Advertisement

High school basketball: Southern and Northern California Regional results and pairings

BOYS

Advertisement

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Advertisement

Regional semifinals

Sierra Canyon 65, Westchester 60

Mater Dei 67, Corona Centennial 54

DIVISION I

Advertisement

Regional semifinals

Etiwanda 55, Santa Margarita 43

Chino Hills 69, Rancho Verde 58

DIVISION II

Regional semifinals

Rancho Cucamonga 78, Valencia 72

Colony 63, Riverside Notre Dame 60

DIVISION III

Advertisement

Regional semifinals

La Jolla Country Day 73, Fairmont Prep 62

Crescenta Valley 58, Granada Hills 57

DIVISION IV

Regional semifinals

Ribet Academy 60, Fremont 49

Silverado 50, Burbank Providence 41

DIVISION V

Regional semifinals

Bakersfield Foothill 66, Santa Clara 42

San Diego Southwest 45, Orange Vista 43

REGIONAL FINALS

Tuesday, 7 p.m.

Open Division: #6 Mater Dei vs. #1 Sierra Canyon at Simi Valley

Division I: #6 Chino Hills at #1 Etiwanda

Division II: #3 Colony at #1 Rancho Cucamonga

Division III: #8 La Jolla Country Day at #6 Crescenta Valley

Division IV: #3 Silverado at #1 Ribet Academy

Division V: #2 San Diego Southwest at #1 Bakersfield Foothill

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals

Modesto Christian 56, Richmond Salesian 55

Sacramento Sheldon 60, Concord De La Salle 53

DIVISION I

Regional semifinals

Union City Logan 73, Oakland Bishop O'Dowd 61

Ross Branson 68, Hayward Moreau Catholic 44

DIVISION II

Regional semifinals

San Mateo Serra 70, Rocklin 46

Moraga Campolindo 53, Sacramento Grant 51

DIVISION III

Regional semifinals

Monterey 55, Palo Alto 52

San Francisco University 69, Palo Cedro Foothill 63

DIVISION IV

Regional semifinals

Reedley Immanuel 88, San Francisco Mission 86

Vacaville Wood 56, Piedmont 50

DIVISION V

Regional semifinals

Mt. Shasta 87, East Palo Alto Eastside Prep 79

Dinuba 78, San Francisco Lincoln 73

REGIONAL FINALS

Tuesday, 7 p.m.

Open Division: #4 Modesto Christian at #2 Sacramento Sheldon

Division I: #2 Ross Branson at #1 Union City Logan

Division II: #9 San Mateo Serra at #2 Moraga Campolindo

Division III: #8 Monterey at #3 San Francisco University

Division IV: #6 Vacaville Wood at #5 Reedley Immanuel

Division V: #2 Dinuba at #1 Mt. Shasta

Note: State championships, Mar. 8-9 at Golden 1 Center (Sacramento).

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals

Fresno Clovis West 68, Mater Dei 43

Sierra Canyon 49, Windward 36

DIVISION I

Regional semifinals

La Jolla Country Day 57, King 53

Rosary 63, Troy 46

DIVISION II

Regional semifinals

Keppel 72, Los Angeles Hamilton 42

Rolling Hills Prep 62, Eastvale Roosevelt 61

DIVISION III

Regional semifinals

McFarland 75, San Diego Serra 50

Palisades 59, San Diego County San Marcos 48

DIVISION IV

Regional semifinals

Northview 50, Hanford Sierra Pacific 45

Oak Park 57, Carson 50

DIVISION V

Regional semifinals

Anaheim 47, San Diego Madison 41

Ramona 61, Tollhouse Sierra 52

REGIONAL FINALS

Tuesday, 7 p.m.

Open Division: #3 Sierra Canyon at #1 Fresno Clovis West

Division I: #5 La Jolla Country Day at #2 Rosary

Division II: #6 Rolling Hills Prep at #1 Keppel

Division III: #6 Palisades at #1 McFarland

Division IV: #2 Oak Park at #1 Northview

Division V: #5 Anaheim at #2 Ramona

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL

OPEN DIVISION

Regional semifinals

Richmond Salesian 44, San Jose Mitty 41

Los Altos Hills Pinewood 51, Concord Carondelet 39

DIVISION I

Regional semifinals

Oakland Bishop O'Dowd 75, Sacramento McClatchy 38

Stockton Bear Creek 57, Antelope 47

DIVISION II

Regional semifinals

Atherton Menlo 61, Fresno San Joaquin Memorial 54

Redding Enterprise 56, Elk Grove Cosumnes Oaks 49

DIVISION III

Regional semifinals

El Dorado Union Mine 55, Seaside 29

Oakland 56, Portola Valley Woodside Priory 54

DIVISION IV

Regional semifinals

Oakland Tech 62, San Jose Silver Creek 47

Atherton Menlo-Atherton 42, San Francisco Lowell 39

DIVISION V

Regional semifinals

Eureka St. Bernard's 46, Cloverdale 34

Caruthers 57, Gridley 50

REGIONAL FINALS

Tuesday, 7 p.m.

Open Division: #4 Richmond Salesian at #3 Los Altos Hills Pinewood

Division I: #6 Stockton Bear Creek at #4 Oakland Bishop O'Dowd

Division II: #3 Redding Enterprise at #1 Atherton Menlo

Division III: #16 El Dorado Union Mine at #2 Oakland

Division IV: #4 Oakland Tech at #2 Atherton Menlo-Atherton

Division V: #3 Caruthers at #1 Eureka St. Bernard's

Advertisement
Advertisement