Advertisement
High School Sports

Boys’ water polo: Southern Section playoff results and updated pairings

Water Polo Ball
(Matt_Brown/Getty Images)

DIVISION 1

Quarterfinals, Thursday

Harvard-Westlake 11, Mater Dei 3

Huntington Beach 11, Orange Lutheran 5

Advertisement

Loyola 9, Santa Margarita 6

Newport Harbor 11, Oaks Christian 8

Semifinals, Wednesday at Heritage Park (Irvine), times TBA

#1 Harvard-Westlake vs. #5 Huntington Beach

Advertisement

#3 Loyola vs. #2 Newport Harbor

DIVISION 2

Quarterfinals, Saturday, times tbd unless noted

Los Alamitos at #1 Palos Verdes, 2 p.m.

#4 Foothill at Corona del Mar, 5 p.m.

#3 Woodbridge at Mira Costa

Riverside Poly at #2 San Clemente

Advertisement

DIVISION 3

Second round, Thursday

Long Beach Wilson 16, Ventura 7

Schurr 7, South Pasadena 6

Sherman Oaks Notre Dame 11, El Toro 9

Beckman 9, Capistrano Valley 5

Westlake 11, Redondo 7

Advertisement

Northwood 10, Costa Mesa 9

Santa Barbara 10, Edison 6

Los Osos 18, Corona Santiago 6

Quarterfinals, Saturday, times tbd

#1 Long Beach Wilson at Schurr

#4 Beckman at Sherman Oaks Notre Dame

Northwood at Westlake

Santa Barbara at #2 Los Osos

DIVISION 4

Second round, Thursday

JSerra 10, Yucaipa 3

El Segundo 12, Thousand Oaks 9

Garden Grove Pacifica 10, Esperanza 6

Brentwood 17, Troy 5

Yorba Linda 8, Millikan 5

El Dorado 12, La Habra 10

Chadwick 8, King 7

San Juan Hills 13, Glendora 7

Quarterfinals, Saturday, times tbd

El Segundo at #1 JSerra

Garden Grove Pacifica at #4 Brentwood

El Dorado at #3 Yorba Linda

Chadwick at #2 San Juan Hills

DIVISION 5

Second round, Thursday

Mission Viejo 15, Long Beach Poly 9

Camarillo 14, Culver City 9

Brea Olinda 10, Pasadena Poly 7

Palm Desert 17, Great Oak 10

Trabuco Hills 14, El Modena 8

Temecula Valley 9, Anaheim Canyon 7

Burbank Burroughs 13, Marina 11 (OT)

St. Francis 19, Buena Park 6

Quarterfinals, Saturday, times tbd

#1 Mission Viejo at Camarillo

#4 Palm Desert at Brea Olinda

Temecula Valley at #3 Trabuco Hills

Burbank Burroughs at #2 St. Francis

DIVISION 6

Second round, Thursday

Crespi 23, Fontana 4

South Torrance 12, Warren 9

Whittier 16, Western 9

Los Altos 11, Paloma Valley 7

Placentia Valencia 21, Pioneer 4

Baldwin Park 10, West Torrance 7

Garden Grove 8, Torrance 5

Redlands 10, Ramona 6

Quarterfinals, Saturday, times tbd

#1 Crespi at South Torrance

Whittier at #4 Los Altos

#3 Placentia Valencia at Baldwin Park

Garden Grove at #2 Redlands

DIVISION 7

Quarterfinals, Saturday, times tbd

San Gorgonio at #1 Rancho Mirage

San Bernardino at #4 Arroyo Valley

#3 Santa Ana at Moreno Valley

#2 Ontario at Sierra Vista

Notes: Quarterfinals (Div. 2-7), Saturday; semifinals in all divisions, Wednesday. Championships, Nov. 16 at Heritage Park (Irvine).


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement