Advertisement
Share

High school baseball: Southern Section playoff results and updated pairings

Baseballs are stored in a bucket.
(Michael Reaves / Getty Images)

SOUTHERN SECTION BASEBALL

DIVISION 1

First round, Thursday unless noted

Capistrano Valley 8, Chaminade 3 (Friday)

Advertisement

Yucaipa 15, Vista Murrieta 4 (Wednesday)

Damien 2, South Hills 0

Huntington Beach 1, Santa Margarita 0 (8)

Corona 13, Redondo 4

Sherman Oaks Notre Dame 4, Crescenta Valley 0

Ayala 3, Beckman 2

Orange Lutheran 11, Aliso Niguel 0 (Wednesday)

Mira Costa 4, Foothill 3

Advertisement

La Mirada 3, West Ranch 0

Bishop Amat 7, St. Bonaventure 1 (Friday)

King 7, Servite 2

Cypress 7, Temecula Valley 2

Advertisement

Arcadia 7, Dana Hills 5 (Wednesday)

Harvard-Westlake 9, Temescal Canyon 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

Capistrano Valley at #1 JSerra

Advertisement

Damien at Yucaipa

Huntington Beach at Corona

Sherman Oaks Notre Dame at #4 Ayala

Mira Costa vs. #3 Orange Lutheran at Hart Park (Orange), 6 p.m.

Advertisement

La Mirada at Bishop Amat

King at Cypress

#2 Harvard-Westlake at Arcadia

DIVISION 2

Advertisement

First round, Friday

Thousand Oaks 6, Moorpark 0

Mission Viejo 8, Marina 3

Maranatha 8, Dos Pueblos 5

Advertisement

San Dimas 10, Santa Fe 1

Los Alamitos 5, Garden Grove Pacifica 3

El Dorado 9, Paloma Valley 1

Bonita 3, La Quinta 0

Advertisement

Ocean View 5, Simi Valley 4 (9)

Yorba Linda 7, Villa Park 1

Alemany 3, Rio Mesa 0

Camarillo 2, La Canada 0

Advertisement

Corona del Mar 4, Northview 3

Quartz Hill 7, Oak Hills 6

Trabuco Hills 13, Canyon Springs 1

Gahr 6, Long Beach Poly 2

Advertisement

Sierra Canyon 1, Summit 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

Mission Viejo at #1 Thousand Oaks

San Dimas at Maranatha, Wednesday, 3:15 p.m.

Advertisement

Los Alamitos at El Dorado

#4 Ocean View at Bonita

Alemany at Yorba Linda

Camarillo at Corona del Mar

Advertisement

Trabuco Hills at Quartz Hill

#2 Sierra Canyon at Gahr

DIVISION 3

First round, Thursday unless noted

Advertisement

Lakewood 10, Los Osos 3

Calabasas 7, Pasadena Poly 0

Millikan 6, Mary Star 1

Redlands East Valley 9, Carter 3

Advertisement

Saugus 4, Santa Barbara 2 (Friday)

Chino Hills 6, Irvine 2

Fountain Valley 6, Don Lugo 5

Palos Verdes 7, West Torrance 5

Advertisement

Ontario Christian 10, La Salle 7

Arlington 8, Tahquitz 6 (Wednesday)

Capistrano Valley Christian 9, Grand Terrace 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

Advertisement

Cerritos at #1 Hart

Lakewood at Calabasas

Millikan at Torrance

Saugus at Redlands East Valley

Advertisement

#3 Chino Hills at Fountain Valley

Palos Verdes at Sonora

Ontario Christian at Arlington

Capistrano Valley Christian at #2 Warren

Advertisement

DIVISION 4

First round, Friday unless noted

Murrieta Mesa 5, California 0

Woodcrest Christian 4, Xavier Prep 3

Advertisement

Monrovia 7, Alhambra 0

Grace Brethren 16, Village Christian 1

La Sierra 6, Culver City 3

Rancho Cucamonga 7, El Modena 2

Advertisement

Kaiser 3, Valley View 0

Downey 1, Westlake 0

Royal 9, Nogales 1

Montebello 5, El Rancho 1

Advertisement

Charter Oak 8, Los Altos 5

Woodbridge 13, Fullerton 0

Corona Centennial 10, Loara 1

Heritage 3, Segerstrom 1 (Thursday)

Advertisement

La Serna 5, Salesian 0

Paraclete 13, Oxnard 0

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Murrieta Mesa at Woodcrest Christian

Advertisement

Grace Brethren at Monrovia

La Sierra at Rancho Cucamonga

Kaiser at Downey, 11 a.m

Montebello at #3 Royal

Advertisement

Woodbridge at Charter Oak

Heritage at Corona Centennial

#2 Paraclete at La Serna

DIVISION 5

Advertisement

First round, Thursday unless noted

Citrus Valley 16, St. Margaret’s 6

Highland 9, Santa Paula 8

San Marcos 6, Claremont 4

Advertisement

Sultana 22, Orange Vista 6

Laguna Hills 3, Citrus Hill 2

Walnut 7, Garey 0

St. Anthony 4, Oxford Academy 2

Advertisement

Crean Lutheran 13, Century 4

Malibu 5, Burbank Burroughs 2

Savanna 6, Indio 4

Schurr 10, Pomona 9

Advertisement

Cajon 12, Adelanto 8

Hemet 4, Serrano 1

Burbank 11, Sierra Vista 3 (Wednesday)

Flintridge Prep 8, Ventura 6

Advertisement

North Torrance 6, Mayfair 5 (Friday)

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 Citrus Valley at Highland

San Marcos at Sultana

Advertisement

Walnut at Laguna Hills

St. Anthony at #4 Crean Lutheran

#3 Malibu at Savanna

Cajon at Schurr

Advertisement

Burbank at Hemet

#2 North Torrance at Flintridge Prep

DIVISION 6

First round, Friday unless noted

Advertisement

Aquinas 2, Chaffey 1

Orange 3, Westminster La Quinta 1

de Toledo 1, Knight 0 (10)

Buena 3, Foothill Tech 1

Advertisement

Elsinore 1, Bloomington 0 (10) (Thursday)

Ontario 23, Excelsior 2

South Pasadena 10, Jurupa Valley 3

Viewpoint 5, Trinity Classical 1

Advertisement

Ramona 3, University Prep 0

Santa Ana Calvary Chapel 7, Anaheim 5

Pasadena Marshall 6, West Valley 3

Barstow 12, Cerritos Valley Christian 6

Advertisement

Linfield Christian 6, Colton 4

Carpinteria 3, Beverly Hills 2

Bishop Montgomery 9, Santa Ana 0

La Habra 17, Rim of the World 1

Advertisement

Second round, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Aquinas at Orange

de Toledo at Buena

Elsinore at Ontario

Advertisement

South Pasadena at #4 Viewpoint

#3 Ramona at Santa Ana Calvary Chapel

Pasadena Marshall at Barstow

Linfield Christian at Carpinteria, 4:15 p.m.

Advertisement

Bishop Montgomery at #2 La Habra

DIVISION 7

First round, Thursday unless noted

Santa Clarita Christian 4, Wildomar Cornerstone Christian 0 (Friday)

Advertisement

Temecula Prep 8, Los Amigos 5 (Friday)

La Verne Lutheran 3, Pioneer 0 (Friday)

Indian Springs 9, Desert Hot Springs 4 (Wednesday)

Arroyo Valley 22, Cobalt 0

Advertisement

Milken 6, Da Vinci 4

Lancaster Desert Christian 10, Villanova Prep 9

Tarbut V’Torah 9, Banning 4

Santa Monica Pacifica Christian 5, Coast Union 1

Advertisement

Lancaster 10, Ojai Valley2 (Friday)

Gabrielino 14, Academy for Careers & Exploration 0

Western Christian 5, Lennox Academy 1

Verbum Dei 5, Hawthorne 2

Advertisement

Santa Rosa Academy 8, Desert Mirage 1

#2 Vasquez 16, Mountain View 5 (Wednesday)

Second round, Tuesday, 3:15 p.m.

Santa Clarita Christian at #1 Hesperia Christian

Advertisement

La Verne Lutheran at Temecula Prep

Arroyo Valley at Indian Springs

#4 Lancaster Desert Christian at Milken

#3 Tarbut V’Torah vs. Santa Monica Pacifica Christian at North Venice Little League

Advertisement

Gabrielino at Lancaster

Verbum Dei at Western Christian

Santa Rosa Academy at #2 Vasquez

NOTES: Quarterfinals, June 11; semifinals, June 15. Championships, June 18 at Blair Field (Long Beach) and June 19 at Cal State Fullerton.


Advertisement