Advertisement
High School

High school girls’ basketball: Saturday’s Southern Section playoff results and updated pairings

SOUTHERN SECTION GIRLS’ BASKETBALL

OPEN DIVISION

Pool play, Saturday

POOL A

Advertisement

Sierra Canyon 68, Troy 41

Bishop Montgomery 68, Redondo 61

POOL B

Etiwanda 51, Rosary 39

Advertisement

Windward 53, Mater Dei 49

Wednesday, 7 p.m.

POOL A

#5 Redondo (0-1) at #1 Sierra Canyon (1-0)

#8 Troy (0-1) at #4 Bishop Montgomery (1-0)

POOL B

#6 Mater Dei (0-1) at #2 Etiwanda (1-0)

#7 Rosary (0-1) at #3 Windward (1-0)

Advertisement

Feb. 16, 7 p.m.

POOL A

#4 Bishop Montgomery at #1 Sierra Canyon

#8 Troy at #5 Redondo

POOL B

#3 Windward at #2 Etiwanda

#7 Rosary at #6 Mater Dei

Note: Championship (Pool A winner vs. Pool B winner), Feb. 23 at Cal Baptist U. (Riverside),

Advertisement

DIVISION 1

Second round, Saturday

Serra 70, Aliso Niguel 46

Keppel 55, Corona Centennial 52

Chaminade 67, JSerra 49

Valley View 48, Ventura 38

Long Beach Poly 55, Lynwood 47

Harvard-Westlake 47, Esperanza 42

Riverside North 53, Camarillo 38

King 70, Alemany 37

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Serra at Keppel

#5 Chaminade at Valley View

#3 Long Beach Poly at #6 Harvard-Westlake

#2 King at Riverside North

DIVISION 2AA

Second round, Saturday

Rolling Hills Prep 67, Irvine University 41

Warren 46, Los Altos 45

Huntington Beach 35, Crescenta Valley 34

Eastvale Roosevelt 75, Cajon 40

Millikan 65, Walnut 53

Orange Lutheran 43, Orangewood Academy 40

Leuzinger 62, Pasadena 46

Village Christian 45, North Torrance 42

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Warren at #1 Rolling Hills Prep

#4 Eastvale Roosevelt at #5 Huntington Beach

#3 Millikan at Orange Lutheran

Leuzinger at Village Christian

DIVISION 2A

Second round, Saturday

Lakeside 54, Bonita 42

Foothill Tech 48, El Dorado 32

Flintridge Prep 59, Arroyo Valley 47

Chino Hills 37, Arcadia 33

Palos Verdes 38, Saugus 35

Santa Margarita 47, Marlborough 40

Oxford Academy 45, El Rancho 34

St. Mary’s Academy 75, Tustin 55

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Lakeside at #8 Foothill Tech

Chino Hills at #5 Flintridge Prep

Palos Verdes at Santa Margarita

#2 St. Mary’s Academy at #7 Oxford Academy

DIVISION 3AA

Second round, Saturday

Brentwood 70, San Jacinto 40

Ridgecrest Burroughs 82, Twentynine Palms 78

Knight 37, Covina 33

Corona Santiago 59, Colony 50

Whittier Christian 41, Claremont 32

Crossroads 63, South Torrance 62

Cerritos 49, Peninsula 39

Cathedral City 65, Murrieta Mesa 53

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Ridgecrest Burroughs at #1 Brentwood

#5 Knight at #4 Corona Santiago

#6 Crossroads at #3 Whittier Christian

Cerritos at #2 Cathedral City

DIVISION 3A

Second round, Saturday

St. Bonaventure 74, Gabrielino 56

Laguna Hills 54, Don Lugo 48

El Segundo 40, Irvine 34

Mayfair 59, Hueneme 52

Oxnard 50, Santa Monica 40

San Juan Hills 53, Pioneer 39

Diamond Ranch 60, La Quinta 49

Patriot 59, San Dimas 51 (OT)

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Laguna Hills at #1 St. Bonaventure

#4 Mayfair at #5 El Segundo

#6 San Juan Hills at #3 Oxnard

#7 Diamond Ranch at #2 Patriot

DIVISION 4AA

Second round, Saturday

Rosemead 53, Barstow 33

Ramona 37, Burbank Providence 30

Whitney 43, La Serna 39

Oak Park 78, Workman 44

Maranatha 50, Paloma Valley 47

Sultana 62, Compton 49

Dominguez 51, CAMS 43

Northview 55, Fountain Valley 42

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Rosemead at Ramona

#4 Oak Park at Whitney

#3 Maranatha at Sultana

#2 Northview at Dominguez

DIVISION 4A

Second round, Saturday

Crean Lutheran 73, Inglewood 57

Garey 66, Orange Vista 56

Holy Martyrs 43, Garden Grove Santiago 35

Santa Fe 58, Xavier Prep 40

St. Genevieve 41, Moreno Valley 38

Anaheim 59, Ontario Christian 40

Bassett 45, Pilibos 37

Hillcrest 45, Big Bear 34

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#8 Garey at #1 Crean Lutheran

Holy Martyrs at #4 Santa Fe

St. Genevieve at Anaheim

#7 Bassett at #2 Hillcrest

DIVISION 5AA

Second round, Saturday

Linfield Christian 65, Hesperia Christian 28

Kaiser 55, Coastal Christian 32

Mesa Grande Academy 40, Wildwood 33

Mary Star 61, Rancho Christian 58 (OT)

Rio Hondo Prep 61, Santa Paula 41

Pasadena Marshall 48, Thacher 28

Montclair 65, Coast Union 39

Costa Mesa 54, Riverside Prep 38

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

Kaiser at #1 Linfield Christian

Mary Star at #5 Mesa Grande Academy

#6 Pasadena Marshall at #3 Rio Hondo Prep

Costa Mesa at #7 Montclair

DIVISION 5A

Second round, Saturday

Bloomington Christian 54, Santa Rosa Academy 14

Shalhevet 50, Samueli 39

Trinity Classical 32, Nuview Bridge 23

Western Christian 72, La Reina 60

Cobalt 55, Villanova Prep 53

Bishop Conaty-Loretto 66, Santa Maria Valley Christian 19

Saddleback 46, CSDR 24

Second round, Monday, 6:30 p.m.

#2 Milken at Calvary Murrieta

Quarterfinals, Wednesday, 7 p.m.

#1 Bloomington Christian at Shalhevet

Trinity Classical at #4 Western Christian

#6 Bishop Conaty-Loretto at #3 Cobalt

#2 Milken/Calvary Murrieta winner at Saddleback

Notes: Semifinals, Friday, 7 p.m. Championships, Feb. 23 at Cal Baptist U., Azusa Pacific U., Colony, and Godinez.


Advertisement