Advertisement
High School Sports

Girls’ volleyball: Southern Section semifinal results and championship schedule

Volleyball
Volleyball ball on orange background. 3d illustration
(Talaj/Getty Images/iStockphoto)

SOUTHERN SECTION GIRLS’ VOLLEYBALL

DIVISION 1

Semifinals, Saturday

Redondo d. Sierra Canyon, 25-14, 25-23, 25-19

Advertisement

Mater Dei d, Marymount, 25-18, 22-25, 26-24, 25-19

DIVISION 2

Quarterfinal, Saturday

Advertisement

Esperanza d. Westlake, 25-21, 25-19, 25-15

Semifinal, Saturday

Murrieta Valley d. Rancho Cucamonga, 25-23, 25-20, 25-13

Semifinal, Tuesday, 6 p.m.

Bishop Montgomery at Esperanza

DIVISION 3

Advertisement

Semifinals, Saturday

Ontario Christian d. Culver City, 25-21, 25-18, 25-15

Paloma Valley d. Pasadena Poly, 25-13, 25-13, 25-15

DIVISION 4

Quarterfinal, Thursday

Norco d. Calabasas, 25-17, 25-18, 25-18

Semifinals, Saturday

Advertisement

Norco d. South Pasadena, 26-24, 25-21, 25-20

Cerritos Valley Christian d. Saddleback Valley Christian, 25-21, 25-18, 19-25, 25-18

DIVISION 5

Semifinals, Saturday

Tustin d. Palm Desert, 25-20, 25-17, 25-29

Vistamar d. Archer, 25-23, 25-17, 25-20

DIVISION 6

Quarterfinal, Thursday

St. Bonaventure d. Buckley, 25-15, 25-21, 21-25, 25-23

Semifinals, Saturday

Linfield Christian d. St. Bonaventure, 25-22, 26-24, 25-10

Nordhoff d. Valley View, 23-25, 25-15, 30-28, 25-15

DIVISION 7

Semifinals, Saturday

Garden Grove d. Webb, 25-14, 21-25, 18-25, 25-12, 15-7

Bermuda Dunes Desert Christian d. Sacred Heart, 25-14, 25-12, 25-14

DIVISION 8

Semifinals, Saturday

Oakwood d. Rowland , 25-18, 25-22, 25-20

Trinity Classical d. St. Bernard, 25-17, 26-24, 20-25, 21-25, 15-8

DIVISION 9

Quarterfinal, Friday

Cornerstone Christian d. Beacon Hill, 25-10, 25-13, 25-11

Semifinals, Tuesday

#1 Cornerstone Christian at Temecula Prep, 6 p.m.

Mesa Grande at #2 Avalon, 5 p.m.

CHAMPIONSHIPS

Nov. 9 at Cerritos College and home sites (times/sites tba; Division 1 and 2 games will be at Cerritos)

Division 1: #1 Redondo vs. #3 Mater Dei

Division 2: Bishop Montgomery/Esperanza winner vs. Murrieta Valley

Division 3: #3 Paloma Valley vs. #1 Ontario Christian

Division 4: Cerritos Valley Christian vs. #1 Norco

Division 5: Vistamar vs. #1 Tustin

Division 6: #3 Nordhoff vs. #1 Linfield Christian

Division 7: Bermuda Dunes Desert Christian vs. #1 Garden Grove

Division 8: #2 Trinity Classical vs. #1 Oakwood

Division 9: Cornerstone Christian/Temecula Prep winner vs. Avalon/Mesa Grande winner


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement