Southern Section

Saturday, May 15

SOUTHERN SECTION FINALS
At Belmont Plaza

DIVISION II

Corona del Mar, Irvine Northwood and Irvine University were in a league of their own at the Southern Section Division II Swimming Championships.

It was the Pacific Coast League. Corona Del Mar, ranked No. 1 in the Southland by The Times, won its first title while Northwood placed second and University finished fourth behind defending-champion Upland in the girls' meet, and Northwood won its first title and University was the runner-up in boys' competition as Pacific Coast League teams dominated races Saturday at Belmont Plaza.

"I think it gives our league a real pat on the back," said Corona del Mar Coach Doug Volding.

Freshman Stephanie Gabert set a meet record by more than half a second in winning the 100 breaststroke in 1:03.36 and sophomore Lexie Shue won the 500 freestyle and placed second in the 200 individual medley for the Sea Kings, who were runners-up last season.

Shue won the 500 in 4:51.23 and timed 2:06.45 in the 200 IM. Both times were personal-best marks.

Shue, who also helped Corona del Mar win the Division II girls' water polo championship last winter, was key to the Sea Kings' meet-high 238 points. Northwood finished with 192 points, followed by Upland with 189, University with 185.5 and Sunny Hills with 154.

"I was pretty much just trying to help the team," Shue said. "We were all really motivated, and everybody contributed."

Senior Adam Rollins won the 200 free with a time of 1:41.91 and placed second in the 100 free (46.35) to lead Northwood, a five-year old school, to its first boys' championship.

The Timberwolves scored a meet-high 202 points. University placed second with 179 points, followed by Upland (159), Walnut (152), and La Canada (147).

Junior Jeremy Sotomayor, a transfer from Peru whose eligibility was brought into question during the final week of the regular season but was resolved in time for postseason competition, won the 100 butterfly and freshman teammate Tyler McClure won the 100 backstroke for the first-ever titles for Simi Valley Royal swimmers.

Palm Springs senior Matthew Sullivan was the lone double winner of the night, taking the 50 free in 20.86 seconds and the 100 free in 46.09 seconds.
--Lauren Peterson

Boys

TEAM SCORES: 1. Northwood 202; 2. Irvine University 179; 3. Upland 159; 4. Walnut 152; 5. La Canada 147; 6. Arroyo Grande129; 7. Royal 116; 8. Palm Springs 109; 9. Alta Loma 104; 10. Thousand Oaks 95

200 MEDLEY RELAY: 1. Northwood, 1:38.47; 2. Walnut, 1:39.34; 3. Arroyo Grande, 1:40.05; 4. Tesoro, 1:41.37; 5. Troy, 1:42.30; 6. Cypress, 1:42.35; 7. La Canada, 1:44.53; 8. Royal (Disqualified). 200 FREE: 1. Rollins, Northwood, 1:41.91; 2. Larson, 1:42.54; 3. Taylor, Paso Robles, 1:43.61; 4. Bersbach, Upland, 1:45.35; 5. Yap, Peninsula, 1:45.41; 6. Nguyen, La Canada, 1:45.52; 7. Hetzner, Riverside Poly, 1:45.83; 8. Barnett-Woods, Irvine University. 200 IM: 1. Cheung-Lau, Upland, 1:54.70; 2. Chin, La Canada, 1:56.14; 3. Deters, Claremont, 1:56.75; 4. Utama, Walnut, 1:58.32; 5. McClure, Royal, 1:58.38; 6. Eid, Irvine University, 1:58.50; 7. Ancona, Arroyo Grande, 1:58.59; 8. Rosales, Valencia, 2:00.60.

50 FREE: 1. Sullivan, Palm Springs, 20.86; 2. O'Brien, Peninsula, 21.80; 3. Howe, Thousand Oaks, 21.95; 4. Li, Irvine University, 22.05; 5. Sutandyo, Walnut, 22.15; 6. Park, Walnut, 22.22; 7. Janecek, Valencia, 22.23; 8. Consani, Mira Costa, 22.26; 100 FLY: 1. Sotomayor, Royal, 51.06; 2. Larson, Alta Loma, 51.56; 3. Sutandyo, Walnut, 51.76; 4. Welche, Northwood, 52.56; 5. Chen, Claremont, 53.18; 6. Lewis-Hollins, Etiwanda, 53.23; 7. Haga, Thousand Oaks, 53.66; Cox, Arroyo Grande, 54.97. 100 FREE: 1. Sullivan, Palm Springs, 46.09; 2. Rollins, Northwood, 46.35; 3. Taylor, Paso Robles, 47.56; 4. Packer, Palm Desert, 47.71; 5. Jun, Sunny Hills, 47.88; 6. Baldwin, Arroyo Grande, 48.58; 7. White, Tesoro, 48.60; 8. Camero, Royal, 48.73.

500 FREE: 1. Deters, Claremont, 4:36.37; 2. Barnett-Woods, Irvine University, 4:38.78; 3. Hetzner, Riverside Poly, 4:39.90; 4. Kim, Sunny Hills, 4:40.16; 5. Cheung-Lau, Upland, 4:43.71; 6. Nguyen, La Canada, 4:44.14; 7. Condict, Northwood, 4:53.23; 8. Lee, La Canada, 4:56.56. 200 FREE RELAY: 1. Walnut, 1:28.07; 2. Irvine University; 3. Palm Springs, 1:29.07; 4. Upland, 1:30.01; 5. Thousand Oaks, 1:30.39; 6. San Luis Obispo, 1:30.61; 7. Temple City, 1:31.43; 8. La Canada, 1:31.61.

100 BACK: 1. McClure, Royal, 53.23; 2. Ancona, Arroyo Grande, 53.65; 3. Packer, Palm Desert, 53.92; 4. Clary, Riverside Poly, 54.00; 5. Eid, Irvine University, 54.31; 6. Buhagiar, Corona del Mar, 55.13; 7. James, San Luis Obispo, 55.36; 8. Na, Troy, 56.31. 100 BREAST: 1. Kalinisian, Monrovia, 59.58; 2. Seo, Northwood, 1:00.06; 3. Baldwin, Arroyo Grande, 1:00.16; 4. Rosales, Valencia, 1:00.31; 5. Utama, Walnut, 1:00.54; 6. Patapoff, Troy, 1:00.57; 7. Bersbach, Upland, 1:01.81; 8. White, Tesoro, 1:02.58. 400 FREE RELAY: 1. Northwood, 3:12.53; 2. Palm Springs, 3:13.41; 3. Royal, 3:13.97; 4. Irvine University, 3:16.58; 5. Upland, 3:16.70; 6. Alta Loma, 3:17.17; 7. Arroyo Grande, 3:20.02; 8. Sunny Hills, 3:20.88.

Girls

TEAM SCORES: 1. Corona del Mar 238; 2. Northwood 192; 3. Upland 189; 4. Irvine University 185.5; 5. Sunny Hills 154; 6. Riverside Poly 138; 7. San Luis Obispo 112; 8. Thousand Oaks 110; 9. Arroyo Grande 100; 10. Tesoro 69

200 MEDLEY RELAY: 1. Corona del Mar, 1:50.46; 2. Northwood, 1:50.90; 3. Arroyo Grande, 1:51.22; 4. Irvine University, 1:51.98; 5. Sunny Hills, 1:53.27; 6. Rowland, 1:53.49; 7. Upland, 1:53.85; 8. Tesoro, 1:54.77. 200 FREE: 1. Dunphy, 1:50.44; 2. Shimura, Northwood, 1:50.97; 3. Witt, Sunny Hills, 1:53.14; 4. Fitzsimmons, Irvine University, 1:53.76; 5. Almazan, Katella, 1:58.40; 6. McKay, Corona del Mar, 1:58.93; 7. Carr, Riverside Poly, 1:59.45; 8. Riddle, Riverside Poly, 1:59.93. 200 IM: 1. Grant, Walnut, 2:03.92; 2. Shue, Corona del Mar, 2:06.45; 3. Gabert, Corona del Mar, 2:08.95; 4. Hubert, Northwood, 2:09.50; 5. Sotiropolous, Sunny Hills, 2:09.53; 6. Harshberger, South Hills, 2:10.32; 7. Cheung-Lau, Upland, 2:12.53; 8. Vint, Redondo, 2:12.73.

50 FREE: 1. Mann, Alta Loma, 23.89; 2. Kim, 23.92; 3. Dinh, La Palma Kennedy, 24.30; 4. Gyuris, Thousand Oaks, 24.45; 5. Schuster, Upland, 24.67; 6. Ferreira, Arroyo Grande, 24.70; 7. Blanchard, Riverside Poly, 24.82; 8. Marpert, Upland, 24.86; 100 FLY: 1. Garceria, Rancho Cucamonga, 56.42; 2. Kim, Sunny Hills, 56.95; 3. Greene, Etiwanda, 57.25; 4. Gyuris, Thousand Oaks, 58.17; 5. Stachowski, Northwood, 59.15; 6. Schumacher, 59.59; 7. Sirijariyavat, Irvine University, 59.74; 8. Bohn, Mira Costa, 59.78. 100 FREE: 1. Schuster, Upland, 52.52; 2. Mann, Alta Loma, 52.90; 3. Dinh, Palma Kennedy, 53.04; 4. Fitzsimmons, Irvine University, 53.35; 5. J. Anae, Corona del Mar, 53.42; 6. Peterson, San Luis Obispo, 53.65; 7. Blanchard, Riverside Poly, 53.76; 8. Chandler, Corona del Mar, 54.76.

500 FREE: 1. Shue Lexie, Corona del Mar, 4:51.23; 2. Witt, Sunny Hills, 4:55.39; 3. Grant, Walnut, 4:56.07; 4. Dunphy, Palm Springs, 4:56; 16; 5. Garceria, Rancho Cucamonga, 5:08.22; 6. Stachowski, 5:08.29; 7. Greene, Etiwanda, 5:10.44; 8. Vint, Redondo, 5:12.39. 200 FREE RELAY: 1. Riverside Poly, 1:39.80; 2. Irvine University, 1:41.35; 3. Upland, 1:41.38; 4. San Luis Obispo, 1:42.25; 5. Corona del Mar, 1:42.30; 6. Peninsula, 1:42.33; 7. Thousand Oaks, 1:42.46; 8. La Canada, 1:43.07.

100 BACK: 1. Hubert, Northwood, 56.95; 2. Shimura, 58.51; 3. Ferreira, Arroyo Grande, 58.73; 4. Chester, Riverside Poly, 59.61; 5. Marpert, Upland, 59.71; 6. J. Anae, Corona del Mar, 59.80; 7. Bebout, Tesoro, 1:01.88; 8. Garcia, Rowland, 1:08.44. 100 BREAST: 1. Gabert, Corona del Mar, 1:03.36; 2. Boosalis, La Canada, 1:04.91; 3. Peterson, San Luis Obispo, 1:05.61; 4. Parisa, Temple City, 1:06.07; 5. Bohn, Mira Costa, 1:07.42; 6. Wikholm, Arroyo Grande, 1:07.91; 8. Sotiropolous, Sunny Hills, 1:08.37. 400 FREE RELAY: 1. Northwood, 3:34.63; 2. Sunny Hills, 3:34.88; 3. Corona del Mar, 3:36.02; 4. Upland, 3:36.57; 5. Irvine University, 3:40.26; 6. Riverside Poly, 3:42.59; 7. Thousand Oaks, 3:44.82; 8. Mira Costa, 3:47.26.

DIVISION III

Murrieta Valley junior Sean Doyle won the 100- and 200-yard freestyle events to lead the Nighthawks' boys' team to its third consecutive Division III championship, and Murrieta Valley's girls' team did not win a single swimming event but nevertheless claimed its first title thanks to depth and diving Saturday at Belmont Plaza.

Murrieta Valley became the sixth school to capture boys' and girls' titles in the same year, and the Nighthawks' victories marked the 17th time there has been a double victory by a school since 1972, when girls' swimming began. Mission Viejo accomplished the feat 11 consecutive times from 1976-1986.

"This is a goal reached now," said Genevieve Barro, who coaches both of the Nighthawks' teams. "The girls' team came here wanting to do what the boys have done. They did not want to leave here without a championship."

Doyle had Murrieta Valley's only individual victories, winning the 200 free in 1:40.48 to defend the title he won last season. He also won the 100 free with a time of 46.32.

Otherwise, the Nighthawks overwhelmed opponents with their sheer numbers. The boys, who won all three relays, had 14 swimmers advance out of preliminaries. The girls' team had eight swimmers who qualified and junior Kelly Cooper won the 1-meter diving competition to give the Nighthawks 20 points toward the victory.

"It was a good day," Barro said. "We have always wanted to have the boys and the girls win titles."

Sophomore Courtney Kilkuts of Corona Santiago had the most impressive times of the day. She won the 200 IM with a meet-record time of 2:02.06 and won the 100 breaststroke in 1:03.57.

Other notable performances came from a pair of freshmen.

Ann Tsuchiya, a ninth grader at Pasadena Mayfield, won the 200 free in 1:52.89 and tied Yucaipa sophomore Jessie Perazzo for a victory in the 100 free. Both finished in 52.32 seconds. On the boys' side, Corona freshman Kyle Smith won the 200 IM in 1:55.49 and the 100 breaststroke in 59.48.
--Lauren Peterson

Boys

TEAM SCORES: 1. Murrieta Valley 324; 2. La Serna 178; 3. Cerritos 140; 4. Rio Mesa 137; 5. Palos Verdes 136; 6. Flintridge Prep 134; 7. Corona 129; 8. Whitney 123; 9. Yucaipa 119; 10. Chaparral 105

200 MEDLEY RELAY: 1. Murrieta Valley, 1:41.84; 2. Palos Verdes, 1:42.17; 3. Rio Mesa, 1:42.31; 4. Flintridge Prep, 1:43.44; 5. Chaparral, 1:43.53; 6. Cerritos, 1:44.60; 7. Whitney, 1:45.14; 8. Corona, 1:46.27. 200 FREE: 1. Boyle, 1:40.48; 2. Evanilla, 1:43.76; 3. Mendoza, 1:43.95; 4. Tortora, Chaparral, 1:44.86; 5. King, Nipomo, 1:46.35; 6. Owens, Rio Mesa, 1:47.07; 7. Kostianis, Downey, 1:47.99; 8. Glavan, Webb, 1:50.30. 200 IM: 1. Smith, Corona, 1:55.49; 2. Pineda, 1:57.24; 3. Flanagan, Murrieta Valley, 1:59.26; 4. Dierksen, Yucaipa, 2:01.46; 5. Wilson, Murrieta Valley, 2:01.84; 6. Kang, Flintridge Prep, 2:02.82; 7. Doyle, Palos Verdes, 2:05.09; 8. Kalinich, Apple Valley, 2:06.43.

50 FREE: 1. Burdine, Rio Mesa, 21.23; 2. Danh, Westminster, 21.59; 3. Hingeveld, La Serna, 21.99; 4. Graner, Palos Verdes, 22.09; 5. Naecker, Flintridge Prep, 22.52; 6. Olds, Murrieta Valley, 22.53; 7. Wharton, Garden Grove Pacifica, 22.54; 8. Koeppen, Murrieta Valley, 22.74; 100 FLY: 1. Radford, Corona, 50.98; 2. Danh, Westminster, 51.90; 3. Wiese, Webb, 52.45; 4. Chen, Whitney, 52.92; 5. Flanagan, Murrieta Valley, 54.28; 6. Shoemaker, Palos Verdes, 55.29; Deans, Murrieta Valley, 56.27; Fortin, Apple Valley, 57.14; 100 FREE: 1. Boyle, Murrieta Valley, 46.32; 2. Burdine, Rio Mesa, 47.38; 3. Owens, Rio Mesa, 47.98; 4. Hingeveld, La Serna, 48.78; 5. Naecker, Flintridge Prep, 48.88; 6. Brown, Corona Centennial, 48.95; 7. Graner, Palos Verdes, 49.55; 8. Fortin, Apple Valley, 49.58.

500 FREE: 1. Mendoza, La Serna, 4:36.49; 2. Radford, Corona, 4:37.45; 3. Evanilla, La Salle, 4:41.02; 4. Tortora, Chaparral, 4:41.19; 5. King, Nipomo, 4:46.94; 6. Dierksen, Yucaipa, 4:54.19; 7. Dupere, Santa Maria St. Joseph, 4:52.14; 8. Preciado, Murrieta Valley, 4:59.37. 200 FREE RELAY: 1. Murrieta Valley, 1:28.49; 2. La Serna, 1:32.03; 3. Apple Valley, 1:32..48; 4. Corona, 1:33.24; 5. Whitney, 1:33.35; 6. Hemet, 1:33.85; 7. Pasadena Poly, 1:34.75; 8. Cerritos, 1:35.33.

100 BACK: 1. Kostianis, Downey, 53.89; 2. Wiese, Webb, 53.99; 3. Chen, Whitney, 54.83; 4. Doyle, Palos Verdes, 56.01; 5. Thornton, Camarillo, 56.43; 6. Terwilleger, Yucaipa, 56.84; 7. Barber, Acaciawood, 57.39; Stoltle, Corona Centennial, 58.19. 100 BREAST: 1. Smith, Corona, 59.48; 2. Starkweather, Murrieta Valley, 1:00.31; 3. Pineda, Cerritos, 1:00.49; 4. Wilson, Murrieta Valley, 1:01.42; 5. Kang, Flintridge Prep, 1:02.32; 6. Deans Murrieta Valley, 1:02.37; 7. Wharton, Garden Grove Pacifica, 1:03.81; 8. Gotte, Murrieta Valley (Disqualified). 400 FREE RELAY: 1. Murrieta Valley, 3:12.45; 2. Rio Mesa, 3:17.21; 3. Chaparral, 3:21.77; 4. Palos Verdes, 3:21.86; 5. Flintridge Prep, 3:22.32; 6. Downey, 3:22.36; 7. La Serna, 3:24.55; 8. Cerritos, 3:24.97.

Girls

TEAM SCORES: 1. Murrieta Valley 237; 2. La Serna 199; 3. Camarillo 172; 4. Mayfield 168.5; Ridgecrest Burroughs 160; 6. Yucaipa 148.5; 7. Westridge 126; 8. Pasadena Poly 109.5; 9. Beverly Hills 99; 10. Temecula Valley 89

200 FREE RELAY: 1. Mayfield, 1:53.14; 2. Yucaipa, 1:54.31; 3. Ridgecrest Burroughs, 1:54.97; 4. Camarillo, 1:55.09; 5. Murrieta Valley, 1:55.20; 6. Pasadena Poly, 1:55.26; 7. Beverly Hills, 1:56.02; 8. Temecula Valley, 1:56.34. 200 FREE: 1. Tsuchiya, 1:52.89; 2. Lougee, Santa Maria, 1:53.54; 3. Hentzen, La Serna, 1:53.96; 4. Craft, Oxnard, 1:56.54; 5. Dudley, Murrieta Valley, 1:56.76; 6. McGrorty, Murrieta Valley, 1:56.86; 7. Zimmer, Camarillo, 1:57.44; 8. Baur, Ridgecrest Burroughs, 1:57.65. 200 IM: 1. Kilkuts, Corona Santiago, 2:02.06; 2. Kime, Mayfield, 2:06.11; 3. Vandenberg, La Serna, 2:06.87; 4. Wiley, Pasadena Poly, 2:07.72; 5. Layman, 2:08.30; 6. Cook, Yucaipa, 2:08.65; 7. Montoya, Alverno, 2:11.14; 8. Hall, Camarillo, 2:12.48.

50 FREE: 1. Perazzo, Yucaipa, 24.22; 2. Anderson, La Serna, 24.54; 3. Icaza, Westridge, 24.66; 4. Min, Flintridge Prep, 24.82; 5. Kraushaar, Beverly Hills, 25.10; 6. Mitchell, Murrieta Valley, 25.11; 7. Baker, Ridgecrest Burroughs, 25.49; 8. Aguilar, Downey, 25.54; 100 FLY: 1. Kephart, Santa Maria St. Joseph, 56.47; 2. Kime, Mayfield, 57.15; 3. Wiley, Pasadena Poly, 58.52; 4. Montoya, Alverno, 59.30; 5. Hall, Camarillo, 1:00.08; 6. McGrorty, Murrieta Valley, 1:00.64; 7. Patronas, Downey, 1:00.96; 8. Rodriguez, Camarillo, 1:02.20. 100 FREE: 1 (T). Tsuchiya, Mayfield, 52.32; 1 (T). Perrazo, Yucaipa, 52.32; 3. Kephart, Lakewood St. Joseph, 53.71; 4. Anderson, La Serna, 53.86; 5. Icaza, Westridge, 53.96; 6. Kraushaar, Beverly Hills, 54.05; 7. Min, Flintridge Prep, 54.82; 8. Dudley, Murrieta Valley, 54.87.

500 FREE: 1. Hentzen, La Serna, 4:54.30; 2. Vandenberg, La Serna, 4:56.04; 3. Lougee, Santa Maria, 5:05.25; 4. Cook, 5:07.13; 5. Zimmer, Camarillo, 5:10.32; 6. Schwalb, Ridgecrest Burroughs, 5:11.71; 7. Olson, Corona Centennial, 5:13.55; 8. Day, Camarillo, 5:14.39. 200 FREE RELAY: 1. Westridge, 1:41.44; 2. La Serna, 1:42.00; 3. Murrieta Valley, 1:42.06; 4. Hemet, 1:44.12; 5. Camarillo, 1:44.45; 6. Ridgecrest Burroughs, 1:44.50; 7. Corona Santiago, 1:45.48; Palos Verdes, 1:45.57.

100 BACK: 1. Craft, Oxnard, 59.52; 2. Barrow, 59.58; 3. Yum, Beverly Hills, 1:00.18; 4. Baur, Ridgecrest Burroughs, 1:01.88; 5. Breyer, Hemet, 1:02.22; 6. Rosero, Downey, 1:02.31; 7. Ohigashi, Pasadena Poly, 1:02.66; 8. Palmer, Temecula Valley, 1:04.20; 100 BREAST: 1. Corona Santiago, 1:03.57; 2. Pollard, Elsinore, 1:06.54; 3. Layman, Corona, 1:06.58; 4. Badali, Gahr, 1:09.14; 5. Popp, Palos Verdes, 1:10.60; 6. Williams, Hemet, 1:10.60; 7. Zimmer, Santa Maria, 1:11.02; 8. Aguilar, Downey, 1:11.45. 400 FREE RELAY: 1. La Serna, 3:38.04; 2. Mayfield, 3:39.19; 3. Murrieta Valley, 3:40.91; 4. Westridge, 3:41.36; 5. Yucaipa, 3:42.89; 6. Temecula Valley, 3:45.70; 7. Ridgecrest Burroughs, 3:46.16; 8. Beverly Hills, 3:48.75

Friday, May 13

SOUTHERN SECTION FINALS
At Belmont Plaza

DIVISION I

Courtney Cashion answered all questions, and so did her team. Danny Beal answered all challengers, and so did his team. And Jessica Hardy made a name for herself, all by herself.

Cashion, who began the season a month late because of academic ineligibility, put to rest any doubts that she had returned to top form as she set meet records in both sprints and led Irvine to its eighth consecutive Division Girls' Swimming Championship while Beal defended Division I titles he won last season in the 200 freee and the 100 butterfly to lead the Chargers to their first team title Friday night at Belmont Plaza.

Dos Pueblos finished with 222 points in the team competition. Defending champion Mission Viejo, aided by 40 points from three divers, finished second with 195.5 points. Damien finished third with 156 points.

The Irvine girls clinched victor with 203.5 after winning the 400 free relay over second place Glendora in the final event of the night.

Cashion, the two-time defending champion in the 50 freestyle, timed 22.75 seconds to win that event again and then clocked 49.26 in the 100 free to complete a four-year sweep in that race.

"I just wanted to finish strong," said Cashion, who will swim at Arizona. "This is a nice ending."

Hardy a junior at Long Beach Wilson, had a strong finish to a stellar season in winning the 100 breaststroke in a national-record time of 1:00.41 to beat the previous standard of 1:00.74. She also won the 200 im title in 2:01.98.

"I couldn't have asked for a better day," said Hardy, who defeated defending champion Nicolette Teo of Mission Viejo in the breaststroke.

As expected, the Stanford-bound Beal led the Chargers to their title by winning the 200 free in a quick 1:36.89 and the butterfly in 48.39.

Beal's effort in the 200 put the Chargers back on track after a dissapointing third-place finish in the 200 medley relay to start the night. He also helped Dos Pueblos rebound from an eighth place finish in the 200 free relay and clinch the title with a victory in the 400 free relay to end the meet.

Santa Barbara senior Tyler Wilson and Glendora senior Courtney Eads also ended their careers well, with each going away a double winner. Wilson defended the title he won last year in the 100 free by clocking 45.18, and he went 20.54, just off the meet record of 20.27, in 50 free. Eads timed 1:47.55 in the 200 free and 4:49.21 in the 500 free.
--Lauren Peterson

Boys

Team Scores--1. Dos Pueblos, 222; 2. Mission Viejo, 195.5; 3. Damien, 156; 4. Servite, 141; 5. San Clemente 132.5; 6. Irvine, 115; 7. Villa Park 110; 8. El Toro 109; 9 Foothill, 101; 10. Long Beach Wilson, 87.

200 MEDLEY RELAY: 1. Servite, 1:34.49; 2. Damien, 1:35.78; 3. Dos Pueblos, 1:36.45; 4. Irvine, 1:37.80; 5. Mission Viejo, 1:38.43; 6. El Toro, 1:38.61; 7. Loyola, 1:39.02; 8. Crescenta Valley, 1:40.18.
200 FREE: 1. Beal, Dos Pueblos, 1:36.89; 2. Foster, Villa Park, 1:39.52; 3. Carter, Damien, 1:41.13; 4. Divan, Mission Viejo, 1:43.11; 5. Swanson, Long Beach Wilson, 1:43.64; 6. Simo, Mater Dei, 1:43.66; 7. Krumpholz, Foothill, 1:43.80; 8. Roverud, Crespi, 1:44.07.
200 IND. MEDLEY: 1. Baer, Dana Hills, 1:51.90; 2. Gladys, Esperanza, 1:52.33; 3. Pierson, El Toro, 1:53.52; 4. Hewko, Servite, 1:53.88; 5. Bowen, Dos Pueblos, 1:54.25; 6. Klawer, Hart, 1:54.29; 7. Criste, Saugus, 1:55.71; 8. Miyahara, Long Beach Poly, 1:55.89.
50 FREE: 1. Wilson, Santa Barbara, 20.54; 2. Elser, Huntington Beach, 21.17; 3. Hurley, Servite, 21.32; 4. Kuga, Dos Pueblos, 21.35; 5. Hansen, Mater Dei, 21.60; 6. Edgcomb, San Clemente, 21.63; 7. Hsaio, Irvine, 21.66; 8. Luther, Aliso Niguel, 21.75.
100 FLY: 1. Beal, Dos Pueblos, 48.39; 2. Novak, Foothill, 49.76; 3. Owens, Mission Viejo, 51.09; 4. Allen, El Toro, 51.65; 5. Simpkins, Crespi, 51.80; 6. Seislove, Millikan, 52.18; 7. Lee, Crescenta Valley, 53.19; 8. Williams, Damien, 54.08.
100 FREE: 1. Wilson, Santa Barbara, 45.18; 2. Foster, Villa Park, 46.02; 3. Elser, Huntington Beach, 46.20; 4. Carter, Damien, 46.47; 5. Kuga, Dos Pueblos, 47.10; 6. Hansen, Mater Dei, 47.21; 7. Bowen, Dos Pueblos, 47.57; 8. Luther, Aliso Niguel, 47.93.
500 FREE: 1. Spansail, San Clemente, 4:27.68; 2. Divan, Mission Viejo, 4:31.74; 3. Baer, Dana Hills, 4:35.67; 4. Casey, Loyola, 4:35.87; 5. Ramsey, Dos Pueblos, 4:40.11; 6. Ferrell, Glendora, 4:40.48; 7. Swanson, Long Beach Wilson, 4:41.77; 8. Klawer, Hart, 4:42.07.
200 FREE RELAY: 1. Servite, 1;25.56; 2. Villa Park, 1:25.73; 3. Los Alamitos, 1:26.27; 4. Damien, 1:26.51; 5. Santa Barbara, 1:26.94; 6. San Clemente, 1:27.32; 7. Esperanza, 1:28.32; 8. Dos Pueblos, 1:28.34.
100 BACK: 1. Novak, Foothill, 50.76; 2. Pierson, El Toro, 52.20; 3. Stansail, San Clemente, 52.37; 4. Simo, Mater Dei, 53.53; 5. Casey, Loyola, 53.54; 6. Bistric, Hart, 54.02; 7. Roverud, Crespi, 54.17; 8. Seislove, Millikan, 54.19.
100 BREAST: 1. Hsaio, Irvine, 55.98; 2. Criste, Saugus, 56.20; 3. Hewko, Servite, 57.04; 4. Nilsson, Chaminade, 57.08; 5. Hunter, Trabuco Hills, 57.90; 6. Miyahara, Long Beach Poly, 58.34; 7. Vyn, Irvine, 59.79; 8. Gans, Dos Pueblos, 59.94.
400 FREE RELAY: 1. Dos Pueblos, 3:06.76; 2. Mission Viejo, 3:11.63; 3. Foothill, 3:12.09; 4. Villa Park, 3:12.19; 5. San Clemente, 3:12.52; 6. Dana Hills, 3:14.77; 7. El Toro, 3:14.82; 8. Long Beach Wilson, 3:14.88.

Girls

Team Scores--1. Irvine, 203.5; 2. Glendora, 198; 3. Villa Park, 190; 4. Mission Viejo, 159; 5. Foothill, 139; 6. Harvard-Westlake, 137; 7. Long Beach Wilson 133; 8. Santa Barbara, 122; 9. Los Alamitos, 110; 10. Buena, 96.

200 MEDLEY RELAY: 1. Long Beach Wilson, 1:46.52; 2. Glendora, 1:49.93; 3. Foothill, 1:50.19; 4. Villa Park, 1:50.34; 5. Mission Viejo, 1:52.41; 6. Dos Pueblos, 1:54.39; 7. santa Barbara, 1:54.68; 8. Alameny (Disqualified).
200 FREE: 1. Eads, Glendora, 1:47.55; 2. Cruzat, Villa Park, 1:51.10; 3. A. Traylor, Los Alamitos, 1:51.17; 4. Hewko, Rosary, 1:53.19; 5. Wilson, Santa Barbara, 1:54.92; 6. Joseph, Mater Dei, 1:55.45; 7. Camuso, Canyon Country Canyon, 1:56.72; 8. Yoon, Mission Viejo, 1:58.80.
200 IND. MEDLEY: 1. Hardy, Long Beach Wilson, 2:01.98; 2. DePaul, Villa Park, 2:03.11; 3. Hwang, Irvine, 2:04.40; 4. Teo, Mission Viejo, 2:04.79; 5. Rys, Dos Pueblos, 2:06.25; 6. Tourtellotte, Alameny, 2:06.31; 7. Miller, Diamond Bar, 2:07.18; 8. Patterson, Saugus, 2:07.50.
50 FREE: 1. C. Cashion, Irvine, 22.75; 2. Thomas, Foothill, 23.44; 3. Merz, Harvard-Westlake, 23.81; 4. Ferrell, Glendora, 23.95; 5(t). Mathewson, Anaheim Canyon, 24.15; 5(t). Neilsen, Irvine, 24.15; 7. Wong, Harvard-Westlake, 24.26; 8. Sun, Crescenta Valley, 24.31.
100 FLY: 1. Thomas, Foothill, 54.57; 2. Rys, Dos Pueblos, 55.55; 3. Viveros, Alameny, 56.45; 4. Etem, Long beach Wilson, 56.48; 5. DePaul, Villa Park, 56.66; 6. Samuels, Villa Park, 58.89; 7. Petty, Buena, 59.45; 8. B. Vessey, Redlands, 59.97.
100 FREE: C. Cashion, Irvine, 49.26; 2. Toutellotte, Alameny, 52.21; 3. Merz, Harvard-Westlake, 52.23; 4. Nielsen, Irvine, 52.28; 5. Mathewson, Anaheim Canyon, 52.42; 6. Ferrell, Glendora, 52.94; 7. Wilson, Santa Barbara, 52.98; 8. Wong, Harvard-Westlake, 53.31.
500 FREE: 1. Eads, Glendora, 4:49.21; 2. Sun, Crescenta Valley, 4:55.94; 3. A. Traylor, Los Alamitos, 4:58.51; 4. Joseph, Mater Dei, 5:00.69; 5. Rodriguez, Mission Viejo, 5:05.02; 6. Hewko, Rosary, 5:06.27; 7. Cattolica, Laguna Hills, 5:06.52; 8. Jafari, Glendora, 5:10.33.
200 FREE RELAY: 1. Irvine, 1:35.77; 2. Foothill, 1:38.03; 3. Harvard-Westlake, 1:39.22; 4. Villa Park, 1:39.66; 5. Buena, 1:40.36; 6. Santa Barbara, 1:40.42; 7. Glendora, 1:40.87; 8. Fountain Valley, 1:41.35.
100 BACK: 1. Cruzat, Villa Park, 56.41; 2. Viveros, Alameny, 57.34; 3. Shipman, Glendora, 57.39; 4. Migues, Santa margarita, 57.49; 5. Oland, Foothill, 59.83; 6. Duggleby, El Toro, 1:00.17; 7. Graves, Buena, 1:00.79; 8. Howard-Anderson, Dos Pueblos, 1:00.81.
100 BREAST: 1. Hardy, Long Beach Wilson, 1:00.41; 2. Teo, Mission Viejo, 1:02.80; 3. Hwang, Irvine, 1:05.78; 4. Patterson, Saugus, 1:05.83; 5. Silvester, Harvard-Westlake, 1:07.19; 6. Borowitz, El Modena, 1:07.30; 7. Naylor, Santa Barbara, 1:07.73; 8. Migues, Santa Margarita, 1;08.15.
400 FREE RELAY: 1. Irvine, 3:29.93; 2. Glendora, 3:30.43; 3. Villa Park, 3:34.50; 4. Buena, 3:37.33; 5. Mission Viejo, 3:37.42; 6. Redlands, 3:37.52; 7. Santa Barbara, 3:38.19; 8. Long Beach Wilson, 3:39.41.

SOUTHERN SECTION PRELIMINARIES
At Belmont Plaza

DIVISION II

La Canada junior, Maryann Boosalis, the fourth place finisher in the 200 yard individual medley in last year's Southern Section Division II Championships, was fourth-seeded going into preliminaries but failed to advance to today's event finals after being disqualified for an illegal turn between the first and second legs of the race at Belmont Plaza in Long Beach.

Boosalis, the defending division champion in the 100 breaststroke also settled for the second-best qualyfying time in that event as Corona del Mar freshman, Stephanie Gabert eclipsed Boosalis' 2003 meet record with a top qualyfying time of 1:03.94.

Sophomore Lexie Shue qualified first in the 500 freestyle (4:57.75) and second in the 200 IM for the Sea Kings, last year's runner up in the girls' team competition. 2003 girls winner, Upland, got the top qualifying time in 100 free by junior Jenna Schuster, who also anchored the Highlanders' top-qualifying 400 free relay team.

The Irvine Northwood boys' team made a strong showing behind senior Adam Rollins, who had the top qualifying times in the 100 free (47.22) and the 200 free (1:43.41). Rollins also anchored the Timberwolves' 400 free relay team that qualified first with a time of 3:15.38 and also included Clark Condict, Mathieu Welche and Lugar Choi. The Timberwovles' 200 medley relay team of Rollins, Andrew Seo, Welche and Choi qualified second behind Walnut.

Walnut got top qualifying times from junior Joseph Sutandyo in the 100 butterfly (52.30) on the boys' side and from freshman Rachel Grant in the 200 IM (2:06.02) on the girls' side.
--Lauren Peterson

Boys

200 MEDLEY RELAY: Walnut, 1:39.89; Northwoods, 1:40.21; Arroyo Grande, 1:40.72; Tesoro, 1:41.03; Royal, 1:41.33; Troy, 1:41.78; Cypress, 1:43.24, La Canada, 1:43.34.
200 FREE: Rollins, Northwood, 1:43.41; Larson, Alta Loma, 1:44.53; Taylor, Paso Robles, 1:44.97; Barnett-Woods, Irvine University, 1:45.24; Berbach, Upland, 1:45.43; Yap, Peninsula, 1:45.47; Nguyen, La Canada, 1:45.92; Hetzner, Riverside Poly, 1:46.19.
200 INDIVIDUAL MEDLEY: Cheung-Lau, Upland, 1:55.97; Chin, La Canada, 1:57.70; Utama, Walnut, 1:58.26; Ancona, Arroyo Grande, 1:58.57; Eid, Irvine University, 1:58.79; Deters, Claremont, 1:58.94; McClure, Royal, 1:58.98; Rosales, Placentia Valencia, 1:59.99.
50 FREE: M. Sullivan, Palm Springs, 21.27; Howe, Thousand Oaks, 21.64; Li, Irvine University, 21.87; O'Brien, Peninsula, 21.99; Sutandyo, Walnut, 22.17; Consawi, Mira Costa, 22.18; Janecek, Placentia Valencia, 22.26; Park, Walnut, 22.28.
100 FLY: Sutandyo, Walnut, 52.30; Larson, Alta Loma, 52.45; Sotomayor, Royal, 52.75; Lewis-Hollins, Ettiwanda, 52.93; Chen, Claremont, 53.62; Haga, Thousand Oaks, 53.74; Cox, Arroyo Grande, 54.10; Welche, Northwood, 54.20.
100 FREE: Rollins, Northwood, 47.22; M. Sullivan, Palm Springs, 47.36; Baldwin, Arroyo Grande, 47.84; Taylor, Paso Robles, 47.99; Camero, Royal, 48.29; Packer, Palm Desert, 38.39; White, Tesoro, 48.58; Jun, Sunny Hills, 48.63.
500 FREE: Deters, Claremont, 4:37.41; Barnett-Woods, Irvine University, 4:39.20; Cheung-Lau, Upland, 4:41.50; Kim, Sunny Hills, 4:41.85; Nguyen, La Canada, 4:44.94; Hetzner, Riverside Poly, 4:45.91; Condict, Northwood, 4:49.34; Lee, La Canada, 4:49.43.
200 FREE RELAYS: Irvine University, 1:29.54; Walnut, 1:30.01; Palm Springs, 1:30.32; San Luis Obispo, 1:30.43; Upland, 1:30.49; Thousand Oaks, 1:30.63; La Canada, 1:31.42; Temple City, 1:32.15.
100 BACK: Ancona, Arroyo Grande, 53.52; Packer, Palm Desert, 53.58, McClure, Royal, 54.54; Eid, Irvine University, 54.56; James, San Luis Obispo, 55.55; Clary, Riverside Poly, 55.67; Buhagiar, Corona del Mar, 55.81; Na, Troy, 56.16.
100 BREAST: Baldwin, Arroyo Grande, 59.78; Seo, Northwood, 59.97; Kalinisian, Monrovia, 1:00.08; Rosales, PV, 1:00.54; Patapoff, T, 1:01.23; Berbach, Upland, 1:01.43; White, Tesoro, 1:01.47; Utama, Walnut, 1:01.56.
400 FREE RELAY: Northwood, 3:15.38; Upland, 3:16.04; Irvine University, 3:16.56; Royal, 3:16.74; Arroyo Grande, 3:18.17; Palm Springs, 3:18.35; Alta Loma, 3:18.89; Sunny Hills, 3:19.02.

Girls

200 MEDLEY RELAY: Corona del Mar, 1:50.89; Arroyo Grande, 1:52.04; Northwood, 1:52.22; Irvine Univeristy, 1:52.83; Rowland, 1:532.13; Upland, 1`:53.76; Sunny Hills, 1:54.90; Tesoro, 1:54.90.
200 FREE: Fitzsimmons, Irivine University, 1:53.81; Dunphy, Palm Springs, 1:54.17; Witt, Sunny Hills, 1:54.34; Shimura, Northwood, 1:54.62; Sullivan, Newbury Park, 1:57.91; McKay, Corona del Mar, 1:58.65; Almazan, Katella, 1:58.76; Riddle, Riverside Poly, 1:59.39.
200 IND. MEDLEY: Grant, Walnut, 2:06.02; Shue, Corona del Mar, 2:08.87; Sotiropolous, Sunny Hills, 2:09.24; Gabert, Corona del Mar, 2:09.51; Harshberger, South Hills, 2:10.17; Hubert, Northwood, 2:10.21; Cheung-Lau, Upland, 2:12.13; Vint, Redondo, 2:12.30.
50 FREE: Dinh, La Palma Kennedy, 24.30; Mann, Alta Loma, 24.44; Gyuris, Thousand Oaks, 24.52; Kim, Sunny Hills, 24.54; Blanchard, Riverside Poly, 24.63; Schuster, Upland, 24.67; Ferreira, Arroyo Grande, 24.68; Marpert, Upland, 24.93.
100 FLY: Garceria, Rancho Cucamonga, 57.45; Greene, Ettiwanda, 58.48; Kim, Sunny Hills, 58.52; Gyuris, Thousand Oaks, 58.60; Stachowski, Northwood, 58.99; Sirijariyavat, Irvine University, 59.10; Bohn, Mira Costa, 59.36; Schumacher, Irvine University, 59.43.
100 FREE: Schuster, Upland, 53.03; Mann, Alta Loma, 53.44; J. Anae, Corona del Mar, 53.49; Fitzsimmons, Irvine University, 53.60; Blanchard, Riversid Poly, 53.67; Peterson, San Luis Obispo, 53.82; Dinh, La Palma Kennedy, 53.90; Chandler, Corona del Mar, 54.29.
500 FREE: Shue, Corona del mar, 4:57.75; Grant, Walnut, 4:58.37; Witt, Sunny Hills, 5:03.23; Dunphy, Palm Springs, 5:06.70; Greene, Ettiwanda, 5:08.22; Garceria, Rancho Cucamonga, 5:11.83; Vint, Redondo, 5:12.42; Stachowski, Northwood, 5:12.44.
200 FREE RELAY: Riverside Poly, 1:40.46; Irvine University, 1:41.55; Thousand Oaks, 1:42.21; Upland, 1:42.25; Peninsula, 1:42.87; San Luis Obispo, 1:43.02; la Canada, 1:43.16; Corona del Mar, 1:43.36.
100 BACK: Hubert, Northwood, 58.11; Ferreira, Arroyo Grande, 58.86; Chester, Riverside Poly, 59.48; Shimura, Irvine Northwood, 59.67; Garcia, Rowland, 59.72; Marpert, Upland, 59.87; J. Anae, Corona del Mar, 1:00.29; Bebout, Tesoro, 1:00.62.
100 BREAST: Gabert, Corona del Mar, 1:03.94; Boosalis, La Canada, 1:05.71; Peterson, San Luis Obispo, 1:05.90; Bohn Mira Costa, 1:07.09; Parisa, Temple City, 1:07.12; Almazan, Katella, 1:07.48; Sotiropolous, Sunny Hills, 1:07.48; Wikholm, Arroyo Grande, 1:07.61.
400 FREE RELAY: Upland, 3:38.50; Sunny Hills, 3:38.86; Irvine University, 3:40.34; Riverside Poly, 3:40.40; Northwood, 3:40.74; Corona del Mar, 3:42.64; Thousand Oaks, 3:45.12; Mira Costa, 3:46.11.

Thursday, May 13

SOUTHERN SECTION PRELIMINARIES
At Belmont Plaza

DIVISION III

Murrieta Valley High junior Sean Boyle had the top qualifying time in two events and the Nighthawks had four swimmers advance to finals in the breaststroke during Division IV preliminaries Thursday at Belmont Plaza.

Boyle, the defending division champion in the 200 freestyle, timed 1:40.37 in the event. He also clocked 46.44 in the 100 free, a new event for him after winning the 100 butterfly title last season.

The Nighthawks' Eric Starkweather, Frankie Gotte, Ian Deans and Cody Wilson qualified third through sixth in the breast, won by Cerritos sophomore Jan-Michael Pineda in 1:00.74. He was followed by Corona freshman Kyle Smith, who timed 1:01.05.

The top swimmer on the girls' side was Corona Santiago sophomore Courtney Kilkuts, the fastest qualifier in the 200 individual medley (2:04.97) and the 100 breast (1:06.12).
--Lauren Peterson

Boys

200 MEDLEY RELAY: Murrieta Valley, 1:42.19; Palos Verdes, 1:43.10; Chaparral, 1:43.66; Cerritos, 1:44.19; Whitney, 1:44.52; Flintridge Prep, 1:45.00; Rio Mesa, 1:45.03; Corona, 1:45.81 200 FREE: Boyle, Murrieta Valley, 1:40.37; Tortora, Chaparral, 1:44.53; King, Nipomo, 1:44.63; Evanilla, La Salle, 1:45.21; Kostianis, Downey, 1:45.39; Mendoza, La Serna, 1:47.47; Owens, Rio Mesa, 1:47.75; Goavan, Webb, 1:49.76 200 IM: Smith, Corona, 1:58.55; Pineda, Cerritos, 1:59.37; Flanagan, Murrieta Valley, 2:00.24; Wilson, Murrieta Valley, 2:02.51; Mallari, Cerritos, 2:02.69; Dierksen, Yucaipa, 2:03.63; Doyle, Palos Verdes, 2:03.90; Kalinich, Apple Valley, 2:03.93

50 FREE: Danh, Westminster, 21.94; Graner, Palos Verdes, 22.04; Burdine, Rio Mesa, 22.21; Wharton, Oxnard Pacifica, 22.25; Hingeveld, La Serna, 22.34; Naecker, Flintridge Prep, 22.39; Olds, Murrieta Valley, 22.41; Koeppen, Murrieta Valley, 22.52 100 FLY: Danh, Westminster, 51.75; Radford, Corona, 52.08; Chen, Whitney, 53.15; Wiese, Webb, 53.37; Flanagan, Murrieta Valley, 54.64; Shoemaker, Palos Verdes, 54.94; Fortin, Apple Valley, 55.09; Deans, Murrieta Valley, 55.21 100 FREE: Boyle, Murrieta Valley, 46.44; Owens, Rio Mesa, 48.09; Naecker, Flintridge Prep, 49.32; Burdine, Rio Mesa, 49.32; Hingeveld, La Serna, 49.32; Graner, Palos Verdes, 49.43; Fortin, Apple Valley, 49.82; Brown, Corona Centennial, 49.93

500 FREE: Tortora, Chaparral, 4:37.83; King, Nipomo, 4:45.26; Radford, Corona, 4:45.53; Mendoza, La Serna, 4:46.11; Evanilla, La Salle, 4:48.01; Dierksen, Yucaipa, 4:51.96; Dupere, SM St. Joseph, 4:52.14; Preciado, Murrieta Valley, 4:56.76 200 FREE RELAY: Murrieta Valley, 1:30.04; La Serna, 1:32.81; Apple Valley, 1:32.87; Whitney, 1:33.38; Corona, 1:33.73; Cerritos, 1:33.85; Hemet, 1:34.18; Pasadena Poly, 1:34.33

100 BACK: Wiese, Webb, 54.18; Kostianias, Downey, 54.95; Chen, Whitney, 55.26; Doyle, Palos Verdes, 56.04; Terwilliger, Yucaipa, 56.66; Thornton, Camarillo, 56.89; Stoltle, Corona Centennial, 58.10; Barber, Acaciawood, 58.36 100 BREAST: Pineda, Cerritos, 1:00.74; Smith, Corona, 1:01.05; Starkweather, Murrieta Valley, 1:01.25; Gotte, Murrieta Valley, 1:01.70; Deans, Murrieta Valley, 1:01.76; Wilson, Murrieta Valley, 1:02.19; Kang, Flintridge Prep, 1:03.03; Wharton, Oxnard Pacifica, 1:04.48 400 FREE RELAY: Murrieta Valley, 3:17.49; Rio Mesa, 3:19.94; Cerritos, 3:21.20; Chaparral, 3:21.98; Palos Verdes, 3:22.88; Flintridge Prep, 3:23.82; La Serna, 3:24.50; Downey, 3:24.69

Girls

200 MEDLEY RELAY: Yucaipa, 1:54.42; Ridgecrest Burroughs, 1:54.94; Mayfield, 1:55.52; Temecula Valley, 1:55.67; Beverly Hills, 1:55.73; Camarillo, 1:55.85; Murrieta Valley, 1:55.91; Pasadena Poly, 1:56.02 200 FREE: Tsuchiya, Mayfield, 1:55.14; Lougee, Santa Maria, 1:55.22; Hentzen, La Serna, 1:57.11; Craft, Oxnard, 1:57.46; Dudley, Murrieta Valley, 1:57.69; Baur, Ridgecrest Burroughs, 1:57.80; McGrorty, Murrieta Valley, 1:58.10; Zimmer, Camarillo, 1:59.39 200 IM: Kilkuts, Corona Santiago, 2:04.97; Kime, Mayfield, 2:07.63; Vandenberg, La Serna, 2:07.65; Cook, Yucaipa, 2:08.22; Wiley, Pasadena Poly, 2:08.51; Layman, Corona, 2:10.18; Hall, Camarillo, 2:12.09; Montoya, Alverno, 2:12.28

50 FREE: Perazzo, Yucaipa, 24.49; Icaza, Westridge, 24.86; Anderson, La Serna, 24.90; Min, Flintridge Prep, 24.91; Aguilar, Downey, 25.05; Kraushaar, Beverly Hills, 25.09; Mitchell, Murrieta Valley, 25.30; Baker, Ridgecrest Burroughs, 25.43 100 FLY: Kephart, SM St. Joseph, 57.03; Wiley, Pasadena Poly, 57.82; Kime, Mayfield, 58.48; Montoya, Alverno, 59.86; Hall, Camarillo, 1:00.17; Patronas, Downey, 1:01.40; McGrorty, Murrieta Valley, 1:01.44; Rodriguez, Camarillo, 1:01.66 100 FREE: Tsuchiya, Mayfield, 52.81; Perazzo, Yucaipa, 53.81; Icaza, Westridge, 54.15; Kephart, SM St. Joseph, 54.18; Kraushaar, Beverly Hills, 54.35; Anderson, La Serna, 54.38; Dudley, Murrieta Valley, 54.60; Min, Flintridge Prep, 54.94

500 FREE: Vandenberg, La Serna, 4:57.08; Hentzen, La Serna, 5:00.09; Lougee, Santa Maria, 5:03.07; Cook, Yucaipa, 5:07.73; Zimmer, Camarillo, 5:13.03; Olson, Corona Centennial, 5:15.00; Day, Camarillo, 5:16.56; Schwalb, Ridgecrest Burroughs, 5:17.08 200 FREE RELAY: Westridge, 1:42.86; Murrieta Valley, 1:43.38; La Serna, 1:43.39; Hemet, 1:44.10; Ridgecrest Burroughs, 1:44.97; Corona Santiago, 1:45.41; Camarillo, 1:45.42; Palos Verdes, 1:45.60

100 BACKSTROKE: Yum, Beverly Hills, 59.89; Craft, Oxnard, 1:00.19; Barrow, Murrieta Valley, 1:00.54; Breyer, Hemet, 1:01.54; Baur, Ridgecrest Burroughs, 1:02.48; Palmer, Temecula Valley, 1:02.53; Ohigashi, Pasadena Poly, 1:02.97; Rosero, Downey, 1:03.20 100 BREAST: Kilkuts, Corona Santiago, 1:06.12; Pollard, Elsinore, 1:07.90; Layman, Corona, 1:08.39; Aguilar, Downey, 1:09.25; Badali, Gahr, 1:09.74; Zimmer, Santa Maria, 1:10.29; Williams, Hemet, 1:10.50; Popp, Palos Verdes, 1:10.59 400 FREE RELAY: La Serna, 3:41.10; Murrieta Valley, 3:41.16; Yucaipa, 3:41.42; Mayfield, 3:42.76; Temecula Valley, 3:43.57; Westridge, 3:44.10; Ridgecrest Burroughs, 3:47.81; Beverly Hills, 3:48.45.

DIVISION IV

Brett Shiflett of Westlake Village Oaks Christian and Don Holbrook of Los Altos each put the finishing touches on distinguished careers at the Southern Section Division IV Swimming Championships Thursday night at Belmont Plaza in Long Beach.

Shiflett, a senior who won her fifth and sixth individual section titles, clocked 1:49.80 in the 200 freestyle, breaking her own 2003 meet record by more than a second. The senior, who will swim for Princeton next season, finished up her career by breaking another record with a time of 51.15 in the 100 freestyle, an event in which she had never before competed in section finals.

Shiflett edged Thousand Oaks La Reina freshman Emily Bibb, who went 51.56 in the 100. Both swimmers bettered the meet standard of 51.70 set in 2001 by Etiwanda's Heather Anderson.

"I needed to go out with a bang," said Shiflett. "I just felt really strong. I spent a whole season having fun with my team, but this was definitely the time to just swim fast."

Shiflett's efforts helped the Lions score 135 points and finish fifth in the team standings behind meet winner Quartz Hill, which totaled 215 points, mostly on the strength of victories in the 200-medley and 400-free relays that gave the Rebels 80 points. La Reina placed second with 200 points, followed by Rancho Santa Margarita St. Margaret's with 167. Carpinteria finished fourth with 146 points.

Los Altos, meanwhile, gave Holbrook a nice send-off by winning its second consecutive boys championship to cap a 16-year career with the Conquerors.

Senior Manuel Sanchez won the 100 breaststroke with a time of 57.33 to lead the Conquerors, who did not win a race otherwise but collected 244 points with their depth. Quartz Hill finished second with 209 points, while Oaks Christian was third with 192. Rubidoux placed fourth with 143 points and Ventura St. Bonaventure was fifth with 125.

The Oaks Christian boys got a record-setting swim from their 200-medley relay team of Mike Blanchard, Alec Avedissian, Jon Pare, and Adam Corriea, who won in 1:40.68, 18 one-hundredths of a second faster than Cerritos' best time of 1:40.86 in the 2001 meet.

Ventura St. Bonaventure senior John Paul Oliver defended the title he won last season in the boys 200 free, clocking 1:43.67, and also won the 100 butterfly, where he placed third last year, in 51.69. He missed the meet record by 35 one-hundredths of a second.

In another strong performance by Ventura County area swimmers, Carpinteria teammates Sarma Zemjanis and Emlynn Tursich placed one-two in the 100 backstroke as both eclipsed Tursich's two-year-old meet record of 57.79. Zemjanis won in 57.31 and Tursich clocked 57.34.
--Lauren Peterson

Boys

TEAM SCORES: 1. Los Altos 244; 2. Quartz Hill, 209; 3. Oaks Christian, 192; 4. Rubidoux, 143; 5. St. Bonaventure, 125; 6 (t). Malibu 120; 6 (t). Keppel 120; 8. Bonita 113; 9. Charter Oak 97; 10. Gabrielino 88

200 MEDLEY RELAY: 1. Oaks Christian, 1:40.68; 2. Los Altos, 1:42.31; 3. Quartz Hill, 1:42.43; 4. Keppel, 1:45.79; 5. Charter Oak, 1:46.04; 6. Milken, 1:48.68; 7. Garden Grove Pacifica, 1:48.96; 8. Carpinteria, (Disqualified) 200 FREE: 1. Oliver, St. Bonaventure, 1:43.67; 2. Sulkavich, Northview, 1:45.51; 3. Sanchez, Los Altos, 1:46.01; 4. Pare, Oaks Christian, 1;46.65; 5. Gutsche, Laguna Blanca, 1:47.66; 6. Gruter, Quartz Hill, 1:49.24; 7. Oshiro, Oxford Academy, 1:50.46; 8. Beal, Rubidoux, 1:51.60 200 IM: 1. Zaich, St. Margaret's, 1:56.49; 2. Kotanjian, Los Altos, 1:57.49; 3. Smith, Quartz Hill, 1:59.81; 4. Cisneros, Rancho Alamitos, 2:00.42; 5. D. Tran, Quartz Hill, 2:04.64; 6. Yorita, Gabrielino, 2:06.74; 7. J. Hollander, Milken, 2:07.63; 8. V. Tran, Quartz Hill, 2:08.75

50 FREE: 1. Craig, St. Bonaventure, 21.68; 2. Wollam, Rubidoux, 21.78; 3. Goldberg, Malibu, 21.99; 4. Corriea, Oaks Christian, 22.09; 5. Peterson, Fillmore, 22.29; 6. Heinrich, Gabrielino, 22.40; 7. Avaluce, Carpinteria, 22.41; 8. Blanchard, Oaks Christian, 22.45 100 FLY: 1. Oliver, St. Bonaventure, 51.69; 2. Smith, Quartz Hill, 55.20; 3. Wong, Keppel, 55.39; 4. Nguyen, Liberty Christian, 56.05; 5. Caropino, Bishop Amat, 56.20; 6. Ruiz, Montebello, 56.33; 7. Oshiro, Oxford Academy, 56.44; 8. Aarstad, Fillmore, 56.71 100 FREE: 1. Cisneros, Rancho Alamitos, 47.69; 2. Craig, St. Bonaventure, 48.28; 3. Peterson, Fillmore, 48.62; 4. Kotanjian, Los Altos, 48.64; 5. Goldberg, Malibu, 48.88; 6. Wollam, Rubidoux, 49.05; 7. Blanchard, Oaks Christian, 49.14; 8. Heinrich, Gabrielino, 49.53

500 FREE: 1. Sulkavich, Northview, 4:38.30; 2. Gutsche, Laguna Blanca, 4:40.29; 3. Gruter, Quartz Hill, 4:55.18; 4. Koshu, Los Altos, 5:05.73; 5. Gordon, Crossroads, 5:07.62; 6. Wang, Keppel, 5:11.53; 7. O'Neill, Malibu, 5:15.26; 8. Lopez, Quartz Hill, 5:16.12 200 FREE RELAY: 1. Rubidoux, 1:30.57; 2. Bonita, 1:30.67; 3. Malibu, 1:32.81; 4. St. Bonaventure, 1:32.86; 5. Rancho Alamitos, 1:34.45; 6. Los Altos, 1:34.58; 7. Charter Oak, 1:35.22; 8. Quartz Hill, 1:36.00

100 BACK: 1. Pare, Oaks Christian, 55.09; 2. Takahata, Garden Grove Pacifica, 55.42; 3. A. Hollander, Milken, 57.15; 4. Wong, Keppel, 57.66; 5. J. Hollander, Milken, 57.93; 6. Islam, Alhambra, 58.17; 7. Juranek, Gabrielino, 59.02; 8. Moore, Nordhoff, 59.29 100 BREAST: 1. Sanchez, Los Altos, 57.33; 2. Zaich, St. Margaret's, 58.02; 3. D. Tran, Quartz Hill, 1:02.89; 4. Aquila, Charter Oak, 1:03.32; 5. Wang, Keppel, 1:04.48; 6. Ngai, Keppel, 1:04.76; 7. Theo, Schurr, 1:04.85; 8. Polichetti, Western, 1:04.95 400 FREE RELAY: 1. Rubidoux, 3:20.24; 2. Los Altos, 3:21.90; 3. Quartz Hill, 3:24.32; 4. Bonita, 3:25.10; 5. Malibu, 3:25.56; 6. Gabrielino, 3:26.37; 7. Oaks Christian, 3:26.79; 8. Garden Grove, 3:28.24.

Girls

TEAM SCORES: 1. Quartz Hill 215; 2. La Reina 200; 3. St. Margaret's 167; 4. Carpinteria 146; 5. Oaks Christian 135; 6. Bonita 117; 7. Marlborough 113.50; 8. ML King 91; 9. Chaffey 88; 10. Notre Dame Academy 77

200 MEDLEY RELAY: 1. Quartz Hill, 1:54.86; 2. La Reina, 1:55.55; 3. St. Margaret's, 2:00.20; 4. Marlborough, 2:00.54; 5. Notre Dame Academy, 2:00.79; 6. Mayfair, 2:01.83; 7. Garden Grove Pacifica, 2:03.97; 8. Oaks Christian, 2:07.57. 200 FREE: 1. Shiflett, Oaks Christian, 1:49.80; 2. Zemjanis, Carpinteria, 1:55.53; 3. Arad, Tarbut V'Torah, 1:56.01; 4. Rogers, Quartz Hill, 1:58.23; 5. Divine, San Dimas, 1:58.44; 6. Alba, Ramona Convent, 2:01.92; 7. DeCesare, La Reina, 2:02.71; 8. Karinen, Marlborough, 2:07.46 200 IM: 1. Smith, Notre Dame Academy, 2:11.48; 2. Hanson, Immanuel Christian, 2:12.10; 3. Poindexter, St. Margaret's, 2:13.90; 4. Keledjian, Highland Hall, 2:14.16; 5. Ratcliff, Quartz Hill, 2:14.45; 6. Zaich, St. Margaret's, 2:15.71; 7. Bloom, Sultana, 2:17.22; 8. Espino, La Reina, 2:17.44

50 FREE: 1. Bibb, La Reina, 24.11; 2. Caparelli, Chaffey, 25.16; 3. Mayberry, Ramona, 25.51; 4. Rowlands, Oaks Christian, 25.68; 5. Fancher, Bonita, 25.82; 6. Douglas, Woodcrest Christian, 25.87; 7. DeCesare, La Reina, 26.11; 8. Lynn, Garden Grove Pacifica, 26.40 100 FLY: 1. Best, Mayfair, 58.78; 2. Divine, San Dimas, 1:01.55; 3. Keledjian, Highland Hall, 1:01.57; 4. Anderson, Oxford Academy, 1:01.84; 5. Espino, La Reina, 1:01.85; 6. Neal, Quartz Hill, 1:03.48; 7. Kreis, Marlborough, 1:03.63; 8. Mazella, Lancaster, 1:04.79 100 FREE: 1. Shiflett, Oaks Christian, 51.15; 2. Bibb, La Reina, 51.56; 3. Colvin, Quartz Hill, 53.79; 4. Caparelli, Chaffey, 55.15; 5. Douglas, Woodcrest Christian, 55.60; 6. Rowlands, Oaks Christian, 55.69; 7. Alba, Ramona Convent, 55.79; 8. Fancher, Bonita, 55.93

500 FREE: 1. Tursich, Carpinteria, 4:59.98; 2. Arad, Tarbut V'Torah, 5:07.21; 3. Ratcliff, Quartz Hill, 5:21.86; 4. Rogers, Quartz Hill, 5:22.20; 5. Mattes, Downey Calvary Chapel, 5:29.13; 6. Gjetey, Western Christian, 5:29.53; 7. Blanchard, La Reina, 5:33.70; 8. Karinen, Marlborough, 5:39.53 200 FREE RELAY: 1. Carpinteria, 1:44.20; 2. Marlborough, 1:45.71; 3. Oaks Christian, 1:46.60; 4. ML King, 1:47.10; 5. Rubidoux, 1:47.46; 6. La Reina, 1:47.58; 7. Chaffey, 1:47.66; 8. Los Altos, 1:48.78

100 BACK: 1. Zemjanis, Carpinteria, 57.31; 2. Tursich, Carpinteria, 57.34; 3. Colvin, Quartz Hill, 1:00.22; 4. Johnson, ML King, 1:02.68; 5. Grigonis, Sage Hill, 1:03.63; 6. Best, Mayfair, 1:03.89; 7. Krom, Yucca Valley, 1:04.02; 8. Emmanuel, Buckley, 1:05.10 100 BREAST: 1. Zaich, St. Margaret's, 1:06.95; 2. Poindexter, St. Margaret's, 1:07.43; 3. Bloom, Sultana, 1:07.81; 4. Smith, Notre Dame Academy, 1:07.86; 5. Hanson, Immanuel Christian, 1:09.07; 6. Cabagay, Riverside Notre Dame, 1:09.88; 7. Wilson, Bonita, 1:11.75; 8. Coville, Serrano, 1:11.91 400 FREE RELAY: 1. Quartz Hill, 3:42.61; 2. La Reina, 3:44.09; 3. Carpinteria, 3:44.68; 4. St. Margaret's, 3:55.72; 5. ML King, 3:56.29; 6. Chaffey, 3:56.44; 7. Rubidoux, 3:58.80; 8. Oaks Christian (Disqualified).

Wednesday, May 12

DIVISION I

Irvine senior Courtney Cashion began defense of the Southern Section Division I 50 freestyle titles. She has won the past two seasons in record fashion.

Cashion won the race in 23.02 seconds in preliminaries, beating the previous meet standard of 23.04 by two one-hundreths of a second Wednesday night at Belmont Plaza in Long Beach.

While well on her way to a third consecutive championship in the meet's shortest event, Cashion could also go one better in the 100 freestyle. The Division champion each of the past three seasons, she will go for a four-year sweep in Friday's final after winning the preliminary race in 50.74. The time was just more than a second off her own 2002 meet-record time of 49.45 seconds.

"I'm getting excited about Friday," Cashion said. "I was not expecting the times that I put up so far. I needed this. I do carry these girls with me and if I'm on the right boat, then they're on the right boat."

In what is expected to be among the best races in the finals, Long Beach Wilson junior Jessica Hardy won the 100 breastrstroke in 1:01.76, beating out defending champion Nicolette Teo of Mission Viejo (1:03.17). Hardy was the runner-up last season, but was top-seeded in the event for preliminaries.
--Lauren Peterson

BOYS

200 MEDLEY RELAY: 1. Servite, 1:36.46; 2. Damien, 1:37.32; 3. Dos Pueblos, 1:37.88; 4. Irvine, 1:38.94; 5. Loyola, 1:39.13; 6. Mission Viejo, 1:39.21; 7. El Toro, 1:39.55; 8. Crescenta Valley, 1:39.78. 200 FREE: 1. Foster, Villa Park, 1:40.36; 2. Beal, 1:40.89; 3. Carter, Damien, 1:42.55; 4. Divan, Mission Veijo, 1:43.02; 5. Swanson, Long Beach Wilson, 1:43.86; 6. Roverud, 1:43.88; 7. Krumpholz, Foothill, 1:44.91; 8. Simo, Mater Dei, 1:44.92. 200 IM: 1. Bowen, Dos Pueblos, 1:53.92; 2. Klawer, Hart, 1:54.36; 3. Pierson, El Toro, 1:54.37; 4. Baer, Dana Hills, 1:55.19; 5. Miyahara, Long Beach Poly, 1:55.87; 6. Gladys, Esperanza, 1:56.18; 7. Hewko, Servite, 1:56.45; 8. Criste, Saugus, 1:56.66.

50 FREE: 1. Wilson, Santa Barbara, 20.88; 2. Elser, Huntington Beach, 21.24; 3. Hurley Brent, Servite, 21.30; 4. Hansen, Mater Dei, 21.45; 5. Luther, Aliso Niguel, 21.50; 6. Kuga, Dos Pueblos, 21.52; 7. Edgcomb, San Clemente, 21.64; 8. Hsiao, 21.67. 100 FLY: 1. Beal, Dos Pueblos, 49.55; 2. Novak, Foothill, 51.41; 3. Owens, Mission Viejo, 51.96; 4. Allen, El Toro, 52.24; 5. Seislove, Long Beach Millikan, 52.33; 6. P. Lee, Crescenta Valley, 52.47; 7. Simpkins, Crespi, 52.61; 8. Williams, Damien, 52.81. 100 FREE: 1. Foster, Villa Park, 46.25; 2. Wilson, Santa Barbara, 46.41; 3. Elser, Huntington Beach, 46.47; 4. Carter, Damien, 46.70; 5. Hansen, Mater Dei, 46.95; 6. Kuga, Dos Pueblos, 47.37; 7. Bowen, Dos Pueblos, 47.44; 8. Luther, Aliso Niguel, 47.67.

500 FREE: 1. Spansail, San Clemente, 4:27.93; 2. Divan, Mission Viejo, 4:33.69; 3. Casey, Loyola, 4:35.78; 4. Ramsey, Dos Pueblos, 4:39.03; 5. Ferrell, Glendora, 4:39.11; 6. Klawer, Hart, 4:41.23; 7. Baer, Dana Hills, 4:41.46; 8. Swanson, Long Beach Wilson, 4:41.61. 200 FREE: 1. Servite, 1:27.18; 2. Villa Park, 1:27.28; 3. Los Alamitos, 1:27.39; 4. San Clemente, 1:27.39; 5. Santa Barbara, 1:27.77; 6. Dos Pueblos, 1:27.84; 7. Damien, 1:28.18; 8. Esperanza, 1:28.28.

100 BACK: 1. Pierson, El Toro, 52.48; 2. Spansail, San Clemente, 52.71; 3. Novak, 52.78; 4. Seislove, Long Beach Millikan, 53.18; 5. Casey, Loyola, 53.39; 6. Roverud, Crespi, 53.62; 7. Simo, Mater Dei, 53.70; 8. Bistric, Hart, 54.04. 100 BREAST: 1. Criste, Saugus, 56.85; 2. Hsiao, Irvine, 57.24; 3. Nilsson, Chaminade, 57.44; 4. Hewko, Servite, 58.41; 5. Miyahara, Long Beach Poly, 58.51; 6. Hunter, Trabuco Hills, 58.68; 7. Vyn, Irvine, 59.43; 8. Gans, Dos Pueblos, 59.78. 400 FREE RELAY: 1. Dos Pueblos, 3:08.87; 2. Mission Viejo, 3:12.94; 3. Villa Park, 3:12.99; 4. San Clemente, 3:13.09; 5. Foothill, 3:13.69; 6. Long Beach Wilson, 3:15.37; 7. El Toro, 3:15.48; 8. Dana Hills, 3:15.83.

GIRLS

200 MEDLEY RELAY: 1. Long Beach Wilson, 1:47.72; 2. Foothill, 1:50.16; 3. Villa Park, 1:51.84; 4. Glendora, 1:52.541; 5. Dos Pueblos, 1:52.62; 6. Mission Viejo, 1:53,10; 7. Santa Barbara, 1:54.06; 8. Alemany, 1:54.10. 200 FREE: 1. Eads, Glendora, 1:50.47; 2. A. Traylor, Los Alamitos, 1:51.98; 3. Cruzat, Villa Park, 1:52.96; 4 (T). Hewko, Rosary, 1:54.02; 4 (T). Wilson, Santa Barbara, 1:54.02; 6. Joseph, Mater Dei, 1:54.46; 7. Yoon, Mission Viejo, 1:56.57; 8. Camuso, Canyon Country Canyon, 1:56.74. 200 IM: 1. Teo, 2:05.69; 2. Hardy, Long Beach Wilson, 2:05.86; 3. DePaul, Villa Park, 2:05.94; 4. Hwang, Irvine, 2:05.98; 5. Miller, Diamond Bar, 2:07.27; 6. Patterson, Saugus, 2:07.52; Tourtellotte, Alemany, 2:07.60; Rys, Dos Pueblos, 2:09.09.

50 FREE: 1. C. Cashion, Irvine, 23.02; 2. Thomas, Foothill, 23.25; 3. Merz, Harvard-Westlake, 24.00; 4. Sun, Crescenta Valley, 24.08; 5. Mathewson, Anaheim Canyon, 24.26; 6. Nielsen, Irvine, 24.33; 7. Wong, Harvard-Westlake, 24.44; Ferrell, Glendora, 24.53. 100 FLY: 1. Thomas, 54.36, Foothill, 54.36; 2. Etem, Long Beach Wilson, 56.14; 3. Rys, Dos Pueblos, 56.23; 4. Viveros, 57.49; 5. DePaul, Villa Park, 58.21; 6. Samuels, Villa Park, 58.37; 7. Petty, Buena, 58.68; 8. B. Vessey, Redlands, 59.07. 100 FREE: 1. C. Cashion, Irvine, 50.74; 2. Mathewson, Anaheim Canyon, 52.54; 3. Nielsen, Irvine, 52.58; 4 (T): Wilson, Santa Barbara, 52.71; 4 (T): Tourtellotte, Alemany, 52.71; 6. Merz, Harvard-Westlake, 52.86; 7. Wong, Harvard-Westlake, 52.94; 8. Ferrell, Glendora, 53.34.

500 FREE: 1. Sun, Crescenta Valley, 4:52.19; 2. Eads, Glendora, 4:53.77; 3. A. Traylor, Los Alamitos, 4:58.22; 4. Joseph, Mater Dei, 5:01.11; 5. Hewko, Servite, 5:04.12; 6. Rodriguez, Mission Viejo, 5:04.84; 7. Cattolica, Laguna Hills, 5:06.57; 8. Jafari, Glendora, 5:06.98. 200 FREE RELAY: 1. Irvine, 1:37.46; 2. Foothill, 1:38.05; 3. Harvard-Westlake, 1:40.41; 4. Buena, 1:40.60; 5. Santa Barbara, 1:40.89; 6. Villa Park, 1:40.99; 7. Glendora, 1:41.54; 8. Fountain Valley, 1:41.74.

100 BACK: 1. Cruzat, Villa Park, 57.59; 2. Shipman, Glendora, 58.46; 3. Viveros, Alemany, 58.51; 4. Migues, Santa Margarita, 59.30; 5. Oland, Foothill, 59.52; 6. Duggleby, El Toro, 1:00.60; 7. Graves, Buena, 1:00.85; 8. Howard-Anderson, Dos Pueblos, 1:01.06. 100 BREAST: 1. Hardy, Long Beach Wilson, 1:01.76; 2. Teo, Mission Viejo, 1:03.17; 3. Sylvester, Harvard-Westlake, 1:07.38; 4. Patterson, Saugus, 1:07.57; 5. Naylor, Santa Barbara, 1:07.72; 6. Hwang, Irvine, 1:07.77; 8. Borowitz, El Modena, 1:07.89; 8. Migues, Santa Margarita, 1:08.15. 400 FREE RELAY: 1. Irvine, 3:34.58; 2. Glendora, 3:35.29; 3. Villa Park, 3:36.78; 4. Buena, 3:37.89; 5. Mission Viejo, 3:38.49; 6. Redlands, 3:39.08; 7. Santa Barbara, 3:39.17; 8. Long Beach Wilson, 3:40.49.

DIVISION IV

BOYS

200 MEDLEY RELAY: 1. Oaks Christian, 1:43.83; 2. Los Altos, 1:43.88; 3. Quartz Hill, 1:45.36; 4. Keppel, 1:45.63; 5. Charter Oak, 1:47.67; 6. Carpinteria, 1:49.08; 7. Garden Grove Pacifica, 1:49.11; 8, Milken Community, 1:49.87. 200 FREE: 1. Sulkavich, Northview, 1:46.39; 2. Sanchez, Los Altos, 1:46.46; 3. Oliver, St. Bonaventure, 1:46.77; 4. Gutsche, Laguna Blanca, 1:49.89; 5. Pare, Oaks Christian, 1:50.63; 6. Beal, Rubidoux, 1:51.53; 7. Oshiro, Oxford Academy, 1:52.12; Gruter, Quartz Hill, 1:52.81. 200 IM: 1. Zaich, St. Margaret's 1:57.57; 2. Smith, Quartz Hill, 2:00.97; 3. Cisneros, Rancho Alamitos, 2:01.92; 4. Kotanjanian, Los Altos, 2:02.89; 5. O. Tran, Quartz Hill, 2:06.81; 6. Yorita, Gabrielino, 2:07.14; 7. Hollander, Milken Community, 2:07.82; 8. V. Tran, Quartz Hill, 2:07.95.

50 FREE: 1. Wollam, Rubidoux, 22.03; 2. Goldberg, Malibu, 22.10; 3. Craig, St. Bonaventure, 22.20; 4. Corriea, Oaks Christian, 22.39; 5. Peterson, Fillmore, 22.51; 6. Heinrich, Gabrielino, 22.53; 7. Blanchard, Oaks Christian, 22.66; 8. Avaluce, Carpinteria, 22.69. 100 FLY: 1. Oliver, St. Bonaventure, 53.32; 2. Nguyen, Liberty Christian, 55.02; 3. Wong, Keppel, 55.37; 4. Caropino, Bishop Amat, 55.77; 5. Smith, Quartz Hill, 56.41; 6. Aarstad, Fillmore, 56.56; 7. Oshiro, Oxford Academy, 56.81; 8. Ruiz, Montebello, 57.11. 100 FREE: 1. Cisneros, Rancho Alamitos, 47.41; 2. Goldberg, Malibu, 48.97; 3. Heinrich, Gabrielino, 49.09; 4. Peterson, Fillmore, 49.10; 5. Banchard, Oaks Christiian, 49.28; 6. Wollam, Rubidoux, 49.32; 7. Kotanjian, Los Altos, 49.50; 8. Craig, St. Bonaventure, 49.67.

500 FREE: 1. Gutsche, Laguna Blanca, 4:46.67; 2. Sulkavich, Northview, 4:47.27; 3. Gruter, Quartz Hill, 5:01.10; Koshu, 4. Los Altos, 5:06.99; 5. Gordon, Crossroads, 5:07.40; 6. Wang, Keppel, 5:12.86; 7. Lopez, Quartz Hill, 5:13.91; 8. O'Neill, Malibu, 5:14.35. 200 FREE RELAY: 1. Rubidoux, 1:30.74; 2. Bonita, 1:30.75; 3. Malibu, 1:33.65; 4. Los Altos, 1:34.09; 5. Rancho Alamitos, 1:34.09; 6. St. Bonaventure, 1:35.03; 7. Quartz Hill, 1:35.25; 8. Charter Oak, 1:36.03.

100 BACK: 1. Takahata, Garden Grove Pacifica, 55.98; 2. Pare, Oaks Christian, 56.48; 3. A. Hollander, Milken Community, 57.99; 4. J. Hollander, Milken Community, 58.15; 5. Wong, Keppel, 58.24; 6. Moore, Nordhoff, 59.06; 7. Islam, Alhambra, 59.25; 8. Juranek, Gabrielino, 59.76. 100 BREAST: 1. Sanchez, Los Altos, 58.84; 2. Zaich, St. Margaret's 59.39; 3. O. Tran, Quartz Hill, 1:02.87; 4. Aquila, Charter Oak, 1:03; 69; 5. Ngai, Keppel, 1:03.69; 6. Wang, Keppel, 1:04.39; 7. Theo, Schurr, 1:04.52; 8. Polichetti, Western, 1:04.83. 400 FREE RELAY: 1. Rubidoux, 3:23.02; 2. Los Altos, 3:24.18; 3. Quartz Hill, 3:26.66; 4. Bonita, 3:27.49; 5. Malibu, 3:27.96; 6. Gabrielino, 3:28.10; 7. Oaks Christian, 3:28.53; 8. Garden Grove, 3:32.31.

GIRLS

200 MEDLEY RELAY: 1. La Reina, 1:56.94; 2. Quartz Hill, 1:57.44; 3. Notre Dame Academy, 2:00.83; 4. St. Margaret's, 2:01.29; 5. Marlborough, 2:02.60; 6. Garden Grove Pacifica, 2:02.83; 7. Mayfair, 2:03.33; 8. Oaks Christian, 2:03.33. 200 FREE: 1. Shiflett, Oaks Christian, 1:55.78; 2. Danielle Arad, Tarbut V'Torah, 1:57.20; 3. April Divine, San Dimas, 1:57.57; 4. Sarma Zemjanis, Carpinteria, 1:58.28; 5. Molly Rogers, Quartz Hill, 2:00.25; 6. Laura DeCesare, La Reina, 2:02.15; 7. Brittany Alba, Romona Convent, 2:03.84; 8. Jennifer Karinen, Marlborough, 2:03.97.

50 FREE: 1. Bibb, La Reina, 24.24; 2. Douglas, Woodcrest, 25.83; 3. Caparelli, Chaffey, 25.86; 4. Rowlands, Oaks Christian, 25.88; 5. Russell, Western, 25.93; 6. Mayberry, Ramona, 25.97; 7. Fancher, Bonita, 26:01; 8. DeCesare, La Reina, 26.09. 100 FLY: 1. Best, Mayfair, 59.61; 2. Keledjian, Highland Hall, 1:01.37; 3. Divine, San Dimas, 1:01.48; 4. Espino, La Reina, 1:02.41; 5. Anderson, Oxford Academy, 1:02.44; 6. Neal, Quartz Hill, 1:03.61; 7. Kreis, Marlborough, 1:03.78; 8. Mazella, Lancaster, 1:03.87. 100 FREE: 1. Bibb, La Reina, 52.65; 2. Shiflett, Oaks Christian, 53.30; 3. Colvin, Quartz Hill, 54.00; 4. Douglas, Woodcrest, 55.49; 5. Rowlands, Oaks Christian, 55.83; 6. Fancher, Bonita, 56.33; 7. Alba, Ramona Convent, 56.61; 8. Caparelli, Chaffey, 57.35.

500 FREE: 1. Tursich, Carpinteria, 5:10.31; 2. Arad, Tarbut V'Torah, 5:16.05; 3. Rogers, Quartz Hill, 5:23.72; 4. Mattes, Downey Calvary Chapel, 5:32.29; 5. Gjetley, Western Christian, 5:32.75; 6. Ratcliff, Quartz Hill, 5:33.03; 7. Blanchard, La Reina, 5:35.45; 8. Karinen, Marlborough, 5:35.46. 200 FREE RELAY: 1. Carpinteria, 1:45.40; 2. ML King, 1:47.02; 3. Marlborough, 1:47.52; 4. Chaffey, 1:47.89; 5. Rubidoux, 1:48.09; 6. Oaks Christian, 1:48.24; 7. La Reina, 1:48.38; 8. Los Altos, 1:49.55.

100 BACK: 1. Zemjanis, Carpinteria, 59.33; 2. Turisch, Carpinteria, 59.54; 3. Colvin, Quartz Hill, 1:01.10; 4. Johnson, ML King, 1:02.77; 5. Best, Mayfair, 1:03.41; 6. Grigonis, Sage Hill, 1:04.77; 7. Emmanuel, Buckley, 1:05.04; 8. Krom, Yucca Valley, 1:05.07. 100 BREAST: 1. Zaich, St. Margaret's, 1:07.05; 2. Bloom, Sultana, 1:08.18; 3. Poindexter, St. Margaret's, 1:08.36; 4. Smith, Notre Dame, 1:08.38; 5. Hanson, Immanuel Christian, 1:09.67; 6. Cabagay, Riverside Notre Dame, 1:10.70; 7. Coville, Serrano, 1:11.01; 8. Wilson, Bonita, 1:12.03. 400 FREE RELAY: 1. La Reina, 3:46.11; 2. Carpinteria, 3:49.86; 3. Quartz Hill, 3:49.94; 4. St. Margaret's, 3:55.97; 5. Oaks Christian, 3:56.40; 6. ML King, 3:57.16; 7. Rubidoux, 4:00.24; 8. Chaffey, 4:00.49.

Tuesday, May 11

DIVING

Note: The top 16 finishers score points toward swimming totals.

DIVISION I
at Mission Viejo Aquatics Center

Boys

A victory by Dwight Dumais was in the stars, or at least, in the genes.

Dumais, a junior at Ventura Buena, led from start to finish and won the Southern Section Division I boys' diving championship, becoming the third member of his family to capture two titles.

Dumais, who also won the Division I title as a freshman in 2002 and was the runner-up as a sophomore last season, scored a meet-high 602.25 points to beat Laguna Hills junior Brian Lawler, who was second with 528.65 points. Long Beach Wilson senior Javier Rivas placed third and Mission Viejo freshmen Steven Starks and Patrick DeBoi placed fourth and fifth respectively. Last season, Lawler was a fourth place finisher and Rivas was fifth.

The youngest of five siblings, Dumais grew up watching oldest brother Justin win section titles in 1995 and 1996 and seeing another brother, Troy, win in 1997 and 1998. Still another brother, Brice, won the championship in 1999 and sister Leanne Dumais claimed the girls' title last year.

Los Alamitos freshman Tory Ishimatsu won the girls' championship Tuesday with 500.10 points and the Griffins boasted two of the top three finishers.

Teammate Jackie Jones wound up third, behind Flintridge Sacred Heart junior Marisa Samaniego. Samaniego jumped from fourth place after her eighth of 11 dives with strong performances on her final two attempts.

--Lauren Peterson

1. Dwight Dumais, Buena, 602.25; 2. Brian Lawler, Laguna Hills, 528.65; 3. Javier Rivas, Long Beach Wilson, 459.45; 4. Steven Starks, Mission Viejo, 427.20; 5. Patrick DeBoi, Mission Viejo, 386.20; 6. JP Salgado, Edison, 380.25; 7. Justin Taylor, Fountain Valley, 372.60; 8. Chris Neira, Mission Viejo, 336.15; 9. Josh Johnson, Fountain Valley, 313.15; 10. Connor Boyd, Harvard-Westlake, 307.00; 11. Greg Marecek, Fountain Valley, 295.25; 12. Pat Miller, Marina, 287.70; 13. Eric Kartcher, Marina, 276.35; 14. Zach Appel, Harvard-Westlake, 265.95; 15. Brad Arthur, Marina, 262.35; 16. Garrett Smith, Dos Pueblos, 245.10

Girls

1. Tory Ishimatsu, Los Alamitos, 500.10; 2. Marisa Samaniego, Flintridge Sacred Heart, 492.95; 3. Jackie Jones, Los Alamitos, 468.40; 4. Tess Schofield, Mission Viejo, 466.95; 5. Peggy Kearns, Louisville, 441.05; 6. Raquel Bartlow, Long Beach Wilson, 437.45; 7. Danielle Dowds, Marina, 436.35; 8. Jaclyn Funke, Marina, 410.35 9. Joelle Felton, Mission Viejo, 407.30; 10. Melanie Grosvenor, Mission Viejo, 395.40; 11. Lindsey Carlson, Dana Hills, 391.70; 12. Heather Ramirez, Trabuco Hills, 381.70; 13. Holly Malmrose, Crescenta Valley, 367.45; 14. Taylor Arth, San Clemente, 362.55; 15. Anet Babayan, Glendale, 360.55; 16. Alex Pulst-Korenberg, Harvard-Westlake, 340.75

DIVISION II
At Westlake High

Boys

La Palma Kennedy senior Ron Morris won his second consecutive Southern Section Division II championship, scoring 504.70 points on 11 dives. Kyle Haynes of San Luis Obispo, who failed to make the top-16 cut in last year's meet, when he placed 22nd, improved to second place this time with 456.25 points. La Canada's Edgar Simonyan finished third with 429.75 points, followed by Paso Robles' Danny Lara, last year's second-place finisher. Sean Wagner of Fullerton was fifth.

1. Ron Morris, La Palma Kennedy, 504.70; 2. Kyle Haynes, San Luis Obispo, 456.25; 3. Edgar Simonyan, La Canada, 429.75; 4. Danny Lara, Paso Robles, 393.65; 5. Sean Wagner, Fullerton, 356.40; 6. Garrett Olson, Atascadero, 355.60; 7. Jake Isaacs, Westlake, 338.75; 8. Will Haynes, San Luis Obispo, 335.40; 9. Aaron Shushan, Thousand Oaks, 332.25; 10. Jeff Bryant, Upland, 325.55; 11. Andrew Stover, Troy, 319.20; 12. Peter Oyler, Paso Robles, 317.95; 13. Jimmy Murphy, Thousand Oaks, 306.15; 14. Joey Aragon, Upland, 291.80; 15. Logan Olsen, Atascadero, 276.00; 16. Oscar Solis, Claremont, 275.45

Girls

Mission Viejo Tesoro's Erika Mannix and Upland's Kathleen Brady finished 1-2 in the Southern Section Division II girls' diving championships for the second year in a row. Mannix, a sophomore, scored 448.30 points to capture her second consecutive title. Brady finished second with 429.65 points. Peninsula divers Eileen Osmun and Kim Popp wound up third and fourth, respectively, and Michelle Wargo of Sonora placed fifth.

1. Erika Mannix, Tesoro, 448.30; 2. Kathleen Brady, Upland, 429.65; 3. Eileen Osmun, Peninsula, 378.10; 4. Kim Popp, Peninsula, 374.40; 5. Michelle Wargo, Sonora, 368.60; 6. Kim Chang, Troy, 351.65; 7. Natalie Todak, Westlake, 342.40; 8. Jennifer Vreeke, Thousand Oaks, 328.25; 9. Brandi Bass, Thousand Oaks, 309.90; 10. Caitlin Yuen, South Pasadena, 306.60; 11. Lauren Meserve, Upland, 299.10; 12. Jessica Rosencrans, Atascadero, 282.40; 13. Teresa Miller, San Luis Obispo, 282.05; 14. Jenna Gibson, Atascadero, 273.40; 15. Michelle Schwander, San Luis Obispo, 269.15; Chelsa Sylvus, Westlake, 264.95

DIVISION III
at Claremont McKenna College

Boys

Cerritos junior Mike Wong scored 530.55 points to win his third consecutive Southern Section Division III championship.

1. Mike Wong, Cerritos, 530.55. 2. Eric Nugent, La Serna,355.05. 3. Charles Yan, Whitney, 343.70. 4. Raymond Yan, Whitney,342.40. 5. Patrick Nugent, La Serna, 288.20. 6. Alex Banks, Cabrillo,251.65. 7. Brice Ogan, Cabrillo, 229.20. 8. Eric Pak, Cerritos, 217.05.9. Seth Godfrey, La Serna, 216.20. 10. Phillip Lacey, Cabrillo, 194.40.

Girls

1. Kelly Cooper, Murietta Valley, 412.45, 2. Carmen Stellar, Mayfield, 370.90, 3. Kiley Robbins, pasadena Poly, 339.45, 4. Cortney Packett, Nipoma, 329.90, 5. Jenna Lyons, La Serna, 275.50, 6. Carrie Koscielak, Chapparal, 264.00, 7. Leslie Morgan, Lompoc Cabrillo, 260.25, 8. Hannah Lee, Cerritos, 22.55, 9. Sascha Smith, Cerritos, 220.30, 10. Sam Metcalf, Lompoc Cabrillo, 218.40

DIVISION IV
at Claremont-McKenna College

Boys

1. Javier Ruiz, Charter Oak, 385.70. 2. Kevin Moe, LosAltos, 381.05. 3. Eli Alcaraz, Los Altos, 356.10. 4. Chad Loury, Covina,300.20. 5. Chad Thurgood, Bonita, 272.20. 6. Zach Perez, Los Altos,259.60. 7. Zach McFarland, Maranatha, 254.30. 8. Vincent Valencia, LosAltos, 248.85. 9. Colby Long, Oaks Christian, 243.60. 10. Jeremy Snyder,La Mirada, 231.90.

Girls

Freshman twin sisters Julie and Laura Heuring took seventh and eighth place and their older sister senior Kathleen Heuring grabbed third place for Bonita. In her first year of diving, sophomore Tiffany O'hara got fourth place with a score of 244.85 for Los Altos. She holds the girls' diving record at Los Altos with a score of 295.35.

1. Ryanne Snyder, La Mirada, 425.85, 2. Shelby Allen, Futures, 390.65, 3. Kathleen Heuring, Bonita, 384.90, 4. Tiffany O'hara, Los Altos, 244.85, 5. Brieana (cq) Marticorena, St. Margaret's, 225.10, 6. Julie Coffey, Oaks Christian, 221.25, 7. Julie Heuring, Bonita, 220.55, 8. Laura Heuring, Bonita, 218.55, 9. Liberty Kikerpill, St. Margaret's, 199.50, 10. Courtney Weaver, Bonita, 189.65

Copyright © 2018, Los Angeles Times
EDITION: California | U.S. & World
63°