Advertisement
High School Sports

Lacrosse: US Lacrosse Southern Section playoff pairings

BOYS’ LACROSSE

US LACROSSE POSTSEASON TOURNAMENT

GREATER LOS ANGELES SECTION

Play-in game, Monday, 5:30 p.m.

Advertisement

El Segundo (11-4) at Palisades (13-2)

 

First round, Tuesday

Palisades/El Segundo winner at #1 Palos Verdes (16-2)

Advertisement

#9 Sierra Canyon (12-1) at #8 Thousand Oaks (8-8)

#12 Peninsula (11-5) at #5 Agoura (10-6)

#13 Mira Costa (12-6) at #4 Westlake (12-4)

#14 West Ranch (11-5) at #3 Harvard-Westlake (12-4)

Advertisement

#11 Chaminade (10-7) at #6 Newbury Park (11-6)

#10 Thacher (11-2) at #7 Oaks Christian (9-7)

#15 St. Francis (9-8) at #2 Loyola (15-4)

 

Advertisement

Notes: Second round, Thursday; LA semifinals, Saturday at Glendale HS (5 and 7 p.m.) LA final, May 11, 7 p.m. at Mira Costa.

 

 

ORANGE COUNTY SECTION

Advertisement

First round, Tuesday

#16 Yorba Linda (10-8) at #1 Corona del Mar (16-1)

#9 El Toro (13-4) at #8 Tesoro (10-5)

#12 Beckman (14-4) at #5 Great Oak (16-2)

Advertisement

#13 JSerra (6-12) at #4 Santa Margarita (13-5)

#14 Servite (6-12) at #3 St Margaret’s (9-7)

#11 Los Alamitos (9-6) at #6 San Clemente (12-6)

#10 Newport Harbor (10-6) at #7 Trabuco Hills (10-7)

Advertisement

#15 Corona Santiago (13-3) at #2 Foothill (13-6)

 

 

Notes: Second round, Thursday; OC semifinals, Saturday at Irvine (4:30 and 7 p.m.) OC final, May 11, 7:30 p.m. at Trabuco Hills.

Advertisement

 

LA vs. OC finals, May 14.

 

 

Advertisement

 

 

GIRLS’ LACROSSE

US LACROSSE POSTSEASON TOURNAMENT

Advertisement

GREATER LOS ANGELES SECTION

First round, Tuesday

#16 Palisades (8-4) at #1 Oak Park (12-3)

#9 Mira Costa (8-8) at #8 Thousand Oaks (13-4)

Advertisement

#12 Peninsula (6-8) at #5 Cate (11-1)

#13 Downey (12-4) at #4 Agoura (12-4)

#14 Crescenta Valley (9-4) at #3 Redondo (12-2)

#11 West Ranch (11-7) at #6 Birmingham (15-4)

Advertisement

#10 Royal (14-4) at #7 Palos Verdes (7-6)

#15 Simi Valley (9-9) at #2 Chaminade (15-3)

 

Notes: Second round, Thursday; LA semifinals, Saturday at Glendale HS (noon and 2 p.m.) LA final, May 11, 5 p.m. at Mira Costa.

Advertisement

 

 

ORANGE COUNTY SECTION

First round, Tuesday

Advertisement

#16 Great Oak (10-10) at #1 Mater Dei (16-0)

#9 Los Alamitos (5-7) at #8 Beckman (11-6)

#12 Capistrano Valley (10-9) at #5 Tesoro (16-2)

#13 Laguna Hills (12-6) at #4 Corona del Mar (14-2)

Advertisement

#14 San Clemente (6-11) at #3 Foothill (10-8)

#11 Santa Margarita (7-11) at #6 Trabuco Hills (14-3)

#10 Newport Harbor (10-6) at #7 San Juan Hills (14-4)

#15 Woodbridge (8-8) at #2 St. Margaret’s (13-1)

Advertisement

 

Notes: Second round, Thursday; OC semifinals, Saturday at Irvine (noon and 2 p.m.) OC final, May 11, 5:30 p.m. at Trabuco Hills.

 

LA vs. OC finals, May 14.

Advertisement


Newsletter
Go beyond the scoreboard

Get the latest on L.A.'s teams in the daily Sports Report newsletter.

You may occasionally receive promotional content from the Los Angeles Times.
Advertisement