Advertisement
Share

High school softball: City and Southern Section playoff results and updated pairings

A softball batter waits her turn in the on-deck circle.
(Gina Ferazzi/Los Angeles Times)

CITY SOFTBALL

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Monday unless noted

San Pedro 4, Los Angeles Marshall 2

Advertisement

Granada Hills 13, Granada Hills Kennedy 6 (Tuesday)

Carson 5, Birmingham 0

El Camino Real 11, Legacy 0

Semifinals, June 15, 3 p.m.

#5 Granada Hills at #1 San Pedro

#3 Carson at #2 El Camino Real

NOTES: Championship, June 19, 12 p.m.

DIVISION I

Advertisement

Quarterfinals, Tuesday

Chavez 10, Harbor Teacher 0

Venice 9, Sun Valley Poly 5

San Fernando 6, Wilmington Banning 5

Advertisement

Garfield 9, Los Angeles Roosevelt 4

Semifinals, June 15, 3 p.m.

#5 Venice at #1 Chavez

#7 Garfield at #3 San Fernando

Advertisement

NOTES: Championship, June 18, 3 p.m.

DIVISION II

Quarterfinals, Tuesday unless noted

Gardena 3, Fairfax 1

Advertisement

Bravo 20, South East 0

Palisades 19, Franklin 0

#10 Arleta at #2 South Gate, Thursday, 1:30 p.m.

Semifinals, June 15, 3 p.m.

Advertisement

#9 Gardena at #4 Bravo

#3 Palisades vs. #2 South Gate/#10 Arleta winner

NOTES: Championship, June 17, 3 p.m.

DIVISION III

Advertisement

Quarterfinals, Tuesday

Smidt Tech 11, Bright Star 6

Belmont 11, Contreras 4

Mendez 20, Maywood CES 2

Advertisement

Canoga Park 17, Torres 2

Semifinals, June 15, 3 p.m.

#5 Belmont at #1 Smidt Tech

#7 Canoga Park at #3 Mendez

Advertisement

NOTES: Championship, June 17, 3 p.m.

SOUTHERN SECTION SOFTBALL

DIVISION 1

Quarterfinals, Tuesday

Advertisement

Norco 15, Los Alamitos 1

Esperanza 5, Murrieta Mesa 2 (11)

Eastvale Roosevelt 5, Garden Grove Pacifica 2 (9)

Chino Hills 7, Mater Dei 3

Advertisement

Semifinals, Thursday, 3:15 p.m.

#4 Esperanza at #1 Norco

Chino Hills at Eastvale Roosevelt

DIVISION 2

Advertisement

Quarterfinals, Tuesday unless noted

Camarillo 5, Riverside Poly 0

Upland 6, San Dimas 0 (Monday)

Westlake 13, Grand Terrace 0

Advertisement

Villa Park 3, Downey 0

Semifinals, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

#1 Camarillo vs. #4 Upland at Green Belt Park (Upland), 10 a.m.

#3 Westlake at #2 Villa Park

Advertisement

DIVISION 3

Quarterfinals, Tuesday

Cerritos 4, Whittier Christian 3

Sultana 12, Culver City 8

Advertisement

Beckman 5, Arcadia 0

Redondo 7, Don Lugo 5

Semifinals, Thursday

Sultana at Cerritos

Advertisement

Redondo at Beckman

Semifinals, Thursday, 3:15 p.m.

Sultana at Cerritos

Redondo at Beckman

Advertisement

DIVISION 4

Quarterfinals, Tuesday

Hemet 14, Summit 6

Segerstrom 5, Sunny Hills 2 (8)

Advertisement

Oxnard 8, Arlington 0

Rosary 5, Citrus Valley 1

Semifinals, Thursday, 3:15 p.m.

#4 Segerstrom at Hemet

Advertisement

Oxnard at #2 Rosary

DIVISION 5

Quarterfinals, Tuesday

Western Christian 3, Colton 0

Advertisement

Heritage Christian 2, Santa Clara 1 (9)

San Marcos 17, University Prep 3

Ocean View 3, Capistrano Valley 1

Semifinals, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Advertisement

#4 Heritage Christian vs. #1 Western Christian at Green Belt Park (Upland), 10 a.m.

San Marcos at Ocean View

DIVISION 6

Quarterfinals, Tuesday

Advertisement

St. Bonaventure 9, Lancaster 0

Alhambra 2, Arroyo 1

Lompoc 15, Rio Hondo Prep 1

Orange Vista 4, Azusa 2

Advertisement

Semifinals, Thursday, 3:15 p.m. unless noted

Alhambra at #1 St. Bonaventure

#3 Lompoc at #2 Orange Vista, Friday, 11 a.m.

DIVISION 7

Advertisement

Quarterfinals, Tuesday

St. Monica 16, Southlands Christian 8

Alverno 8, Glenn 4

Lakeside 7, Viewpoint 6 (10)

Advertisement

Burbank Providence 17, Cobalt 6

Semifinals, Thursday, 3:15 p.m.

St. Monica at Alverno

#3 Lakeside at #2 Burbank Providence

Advertisement

NOTES: Championships, June 18-19 at Barber Park (Irvine).


Advertisement