Advertisement
Share

High school softball: Southern Section playoff results and updated pairings

A softball batter follows through on a swing.
(Associated Press)

SOUTHERN SECTION SOFTBALL

DIVISION 1

Second round, Saturday

Norco 10, Orange Lutheran 0

Advertisement

Los Alamitos 5, La Mirada 0

Murrieta Mesa 1, Crescenta Valley 0 (8)

Esperanza 13, La Serna 0

Garden Grove Pacifica 5, Vista Murrieta 3

Eastvale Roosevelt 4, Ayala 0

Chino Hills 10, South Torrance 0

Mater Dei 3, Huntington Beach 2

Quarterfinals, Tuesday, 3:15 p.m.

Advertisement

#1 Norco at Los Alamitos

Murrieta Mesa at #4 Esperanza

Eastvale Roosevelt at #3 Garden Grove Pacifica

Chino Hills at Mater Dei

Advertisement

DIVISION 2

Second round, Saturday

Camarillo 2, La Habra 0

Riverside Poly 4, Rio Mesa 2

Advertisement

San Dimas 3, Warren 2

Upland 8, Glendora 2

Westlake 5, South Hills 4

Grand Terrace 8, Etiwanda 5

Advertisement

Downey 9, Diamond Ranch 1

Villa Park 6, St. Paul 0

Quarterfinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Camarillo at Riverside Poly

Advertisement

#4 Upland 6, San Dimas 0 (Monday)

#3 Westlake at Grand Terrace

#2 Villa Park at Downey

DIVISION 3

Advertisement

Second round, Saturday unless noted

Whittier Christian 10, Highland 1.

Cerritos 12, Chino 1

Culver City 2, North Torrance 1

Advertisement

Sultana 2, Louisville 1 (Monday)

Beckman 9, Ramona 1

Arcadia 4, Aquinas 3

Redondo 12, Quartz Hill 6

Advertisement

Don Lugo 7, Charter Oak 3

Quarterfinals, Tuesday, 3:15 p.m.

Cerritos at #1 Whittier Christian

Culver City at Sultana

Advertisement

Beckman at Arcadia

Redondo at Don Lugo

DIVISION 4

Second round, Saturday

Advertisement

Summit 6, Sherman Oaks Notre Dame 2

Hemet 5, Temple City 4

Sunny Hills 16, Santa Ana Calvary Chapel 1

Segerstrom 4, Newport Harbor 3

Advertisement

Arlington 8, La Canada 6

Oxnard 3, Temescal Canyon 2

Citrus Valley 4, Coachella Valley 0

Rosary 6, Long Beach Poly 1

Advertisement

Quarterfinals, Tuesday, 3:15 p.m.

Hemet at Summit

#4 Segerstrom at Sunny Hills

#3 Arlington at Oxnard

Advertisement

Citrus Valley at #2 Rosary

DIVISION 5

Second round, Saturday unless noted

Western Christian 14, Riverside North 4

Advertisement

Colton 7, Canyon Springs 3

Santa Clara 7, Burbank 3

Heritage Christian 9, Fillmore 4

San Marcos 2, Schurr 0

Advertisement

University Prep 7, Carter 4 (Monday)

Ocean View 13, Ontario Christian 2

Capistrano Valley 12, Apple Valley 2

Quarterfinals, Tuesday, 3:15 p.m.

Advertisement

#1 Western Christian at Colton

Santa Clara at #4 Heritage Christian

San Marcos at University Prep

Ocean View at #2 Capistrano Valley

Advertisement

DIVISION 6

Second round, Saturday unless noted

St. Bonaventure 14, Sacred Heart 0

Lancaster 3, Twentynine Palms 2 (10)

Advertisement

Alhambra 9, Rancho Alamitos 4

Arroyo 15, Downey Calvary Chapel 1

Lompoc 19, Faith Baptist 0

Rio Hondo Prep 2, Bloomington 1 (Friday)

Advertisement

Azusa 10, Victor Valley 5

Orange Vista 3, Monrovia 1

Quarterfinals, Tuesday, 3:15 p.m.

#1 St. Bonaventure at Lancaster

Advertisement

#4 Arroyo at Alhambra

Rio Hondo Prep at #3 Lompoc

#2 Orange Vista at Azusa

DIVISION 7

Advertisement

Second round, Saturday unless noted

Southlands Christian 8, Lennox Academy 1

St. Monica 16, Academy of Careers & Exploration 6

Alverno 12, Riverside Bethel Christian 5

Advertisement

Glenn 10, Magnolia 0

Lakeside 11, Orangewood Academy 1 (Monday)

Viewpoint 8, Riverside Prep 2

Cobalt 11, Da Vinci 9

Advertisement

Burbank Providence 11, Rim of the World 1

Quarterfinals, Tuesday, 3:15 p.m. unless noted

St. Monica at #1 Southlands Christian

Alverno at #4 Glenn, 5 p.m.

Advertisement

#3 Lakeside at Viewpoint

#2 Burbank Providence at Cobalt

NOTES: Semifinals, Thursday. Championships, June 18-19 at Barber Park (Irvine).


Advertisement