Advertisement
Share

High school softball: City and Southern Section playoff results and updated pairings

softball in glove
(weixx / stock.adobe.com)

CITY SOFTBALL

OPEN DIVISION

Semifinals, Tuesday, 3 p.m.

#4 San Pedro at #1 El Camino Real

#7 Granada Hills Kennedy at #6 Carson

DIVISION I

Quarterfinals, Thursday

South Gate 14, Los Angeles Marshall 4

Legacy 4, Bravo 2

Chavez 9, Venice 0

San Fernando 5, Los Angeles Roosevelt 2

Semifinals, Tuesday, 3 p.m.

#8 South Gate at #5 Legacy

#6 Chavez at #2 San Fernando

DIVISION II

First round, Thursday

Port of Los Angeles 18, Marquez 0

Los Angeles Wilson 9, Taft 2

Arleta 11, Los Angeles Hamilton 2

Garfield 10, King/Drew 9

Gardena 12, Harbor Teacher Prep 1

Cleveland 6, Lincoln 5

Verdugo Hills 13, Northridge 0

Franklin 12, North Hollywood 2

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#9 Los Angeles Wilson at #1 Port of Los Angeles

#13 Garfield at #5 Arleta

#6 Cleveland at #3 Gardena

#7 Verdugo Hills at #2 Franklin

DIVISION III

First round, Thursday

Santee 12, Lakeview 2

Fremont 22, Jefferson 0

Contreras 11, Los Angeles University 10

Canoga Park 18, Locke 2

Valley Arts/Sciences 9, Alliance Smidt Tech 6

Triumph 21, Torres 11

Orthopaedic 19, Dorsey 4

Mendez 19, Panorama 9

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#8 Fremont at #1 Santee

#5 Contreras at #4 Canoga Park

#14 Valley Arts/Sciences at #6 Triumph

#10 Orthopaedic at #2 Mendez

DIVISION IV

First round, Thursday

Bernstein 13, CALS Early College 0

East Valley 16, Westchester 4

Camino Nuevo 17, Animo Robinson 4

Middle College 16, Hawkins 6

Maywood CES 21, Central City Value 2

University Prep Value 25, Manual Arts 8

Belmont 6, Angelou 2

Roybal 10, USC-Media Arts/Engineering 7

Quarterfinals, Monday, 3 p.m.

#8 East Valley at #1 Bernstein

#5 Camino Nuevo at #4 Middle College

#6 University Prep Value at #3 Maywood CES

#7 Belmont at #2 Roybal

NOTES: Semifinals (Div. II-IV), Wednesday, 3 p.m. Championships, May 20 at Birmingham (Div. IV at 3 p.m., Div. III at 3:30 p.m.) and May 21 at Cal State Northridge (Div. II at 9 a.m., Div. I at noon, Open Division at 3 p.m.).

SOUTHERN SECTION SOFTBALL

DIVISION 1

Quarterfinals, Thursday

Oaks Christian 9, Murrieta Mesa 0

Los Alamitos 10, Camarillo 7

Eastvale Roosevelt 7, Garden Grove Pacifica 6

Gahr 7, Orange Lutheran 3

Semifinals, Saturday

#1 Oaks Christian at Los Alamitos

#3 Eastvale Roosevelt at Gahr

DIVISION 2

Quarterfinals, Thursday

Corona Centennial 2, Warren 1

Millikan 7, South Hills 5

Torrance 5, Yucaipa 4

Mission Viejo 6, Don Lugo 0

Semifinals, Saturday

Millikan at #1 Corona Centennial

#2 Mission Viejo at #3 Torrance

DIVISION 3

Quarterfinals, Thursday

Bonita 2, Sunny Hills 1

Temescal Canyon 6, Heritage 5 (9)

Tesoro 8, San Juan Hills 3

St. Anthony 6, La Quinta 2

Semifinals, Saturday

#1 Bonita at Temescal Canyon

St. Anthony at Tesoro

DIVISION 4

Quarterfinals, Thursday

Moorpark 3, La Canada 0 (10)

Heritage Christian 7, Newport Harbor 2

Temple City 7, Orange Vista 0

Burbank Burroughs 4, Yorba Linda 0

Semifinals, Saturday

Heritage Christian at #1 Moorpark

#3 Temple City at Burbank Burroughs

DIVISION 5

Quarterfinals, Thursday

Fountain Valley 5, San Marino 2

Cajon 3, San Jacinto 0

Flintridge Sacred Heart 5, Fillmore 4

El Toro 4, Norwalk 3

Semifinals, Saturday

#1 Fountain Valley at #4 Cajon

#2 El Toro at Flintridge Sacred Heart

DIVISION 6

Quarterfinals, Thursday

Indio 7, Santa Monica 4

Elsinore 13, San Jacinto Valley Academy 1

Hillcrest 2, Garden Grove 1

Viewpoint 6, Katella 4

Semifinals, Saturday

Elsinore at Indio

Viewpoint at Hillcrest

DIVISION 7

Quarterfinals, Thursday

Linfield Christian 10, Rosemead 9

Duarte 22, Leuzinger 0

Keppel 17, Ramona Convent 3

Capistrano Valley Christian 3, Bethel Christian 1

Semifinals, Saturday

Linfield Christian at #4 Duarte

Keppel at #2 Capistrano Valley Christian

NOTES: Championships, May 20-21.


Advertisement