Advertisement
High School Sports

High school soccer: Tuesday Southern California Regional results and updated pairings

BOYS SOCCER

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

Quarterfinals, Tuesday

Advertisement

San Clemente 2, San Diego St. Augustine 0

Birmingham 5, Mater Dei 2

Cathedral 3, San Diego Point Loma 1

San Diego Torrey Pines 3, Edison 3 (Torrey Pines advances on penalties, 5-4)

Advertisement

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#4 Birmingham at #1 San Clemente

#3 Cathedral at #2 San Diego Torrey Pines

DIVISION II

Quarterfinals, Tuesday

Arlington 1, Oceanside 0

San Diego Westview 2, Godinez 1

San Fernando 2, Bakersfield Ridgeview 1

Advertisement

Long Beach Cabrillo 4, Riverside Poly 0

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#4 San Diego Westview at #1 Arlington

#3 San Fernando at #2 Long Beach Cabrillo

DIVISION III

Quarterfinals, Tuesday

Alta Loma 3, Tulare Western 0

La Habra 3, Jefferson 1

Advertisement

West Torrance 0, Santee West Hills 0 (West advances on penalties, 4-2)

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#5 Alta Loma at #1 El Segundo

#6 La Habra at #2 West Torrance

DIVISION IV

Quarterfinals, Tuesday

Rialto 3, Oceanside Mission Vista 2

Sierra Vista 2, Chavez 0

Troy 3, St. Margaret’s 1

Bakersfield Foothill 2, Washington 1

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#4 Sierra Vista at #1 Rialto

#3 Troy at #2 Bakersfield Foothill

DIVISION V

Quarterfinals, Tuesday

Bakersfield Garces 4, Exeter 0

San Dimas 1, USC Hybrid 0

La Puente 1, Bishop Diego 0

Pasadena Marshall 2, Escondido Classical Academy 1

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#4 San Dimas at #1 Bakersfield Garces

#3 La Puente at #2 Pasadena Marshall

Notes: Championships, Saturday, 4 p.m. at higher seed.

GIRLS SOCCER

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL

DIVISION I

Quarterfinals, Tuesday

JSerra 3, San Luis Obispo 0

San Diego Our Lady of Peace 6, Granada Hills 0

Harvard-Westlake 3, Carlsbad 2 (OT)

Los Alamitos 2, Villa Park 0

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#4 San Diego Our Lady of Peace at #1 JSerra

#6 Harvard-Westlake at #2 Los Alamitos

DIVISION II

Quarterfinals, Tuesday

Santee West Hills 1, Vista Murrieta 1 (West Hills advances on penalties, 5-3)

Long Beach Poly 3, El Camino Real 0

Mira Costa 2, Spring Valley Steele Canyon 0

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#4 Santee West Hills at #1 Sunny Hills

#6 Long Beach Poly at #2 Mira Costa

DIVISION III

Quarterfinals, Tuesday

Oak Hills 2, San Diego 1 (OT)

Culver City 1, Tulare Mission Oak 0

El Cajon Grossmont 2, Downey 1

Flintridge Sacred Heart 7, New West 0

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#5 Culver City at #1 Oak Hills

#3 El Cajon Grossmont at #2 Flintridge Sacred Heart

DIVISION IV

Quarterfinals, Tuesday

Westridge 8, Rivera 0

San Diego County Ramona 4, Los Amigos 0

St. Margaret’s 4, Los Angeles Roosevelt 0

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#5 Westridge at #1 La Salle

#6 San Diego County Ramona at #2 St. Margaret’s

DIVISION V

Quarterfinals, Tuesday

Arvin 0, Venice 0 (Arvin advances on penalties, 4-2)

Desert Mirage 6, San Diego Hoover 2

Riverside Notre Dame 1, Arrowhead Christian 0 (OT)

Semifinals, Thursday, 4 p.m.

#4 Arvin at #1 South El Monte

#7 Riverside Notre Dame at #3 Desert Mirage

Notes: Championships, Saturday, 4 p.m. at higher seed.

Sign up for our daily sports newsletter »


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement