Advertisement
High School

High school boys’ basketball: Friday’s City playoff results and updated pairings

CITY BOYS’ BASKETBALL

OPEN DIVISION

First round, Friday

Fairfax 79, Narbonne 59

Advertisement

Washington 58, Taft 51

Birmingham 66, Gardena 60

Westchester 81, El Camino Real 48

Consolation semifinals, Tuesday, 7 p.m.

Advertisement

#8 Narbonne at #4 Taft

#7 El Camino Real at #6 Gardena

Championship semifinals, Feb. 16, 5:30 and 7:30 p.m. at Venice

#5 Washington vs. #1 Fairfax

#3 Birmingham vs. #2 Westchester

Notes: Third- and fifth-place games, Feb. 19, 7 p.m. Championship: Feb. 23, 7:30 p.m. at Los Angeles Southwest College.

DIVISION I

First round, Friday

Advertisement

Granada Hills 70, Los Angeles Hamilton 32

Grant 56, Dorsey 53

View Park 64, Sylmar 61

Palisades 60, South Gate 39

Los Angeles University 56, Carson 39

Crenshaw 60, Cleveland 45

Fremont 56, Van Nuys 48

King/Drew 84, Venice 47

Advertisement

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Grant at #1 Granada Hills

#12 View Park at #4 Palisades

#6 Crenshaw at #3 Los Angeles University

#7 Fremont at #2 King/Drew

Notes: Semifinals, Feb. 15, 6 and 7:30 p.m. at Birmingham. Championship: Feb. 23, 3 p.m. at Los Angeles Southwest College.

DIVISION II

First round, Friday

Eagle Rock 80, Central City Value 73

Chatsworth 53, Sherman Oaks CES 49

San Pedro 33, Bell 24

Wilmington Banning 44, Lincoln 43

Manual Arts 48, Los Angeles Marshall 42

Rancho Dominguez 58, Garfield 55

Granada Hills Kennedy 39, Monroe 36

First round, Monday, 7 p.m.

#10 North Hollywood at #7 Los Angeles Roosevelt

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Chatsworth at #1 Eagle Rock

#13 Wilmington Banning at #5 San Pedro

#11 Rancho Dominguez at #3 Manual Arts

Los Angeles Roosevelt/North Hollywood winner at #2 Granada Hills Kennedy

Notes: Semifinals, Feb. 16 at Palisades (times tba). Championship: Feb. 22, 8 p.m. at Birmingham.

DIVISION III

First round, Friday

South East 77, Downtown Magnets 37

Los Angeles Wilson 79, Valley Arts/Sciences 64

Huntington Park 57, Mendez 49

Roybal 65, Legacy 53

Verdugo Hills 85, Torres 48

Hawkins 48, Los Angeles Jordan 44

Middle College 67, Locke 62

Sun Valley Poly 81, Franklin 45

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Los Angeles Wilson at #1 South East

#5 Huntington Park at #4 Roybal/

#11 Hawkins at #3 Verdugo Hills

#7 Middle College at #2 Sun Valley Poly

Notes: Semifinals, Feb. 15, 7 p.m. Championship: Feb. 21, 8 p.m. at Granada Hills.

DIVISION IV

First round, Friday

Arleta 57, Reseda 40

New Designs Watts 66, Port of Los Angeles 59

Jefferson 81, Animo Robinson 34

Bravo 69, Aspire Ollin 63

Maywood 66, Northridge 54

Santee 48, Stern 33

Valor 48, Foshay 43

San Fernando 89, Panorama 68

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 New Designs Watts at #1 Arleta

#5 Jefferson at #4 Bravo

#6 Santee at #3 Maywood

#7 Valor at #2 San Fernando

Notes: Semifinals, Feb. 15, 7 p.m. Championship: Feb. 20, 7 p.m. at TBA.

DIVISION V

First round, Friday

USC Hybrid 63, Contreras 60

Rivera 76, USC-MAE 54

Academia Avance 54, Sun Valley 36

Maywood CES 38, CALS Early College 36

Sun Valley Magnet 69, Triumph 37

Animo Bunche 57, Environmental Science/Tech 45

Community Charter 62, Larchmont 52

Math/Science 54, Belmont 53

Quarterfinals, Tuesday, 7 p.m.

#8 Rivera at #1 USC Hybrid

#13 Maywood CES at #5 Academia Avance

#6 Animo Bunche at #3 Sun Valley Magnet

#7 Community Charter at #2 Math/Science

Notes: Semifinals, Feb. 15, 7 p.m. Championship: Feb. 20, 7 p.m. at TBA.


Advertisement