Advertisement
High School Sports

Girls’ volleyball: Southern California Regional and Northern California Regional results and updated pairings

Volleyball
(Getty Images)

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 San Diego Torrey Pines, bye

Advertisement

#5 Marymount at #4 San Diego Cathedral

#3 Mater Dei, bye

#2 Redondo, bye

Advertisement

DIVISION I

First round, Tuesday

Sierra Canyon d. Esperanza, 25-14, 25-16, 25-20

Long Beach Poly d. Bakersfield Liberty, 25-18, 25-22, 25-15

Vista Murrieta d. La Jolla Country Day, 12-25, 25-21, 25-16, 25-23.

Mira Costa d. La Jolla, 25-8, 20-25, 25-20, 25-18

Carlsbad La Costa Canyon d. Huntington Beach, 27-25, 25-20, 22-25, 27-25

Corona del Mar d. La Jolla Bishop’s, 25-18, 25-23, 25-21

Advertisement

Aliso Niguel d. San Diego Del Norte, 25-14, 25-17, 25-17

Foothill d. Laguna Beach, 25-13, 25-19, 25-11

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#9 Long Beach Poly at #1 Sierra Canyon

#5 Vista Murrieta at #4 Mira Costa

#11 Corona del Mar at #3 Carlsbad La Costa Canyon

#7 Aliso Niguel at #2 Foothill

Advertisement

DIVISION II

First round, Tuesday

Murrieta Valley d. Norco, 25-19, 22-25, 25-17, 25-20

Bishop Montgomery d. Visalia Redwood, 25-8, 25-18. 28-26

Carlsbad d. Paloma Valley, 25-20, 25-16, 25-23

Solana Beach Santa Fe Christian d. Pasadena Poly, 25-14, 25-23, 23-25, 25-18

San Diego County San Marcos d. Culver City, 23-25, 28-26, 25-18, 25-23

Ontario Christian d. Bakersfield Christian, 20-25, 21-25, 25-21, 25-15, 15-7

Rancho Cucamonga d. Bakersfield Stockdale, 25-17, 26-24, 25-20

Chula Vista Eastlake d. Cerritos Valley Christian, 26-24, 25-21, 25-14

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#9 Bishop Montgomery at #1 Murrieta Valley

#5 Carlsbad at #4 Solana Beach Santa Fe Christian

#11 Ontario Christian at #3 San Diego County San Marcos

#10 Rancho Cucamonga at #2 Chula Vista Eastlake

DIVISION III

First round, Tuesday

Visalia Central Valley Christian d. Granada Hills, 25-14, 25-14, 25-28

Chula Vista Mater Dei d. Saddleback Valley Christian, 20-25, 25-23, 25-15, 23-25, 15-13

San Diego Maranatha Christian d. Archer, 25-20, 17-25, 25-23, 25-13

Palm Desert d. Eagle Rock, 25-8, 25-18,25-15

Linfield Christian d. San Diego Scripps Ranch, 12-25, 27-25, 18-25, 25-21, 15-9

Vistamar d. Palisades, 27-25, 25-11, 19-25, 27-25

El Cajon Valhalla d. Tustin, 25-21, 14-25, 19-25, 25-18, 15-10

South Pasadena d. Cleveland, 24-26, 25-22, 25-16, 25-23

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#8 Chula Vista Mater Dei at #1 Visalia Central Valley Christian

#13 Palm Desert at #5 San Diego Maranatha Christian

#14 Linfield Christian at #11 Vistamar

#7 El Cajon Valhalla at #2 South Pasadena

DIVISION IV

First round, Tuesday

Nordhoff d. Venice, 25-15, 25-17, 25-14

Taft d. Garden Grove, 25-9, 25-12, 25-12

Vista Tri-City Christian d. Webb, 3 games to 0

Santa Maria Righetti d. Oakwood, 25-21, 19-25, 25-19, 23-25, 15-4

Valley View d. Carson, 25-12, 22-25, 23-25, 25-20, 15-12

El Camino Real d. Sacred Heart of Jesus, 24-26, 28-26, 26-24, 25-21

Bermuda Dunes Desert Christian d. Narbonne, 25-18, 25-21, 25-15

St. Bonaventure d. Chatsworth, 25-12, 23-25, 25-19, 25-15

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#8 Taft at #1 Nordhoff

#5 Vista Tri-City Christian at #4 Santa Maria Righetti

#6 El Camino Real at #3 Valley View

#7 Bermuda Dunes Desert Christian at #2 St. Bonaventure

DIVISION V

First round, Tuesday

St. Bernard d. Cornerstone Christian, 20-25, 25-14, 25-22, 25-15

Trinity Classical d. Holtville, 25-10, 25-13, 25-14

Elizabeth d. Salton City West Shores, 25-15, 25-14, 25-19

Grant d. Beacon Hill, 22-25, 25-18, 18-25, 25-16, 15-9

Kerman d. Port of Los Angeles, 25-16, 25-11, 25-15

Rowland d. Avalon, 26-24, 25-18, 25-23

Los Angeles University d. Rancho Dominguez, 25-9, 25-8, 25-18

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#8 St. Bernard at #1 Mammoth Lakes Mammoth

#5 Trinity Classical at #4 Elizabeth

#6 Kerman at #3 Grant

#7 Rowland at #2 Los Angeles University

Note: Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional championships, Nov. 19, 6 p.m. State championships, Nov. 22-23 at Santiago Canyon College (Orange).

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional quarterfinals, Wednesday, 6 p.m.

#1 Kentfield Marin Catholic, bye

#5 Mountain View St. Francis at #4 San Jose Mitty

#6 Oakland Bishop O’Dowd at #3 Sacramento St. Francis

#2 San Francisco Sacred Heart Cathedral, bye

DIVISION I

First round, Tuesday

Fresno Clovis North d. Concord Carondelet, 25-23, 25-22, 23-25, 18-25, 16-14

Pleasant Valley d. Elk Grove Cosumnes Oaks, 25-18, 25-11, 25-21

Palo Alto d. Danville Monte Vista, 26-24, 25-10, 14-25, 25-10

Fresno Clovis West d. San Jose Valley Christian, 28-26, 25-21, 25-19

Belmont Notre Dame d. Tracy, 25-16, 25-14, 25-20

Grass Valley Nevada Union d. El Dorado Hills Oak Ridge, 3 games to 1

Atherton Menlo-Atherton d. Atherton Menlo, 21-25, 25-18, 18-25, 25-21, 15-13

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#8 Fresno Clovis North at #1 Moraga Campolindo

#5 Chico Pleasant Valley at #4 Palo Alto

#6 Belmont Notre Dame at #3 Fresno Clovis West

#10 Grass Valley Nevada Union at #2 Atherton Menlo-Atherton

DIVISION II

First round, Tuesday

Los Gatos d. Sacramento Christian Brothers, 20-25, 25-22, 25-22, 25-17

Union City Logan d. Larkspur Redwood, 3 games to 0

Placer County Lincoln d. Belmont Carlmont, 18-25, 25-22, 25-20, 25-19

Modesto Gregori d. Arroyo Grande, 3 games to 2

Modesto Central Catholic d. San Jose Harker, 25-14, 25-18, 25-15

#11 Mountain View at #6 San Francisco University, score not reported

Ross Branson d. Lafayette Acalanes, 25-17, 25-22, 25-27, 25-16

San Mateo Aragon d. Rocklin, 22-25, 27-25, 25-19, 25-23

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#9 Union City Logan at #1 Los Gatos

#13 Modesto Gregori at #5 Placer County Lincoln

#6 San Francisco University/#11 Mountain View winner at #3 Modesto Central Catholic

#7 Ross Branson at #2 San Mateo Aragon

DIVISION III

First round, Tuesday

Atherton Sacred Heart Prep d. Madera South, 25-16, 25-12, 25-17

Vacaville d. Santa Rosa Cardinal Newman, 23-25, 25-11, 25-7, 25-12

Gilroy Christopher d. Fresno San Joaquin Memorial, 25-16, 22-25, 25-19, 25-20

San Mateo Hillsdale d. Palo Cedro Foothill, 25-21, 25-11, 25-19

Oakland Head-Royce d. Redding University Prep, 20-25, 17-25, 25-18, 25-23, 15-12

San Francisco Lowell d. Petaluma, 25-15, 25-15, 25-12

Hilmar d. Sacramento Rio Americano, 25-19, 25-22, 25-21

Burlingame d. Cottonwood West Valley, 25-14, 25-15, 25-22

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#8 Vacaville at #1 Atherton Sacred Heart Prep

#5 Gilroy Christopher at #4 San Mateo Hillsdale

#6 San Francisco Lowell at #3 Oakland Head-Royce

#7 Hilmar at #2 Burlingame

DIVISION IV

First round, Tuesday

Alameda d. Willows, 25-16, 25-23, 25-19

Palo Alto Gunn d. Kingsburg, 20-25, 26-24, 25-20, 33-31

Mill Valley Tamalpais d. Ripon Christian, 25-17, 25-13, 25-15

Arbuckle Pierce d. Santa Rosa Roseland University Prep, 25-21, 25-23, 25-12

Escalon d. Hanford Sierra Pacific, 25-23, 25-10, 25-12

San Francisco Lincoln d. Reedley Immanuel, 25-18, 25-16, 12-25, 25-19

Aptos d. El Dorado Union Mine, 25-8, 25-23, 25-8

San Rafael Marin Academy d. San Andreas Calaveras, 3 games to 1

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#8 Palo Alto Gunn at #1 Alameda

#13 Arbuckle Pierce at #5 Mill Valley Tamalpais

#6 San Francisco Lincoln at #3 Escalon

#7 Aptos at #2 San Rafael Marin Academy

DIVISION V

First round, Tuesday

Mount Madonna d. Oakland Tech, 25-19, 25-9, 25-11

Le Grand d. San Francisco Urban, 20-25, 25-12, 25-13, 25-23

Petaluma St. Vincent d. Vacaville Christian, 18-25, 25-19, 25-21, 25-20

Colfax d. Los Molinos, 25-11, 25-8, 25-17

Colusa d. Oakland Skyline, 3 games to 0

Lafayette Bentley d. Etna, 20-25, 25-21, 25-14, 25-13

San Francisco Convent d. Placerville El Dorado, 25-20, 29-27, 25-18

San Mateo Nueva d. Nicolaus East Nicolaus, 25-16, 25-19, 25-18

Regional quarterfinals, Thursday, 6 p.m.

#8 Le Grand at #1 Mount Madonna

#5 Petaluma St. Vincent at #4 Colfax

#11 Lafayette Bentley at #3 Colusa

#7 San Francisco Convent at #2 San Mateo Nueva

Note: Regional semifinals, Saturday, 6 p.m.; regional championships, Nov. 19, 6 p.m. State championships, Nov. 22-23 at Santiago Canyon College (Orange).


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement