Advertisement
High School Sports

Boys’ water polo: Southern Section playoff results and updated pairings

Water Polo Ball
Boys’ water polo: Southern Section playoff results and updated pairings
(Matt Brown/Getty Images)

SOUTHERN SECTION BOYS’ WATER POLO

DIVISION 1

First round, Thursday, 5 p.m. unless noted

#8 Mater Dei at #1 Harvard-Westlake

Advertisement

#5 Huntington Beach vs. #4 Orange Lutheran at Santiago Canyon College (Orange), 6 p.m.

#6 Santa Margarita at #3 Loyola

#7 Oaks Christian at #2 Newport Harbor

Advertisement

DIVISION 2

First round, Wednesday, 5 p.m. unless noted

Murrieta Valley at #1 Palos Verdes, 3 p.m.

Dana Hills vs. Los Alamitos at Golden West College, 3 p.m.

Corona del Mar vs. La Serna at Whittier College, 3 p.m.

Dos Pueblos at #4 Foothill

Redlands East Valley at #3 Woodbridge

Mira Costa vs. Damien at Citrus College (Azusa)

Advertisement

Laguna Beach at Riverside Poly

Agoura vs. #2 San Clemente at San Juan Hills

DIVISION 3

First round, Tuesday

Long Beach Wilson 19, Malibu 5

Ventura 12, San Marcos 10

South Pasadena 11, Newbury Park 6

Advertisement

Schurr 16, Alta Loma 9

Sherman Oaks Notre Dame 12, Cerritos 4

El Toro 9, Claremont 6

7Capistrano Valley 18, La Quinta 10

Beckman 7, Santa Monica 3

Redondo 18, Hoover 12

Westlake 16, Walnut 12

Costa Mesa 12, Rancho Cucamonga 7

Northwood 15, Segerstrom 6

Santa Barbara 17, Rio Mesa 10

Edison 11, Temple City 10 (OT)

Corona Santiago 10, Aliso Niguel 5

Los Osos 22, California 4

Second round, Thursday, 5 p.m.

Ventura at #1 Long Beach Wilson

Schurr at South Pasadena

Sherman Oaks Notre Dame at El Toro

Capistrano Valley at #4 Beckman

Westlake at #3 Redondo

Costa Mesa at Northwood

Edison at Santa Barbara

#2 Los Osos at Corona Santiago

DIVISION 4

First round, Tuesday

JSerra 12, Beaumont 3

Yucaipa 9, Foothill Tech 3

Thousand Oaks 18, Moorpark 11

El Segundo 16, Arcadia 8

Garden Grove Pacifica 21, Glendale 7

Esperanza 8, Arlington 5

Troy 15, Cajon 9

Brentwood 20, Montebello 5

Yorba Linda 12, Flintridge Prep 10

Millikan 11, Carpinteria 5

La Habra 15, La Palma Kennedy 14

El Dorado 13, Eastvale Roosevelt 7

Chadwick 16, Fullerton 6

King 10, San Marino 8

Glendora 16, Xavier Prep 4

San Juan Hills 16, Diamond Bar 4

Second round, Thursday, 5 p.m.

Yucaipa at #1 JSerra

Thousand Oaks at El Segundo

Esperanza at Garden Grove Pacifica

Troy at #4 Brentwood

#3 Yorba Linda at Millikan

La Habra at El Dorado

Chadwick at King

Glendora at #2 San Juan Hills

DIVISION 5

First round, Tuesday

Mission Viejo 18, Webb 11

Long Beach Poly 12, Buena 5

Culver City 18, Don Lugo 14

Camarillo 13, Katella 6

Brea Olinda 21, Riverside North 11

Pasadena Poly 11, Downey 6

Great Oak 9, Citrus Valley 4

Trabuco Hills 20, Los Amigos 7

El Modena 9, San Dimas 8

Temecula Valley 16, Palm Springs 10

Anaheim Canyon 20, La Sierra 9

Burbank Burroughs 16, Valley View 11

Marina 12, Estancia 6

Buena Park 6, Hemet 5

St. Francis 21, Cathedral 7

Second round, Thursday, 5 p.m.

Long Beach Poly at #1 Mission Viejo

Culver City at Camarillo

Brea Olinda at Pasadena Poly

Great Oak at #4 Palm Desert

#3 Trabuco Hills at El Modena

Temecula Valley at Anaheim Canyon

Marina at Burbank Burroughs

Buena Park at #2 St. Francis

DIVISION 6

First round, Tuesday, 5 p.m.

Crespi 14, Keppel 4

Whittier 14, Jurupa Valley 6

Western 18, Westminster La Quinta 8

Placentia Valencia 17, Rancho Alamitos 6

Pioneer 15, Paramount 14 (OT)

West Torrance 16, Savanna 7

Garden Grove 7, Nordhoff 6

Ramona 14, West Valley 12 (OT)

Redlands 12, Heritage 2

Second round, Thursday, 5 p.m.; unless noted

#1 Crespi vs. Fontana at Fontana Aquatic Center, 3:15 p.m.

South Torrance at Warren

Whittier at Western

#4 Los Altos at Paloma Valley

Pioneer at #3 Placentia Valencia

West Torrance at Baldwin Park

Garden Grove at Torrance

Ramona at #2 Redlands

DIVISION 7

First round, Wednesday, 3:30 p.m.

Gahr at San Gorgonio

Quarterfinals , Saturday, times tbd

San Gorgonio/Gahr winner at #1 Rancho Mirage

San Bernardino at #4 Arroyo Valley

#3 Santa Ana at Moreno Valley

#2 Ontario at Sierra Vista

Notes: Quarterfinals (Div. 2-7), Saturday; semifinals in all divisions, Nov. 13. Championships, Nov. 16 at Heritage Park (Irvine).


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement