #3 Corona Centennial (8-2)

Mater Dei (8-2) at Westlake (8-2)

Lakewood (6-4) at Bishop Amat (7-3), 7 p.m.

Corona Santiago (6-4) vs. #2 JSerra (9-1) at Saddleback College

WEST VALLEY (II)

First round, Friday, 7:30 p.m. unless noted

San Juan Hills (4-6) at #1 Upland (8-2)

Hart (7-3) vs. Edison (7-3) at Orange Coast College, 7 p.m.

Canyon Country Canyon (5-5) at Vista Murrieta (8-2)

Newport Harbor (5-5) at #4 Tesoro (8-2), 7 p.m.

Great Oak (8-2) at #3 Chino Hills (8-2)

El Toro (7-3) vs. Los Alamitos (9-1) at Veterans Stadium (Long Beach), THURSDAY, 7 p.m.

Rancho Cucamonga (6-4) at Valencia (8-2), 7 p.m.

Temecula Valley (6-4) at #2 Mission Viejo (8-2)

NORTHERN (III)

First round, Friday, 7 p.m. unless noted

Camarillo (6-4) at #1 Lompoc (10-0)

Arroyo Grande (8-2) at Nordhoff (6-4)

Royal (4-6) vs. Paso Robles (9-1) at Flamson MS (Paso Robles)

Pioneer Valley (5-5) at #4 Palmdale (9-1), 7:30 p.m.

Thousand Oaks (7-3) at #3 Atascadero (8-2)

Antelope Valley (6-4) vs. Bishop Diego (9-1) at Santa Barbara CC, SATURDAY, 7 p.m.

Eastside (8-2) at Santa Maria St. Joseph (6-4)

Righetti (4-6) at #2 Newbury Park (8-2)

SOUTHWEST (IV)

First round, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Tustin (6-4) vs. #1 Corona del Mar (9-1) at Newport Harbor

Troy (7-3) at Trabuco Hills (6-4)

Cypress (8-2) at Buena Park (9-1)

Irvine (6-4) vs. #4 Villa Park (8-2) at El Modena, 7 p.m.

Capistrano Valley (7-3) at #3 La Habra (7-3), 7 p.m.

Northwood (7-3) at Placentia Valencia (9-1)

Foothill (7-3) vs. Woodbridge (7-3) at Irvine University, 7 p.m.

Fullerton (5-5) at #2 San Clemente (9-1), 7 p.m.

SOUTHEAST (V)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Mayfair (5-5) at #1 St. Francis (10-0)

Dominguez (7-3) vs. La Serna (8-2) at California

Paramount (6-4) vs. Norwalk (7-3) at Excelsior Adult School (Norwalk)

Harvard-Westlake (7-3) vs. #4 Crescenta Valley (10-0) at Glendale

Muir (6-4) at #3 Cathedral (9-1)

California (6-4) at Downey (7-3)

Burbank (7-3) at El Rancho (8-2)

Salesian (4-6) at #2 La Mirada (9-1)

INLAND (VI)

First round, Friday, 7 p.m.

Riverside North (3-7) vs. #1 Redlands East Valley (9-1) at Citrus Valley

Jurupa Hills (5-5) at Elsinore (8-2)

Paloma Valley (6-4) at Rancho Verde (8-2)

Citrus Valley (4-6) at #4 Citrus Hill (9-1)

Tahquitz (4-6) vs. #3 Riverside Poly (10-0) at King

Cajon (7-3) at San Gorgonio (9-1)

San Jacinto (9-1) at Carter (8-2)

Rim of the World (5-5) at #2 Heritage (10-0)

WESTERN (VII)

First round, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Santa Monica (5-5) at #1 West Torrance (10-0)

Buena (4-6) at Calabasas (5-5)

Lawndale (6-4) vs. Palos Verdes (7-3) at Mira Costa, 7 p.m.

Torrance (6-4) at #4 Oxnard (8-2)

South Torrance (6-4) at #3 Ventura (9-1)

Redondo (5-5) at Oxnard Pacifica (9-1)

North Torrance (7-3) at Simi Valley (6-4)

Rio Mesa (5-5) at #2 El Segundo (10-0), 7 p.m.

CENTRAL (VIII)

First round, Friday, 7 p.m.

La Canada (6-4) at #1 Colony (8-2)

Summit (6-3-1) vs. Glendora (8-2) at Citrus College

Colton (4-6) at Charter Oak (6-4)

Claremont (6-4) at #4 San Marino (8-2)

Bonita (6-4) at #3 Kaiser (8-2)

Chaffey (8-2) at West Covina (7-3)

Los Altos (5-5) vs. South Hills (6-4) at Walnut

Don Lugo (6-4) at #2 Monrovia (9-1)

EASTERN (IX)

First round, Friday, 7 p.m. unless noted

Apple Valley (3-7) at #1 La Quinta (8-2)

Patriot (6-4) at Vista del Lago (9-1)

Barstow (8-2) at Norte Vista (9-1), THURSDAY, 7 p.m.

Palm Desert (3-7) at #4 Serrano (9-1)

Hesperia (5-5) vs. #3 La Sierra (8-2) at Norte Vista

Moreno Valley (8-2) at Palm Springs (8-2)

Rubidoux (5-5) at Silverado (7-3), 7:30 p.m.

Cathedral City (5-5) at #2 Oak Hills (8-2)

MID-VALLEY (X)

First round, Friday, 7 p.m. unless noted

Bassett (5-5) vs. #1 Paraclete (7-3) at Antelope Valley College

El Monte (6-4) vs. Azusa (7-3) at Citrus College, THURSDAY, 7 p.m.

La Puente (7-3) at Montebello (6-4)

Brentwood (8-2) vs. #4 Northview (9-1) at Charter Oak, THURSDAY, 7 p.m.

McAuliffe (4-5) at #3 Pomona (6-4)

Baldwin Park (6-4) at San Dimas (7-3)

Covina (6-4) at Rosemead (6-4)

Bell Gardens (3-7) vs. #2 Sierra Canyon (9-1) at Granada Hills

NORTHWEST (XI)

First round, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Mission Prep (4-6) at #1 Maranatha (10-0), 7 p.m.

Arrowhead Christian (9-1) at Cantwell-Sacred Heart (8-2)

Heritage Christian (6-4) at Templeton (8-2)

Rio Hondo Prep (4-5) vs. #4 Big Bear (8-2) at Big Bear MS, SATURDAY, 1:30 p.m.

Riverside Notre Dame (6-4) at #3 Shadow Hills (8-2)

Bishop Montgomery (5-5) at Nipomo (6-4)

Cerritos Valley Christian (7-3) at Linfield Christian (6-4)

Morro Bay (5-5) vs. #2 Pasadena Poly (10-0) at South Pasadena, 7 p.m.

SOUTHERN (XII)

First round, Friday, 7:30 p.m. unless noted

Santa Ana Calvary Chapel (5-5) at #1 Garden Grove (9-1)

Ocean View (7-3) at Brea Olinda (5-5)

Garden Grove Santiago (7-3) at Estancia (8-2), 7 p.m.

El Modena (3-7) vs. Katella (7-3) at Glover Stadium (Anaheim), 7 p.m.

Santa Ana (6-4) vs. Anaheim Canyon (4-6) at El Modena, THURSDAY

Magnolia (5-5) vs. Los Amigos (6-4) at Bolsa Grande

Rancho Alamitos (8-2) vs. Saddleback (6-4) at Segerstrom

Anaheim (6-3) at #2 Westminster (8-2)

EAST VALLEY (XIII)

First round, Friday, 7:30 p.m.

Advertisement

Excelsior (4-6) at #1 St. Margaret's (10-0), 7 p.m.

Santa Paula (6-4) vs. St. Genevieve (5-4) at Sun Valley Poly

Crean Lutheran (6-4) vs. Saddleback Valley Christian (10-0) at San Juan Hills

Rancho Christian (7-3) at #4 Silver Valley (9-1), 7 p.m.

Capistrano Valley Christian (7-3) vs. #3 St. Anthony (9-1) at Clark Field (Long Beach), 7 p.m.

Vasquez (8-2) vs. Calvary Murrieta (8-2) at Lakeside

Brethren Christian (7-2-1) at Desert (8-2)

Webb (6-4) vs. #2 Grace Brethren (10-0) at Moorpark HS

8-MAN FOOTBALL

DIVISION I

Quarterfinals, Friday-Saturday as noted

#1 Thacher (10-0) vs. Laguna Blanca (6-3) at San Marcos, Friday, 7 p.m.

#4 Chadwick (8-1) at St. Michael's Prep (7-3), Saturday, 1 p.m.

Cate (6-3) at #3 Mojave (9-1), Friday, 7:30 p.m.

#2 Avalon (9-0) vs. Orcutt Academy (8-2) at Righetti, Friday, 7:30 p.m.

DIVISION II

Quarterfinals, Friday-Saturday as noted

Noli Indian (8-2) vs. #1 Trinity Classical Academy (8-1) at College of Canyons, Friday, 7 p.m.

#4 Joshua Springs (9-1) at Trona (6-4), Friday, 7 p.m.

Lancaster Baptist (5-5) at #3 Bermuda Dunes Desert Christian (6-3), Friday, 7 p.m.

Desert Chapel (8-2) vs. #2 Cuyama Valley (8-1) at Richardson Park (New Cuyama), Friday, 7:30 p.m.

Advertisement
Advertisement