Advertisement
High School

High school girls’ basketball: Southern Section playoff result and pairings

OPEN DIVISION

Pool play

Wednesday, 7 p.m.

POOL A

Advertisement

#5 Redondo (0-1) at #1 Sierra Canyon (1-0)

#8 Troy (0-1) at #4 Bishop Montgomery (1-0)

POOL B

#6 Mater Dei (0-1) at #2 Etiwanda (1-0), 6 p.m.

Advertisement

#7 Rosary (0-1) at #3 Windward (1-0)

Saturday, 7 p.m.

POOL A

#4 Bishop Montgomery at #1 Sierra Canyon

#8 Troy at #5 Redondo

POOL B

#3 Windward at #2 Etiwanda

#7 Rosary at #6 Mater Dei

Advertisement

Note: Championship (Pool A winner vs. Pool B winner), Feb. 23 at Cal Baptist U. (Riverside).

DIVISION 1

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Serra at Keppel

#5 Chaminade at Valley View

#3 Long Beach Poly at #6 Harvard-Westlake

#2 King at Riverside North

DIVISION 2AA

Advertisement

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Warren vs. #1 Rolling Hills Prep at Los Angeles Harbor College

#4 Eastvale Roosevelt at #5 Huntington Beach

#3 Millikan at Orange Lutheran

Leuzinger at Village Christian

DIVISION 2A

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m. unless noted

#1 Lakeside at #8 Foothill Tech

Chino Hills at #5 Flintridge Prep

Palos Verdes at Santa Margarita, 6 p.m.

#2 St. Mary’s Academy at #7 Oxford Academy

DIVISION 3AA

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m. unless noted

Ridgecrest Burroughs at #1 Brentwood, 6 p.m.

#5 Knight at #4 Corona Santiago

#6 Crossroads at #3 Whittier Christian

Cerritos at #2 Cathedral City

DIVISION 3A

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Laguna Hills at #1 St. Bonaventure

#4 Mayfair at #5 El Segundo

#6 San Juan Hills at #3 Oxnard

#7 Diamond Ranch at #2 Patriot

DIVISION 4AA

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Rosemead at Ramona

#4 Oak Park at Whitney

#3 Maranatha at Sultana

#2 Northview at Dominguez

DIVISION 4A

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#8 Garey at #1 Crean Lutheran

Holy Martyrs at #4 Santa Fe

St. Genevieve at Anaheim

#7 Bassett at #2 Hillcrest

DIVISION 5AA

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Kaiser at #1 Linfield Christian

Mary Star at #5 Mesa Grande Academy

#6 Pasadena Marshall at #3 Rio Hondo Prep

Costa Mesa at #7 Montclair

DIVISION 5A

Second round

Milken 63, Calvary Murrieta 33

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Bloomington Christian at Shalhevet

Trinity Classical at #4 Western Christian

#6 Bishop Conaty-Loretto at #3 Cobalt

#2 Milken at Saddleback

Notes: Semifinals, Friday, 7 p.m. Championships, Feb. 23 at Cal Baptist U., Azusa Pacific U., Colony, and Godinez.


Advertisement