Advertisement

High school basketball: Tuesday’s Southern and Northern California Regional results and updated State Championship schedule

BOYS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL FINALS

Tuesday

Open Division: Sierra Canyon 83, Mater Dei 73

Advertisement

Division I: Chino Hills 49, Etiwanda 47

Division II: Colony 77, Rancho Cucamonga 75

Division III: La Jolla Country Day 71, Crescenta Valley 43

Division IV: Ribet Academy 84, Silverado 64

Advertisement

Division V: Bakersfield Foothill 69, San Diego Southwest 55

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL FINALS

Tuesday

Open Division: Sacramento Sheldon 58, Modesto Christian 48

Advertisement

Division I: Union City Logan 54, Ross Branson 49

Division II: Moraga Campolindo 59, San Mateo Serra 38

Division III: San Francisco University 44, Monterey 41

Division IV: Reedley Immanuel 60, Vacaville Wood 48

Advertisement

Division V: Mt. Shasta 80, Dinuba 56

GIRLS BASKETBALL

SOUTHERN CALIFORNIA REGIONAL FINALS

Tuesday

Advertisement

Open Division: Sierra Canyon 74, Fresno Clovis West 70

Division I: Rosary 62, La Jolla Country Day 53

Division II: Rolling Hills Prep 54, Keppel 53

Division III: McFarland 68, Palisades 66

Advertisement

Division IV: Northview 44, Oak Park 37

Division V: Ramona 61, Anaheim 43

NORTHERN CALIFORNIA REGIONAL FINALS

Tuesday

Advertisement

Open Division: Los Altos Hills Pinewood 64, Richmond Salesian 49

Division I: Oakland Bishop O’Dowd 68, Stockton Bear Creek 59

Division II: Atherton Menlo 53, Redding Enterprise 38

Division III: Oakland 49, El Dorado Union Mine 38

Advertisement

Division IV: Oakland Tech 59, Atherton Menlo-Atherton 46

Division V: Caruthers 52, Eureka St. Bernard’s 44

STATE CHAMPIONSHIPS

at Golden 1 Center (Sacramento)

Advertisement

Friday

Division V Girls: Ramona vs. Caruthers, 10 a.m.

Division V Boys: Bakersfield Foothill vs. Mt. Shasta, 12 p.m.

Division III Girls: McFarland vs. Oakland, 2 p.m.

Advertisement

Division III Boys: La Jolla Country Day vs. San Francisco University, 4 p.m.

Division I Girls: Rosary vs. Oakland Bishop O’Dowd, 6 p.m.

Division I Boys: Chino Hills vs. Union City Logan, 8 p.m.

Saturday

Advertisement

Division IV Girls: Northview vs. Oakland Tech, 10 a.m.

Division IV Boys: Ribet Academy vs. Reedley Immanuel, 12 p.m.

Division II Girls: Rolling Hills Prep vs. Atherton Menlo, 2 p.m.

Division II Boys: Colony vs. Moraga Campolindo, 4 p.m.

Advertisement

Open Division Girls: Sierra Canyon vs. Los Altos Hills Pinewood, 6 p.m.

Open Division Boys: Sierra Canyon vs. Sacramento Sheldon, 8 p.m.

Sign up for our daily sports newsletter »


Advertisement