Advertisement
High School Sports

Girls’ tennis: Southern Section playoff results and updated pairings

Tennis racket and tennis ball on the red clay court
(Enes Evren/Getty Images/iStockphoto)

SOUTHERN SECTION GIRLS’ TENNIS

OPEN DIVISION

Quarterfinals, Friday

Irvine University 13, West Ranch 5

Advertisement

Westlake 12, Palos Verdes 6

Mira Costa 11, Campbell Hall 7

Peninsula 12, San Marino 6

Advertisement

Semifinals, Wednesday, 2 p.m.

#4 Westlake at University/West Ranch winner

#2 Peninsula at #3 Mira Costa

DIVISION 1

Second round, Friday

Corona del Mar`16. San Marcos 2

Murrieta Valley 13, San Clemente 5

Advertisement

Huntington Beach 10, Yorba Linda 8

Troy 10, Palm Desert 8

Camarillo 15, Calabasas 3

Mater Dei 10, King 8

Marlborough 12, Beckman 6

Aliso Niguel 11, Arcadia 7

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

Murrieta Valley at #1 Corona del Mar

Advertisement

Troy at Huntington Beach

#3 Camarillo at Mater Dei

Marlborough at Aliso Niguel

DIVISION 2

Second round, Friday

South Torrance 9, San Juan Hills 9 (South wins on games, 78-70)

JSerra 13, Los Alamitos 5

Long Beach Poly 12, Santa Barbara 6

Claremont 15, Pasadena Poly 3

Woodbridge 14, Laguna Beach 4

Harvard-Westlake 12, Valencia 6

Los Osos 15, Dos Pueblos 3

Redondo 11, Elsinore 7

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

#1 South Torrance at JSerra

#4 Claremont at Long Beach Poly

Harvard-Westlake at #3 Woodbridge

#2 Redondo at Los Osos

DIVISION 3

Second round, Friday

Portola 14, Bishop Montgomery 4

Temescal Canyon 11, Archer 7

St. Margaret’s 11, Diamond Bar 7

Alta Loma 9, Walnut 9 (Alta Loma wins on games, 84-74)

Rancho Cucamonga 10, Montclair 8

El Segundo 10, Cerritos 8

Sherman Oaks Notre Dame 14, Mayfair 4

Riverside Poly 14, Malibu 4

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

Temescal Canyon at #1 Portola

#4 Alta Loma at St. Margaret’s

El Segundo at Rancho Cucamonga

#2 Riverside Poly at Sherman Oaks Notre Dame

DIVISION 4

Second round, Friday

Westridge 12, San Dimas 6

Yucaipa 15, Alhambra 3

Whitney 10, Flintridge Sacred Heart 8

Hacienda Heights Wilson 15, Norte Vista 3

Pasadena Marshall 10, Webb 8

Fullerton 12, Jurupa Valley 6

Millikan 18, Coachella Valley 0

Rowland 12, Quartz Hill 6

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

#1 Westridge at Yucaipa

#4 Hacienda Heights Wilson at Whitney

Pasadena Marshall at Fullerton

Millikan at #2 Rowland

DIVISION 5

Second round, Friday

Segerstrom 16, Edgewood 2

Immaculate Heart 15, Vista del Lago 3

Arroyo Valley 9, Hueneme 9 (Arroyo Valley wins on games, 79-73)

Heritage 12, Channel Islands 6

Oak Hills 11, Canyon Springs 7

Rubidoux 12, Rancho Alamitos 6

Cerritos Valley Christian 11, Summit 7

Western 13, Nogales 5

Quarterfinals, Monday, 2 p.m.

#1 Segerstrom at Immaculate Heart

Arroyo Valley at #4 Heritage

Oak Hills at Rubidoux

Cerritos Valley Christian at #2 Western

Notes: Semifinals, Wednesday, 2 p.m. Championships, Nov. 15 at Claremont Club.


Newsletter
Go beyond the scoreboard

Get the latest on L.A.'s teams in the daily Sports Report newsletter.

You may occasionally receive promotional content from the Los Angeles Times.
Advertisement