Advertisement
Share

High school boys’ basketball: Southern Section playoff results and updated pairings

Basketballs in a rack on the court.
(Joel Auerbach / Getty Images)

SOUTHERN SECTION BOYS’ BASKETBALL

OPEN DIVISION

Tuesday unless noted

POOL A

Sierra Canyon 82, Ribet Academy 70

Etiwanda 48, St. John Bosco 46

POOL B

Corona Centennial 82, Damien 69 (Monday)

Mater Dei 62, Harvard-Westlake 57

Friday

POOL A

#4 Etiwanda (2-0) at #1 Sierra Canyon (2-0)

#8 St. John Bosco (0-2) at #5 Ribet Academy (0-2)

POOL B

#3 Mater Dei (1-1) at #2 Corona Centennial (1-1)

#7 Harvard-Westlake (1-1) at #6 Damien (1-1)

NOTE: Championship (Winner Pool A vs. Winner Pool B), June 11.

DIVISION 1

Quarterfinals, Tuesday

Heritage Christian 64, Windward 54

Capistrano Valley 57, JSerra 50

Bishop Montgomery 63, Oak Park 60

Chaminade 72, St. Bernard 68

Semifinals, Friday

#4 Capistrano Valley at #1 Heritage Christian

Bishop Montgomery at #2 Chaminade

DIVISION 2AA

Quarterfinals, Tuesday

Los Altos 58, Colony 49

Long Beach Poly 67, Orange Lutheran 49

Rolling Hills Prep 48, Fountain Valley 47

Santa Margarita 42, Laguna Beach 34

Semifinals, Friday

Long Beach Poly at Los Altos

#3 Rolling Hills Prep at #2 Santa Margarita

DIVISION 2A

Quarterfinals, Tuesday

Crean Lutheran 75, Culver City 57

Dominguez 69, Servite 52

Agoura 65, West Ranch 59

Murrieta Valley 92, Capistrano Valley Christian 60

Semifinals, Friday

#1 Crean Lutheran at Dominguez

Murrieta Valley at Agoura

DIVISION 3AA

Quarterfinals, Tuesday

Burbank 79, Foothill 73 (2OT)

King 62, Maranatha 56

Cerritos Valley Christian 62, Covina 56

Aquinas 84, Lakewood 80 (OT)

Semifinals, Friday

Burbank at King

#3 Cerritos Valley Christian at #2 Aquinas

DIVISION 3A

Quarterfinals, Tuesday

Shalhevet 67, El Segundo 52

Marina 60, St. Paul 59

Glendora 55, Palm Desert 52 (OT)

Citrus Valley 49, Knight 42

Semifinals, Friday unless noted

Marina 76, Shalhevet 74 (Thursday)

Citrus Valley at #3 Glendora

DIVISION 4AA

Quarterfinals, Tuesday

Pasadena Poly 67, South El Monte 27

Elsinore 49, Orangewood Academy 46

Arcadia 65, Da Vinci 64

Paramount 74, Victor Valley 59

Semifinals, Saturday

Elsinore at #1 Pasadena Poly, 7 p.m.

Paramount at Arcadia, 6:30 p.m.

DIVISION 4A

Quarterfinals, Tuesday

Linfield Christian 68, Chino 55

Milken 65, Lakeside 50

Pilibos 69, Arlington 58

Rio Mesa 51, West Valley 32

Semifinals, Friday

Milken at #1 Linfield Christian, 4 p.m.

Rio Mesa at #3 Pilibos

DIVISION 5AA

Quarterfinals, Tuesday

Santa Ana Calvary Chapel 59, Moreno Valley 58

AGBU 76, Western 29

Costa Mesa 67, El Monte 61

Valley Torah 71, Nordhoff 58

Semifinals, Friday

#4 AGBU at #1 Santa Ana Calvary Chapel

#2 Valley Torah at Costa Mesa, 2:30 p.m.

DIVISION 5A

Quarterfinals, Tuesday

Desert Hot Springs 49, Orange 46

Edgewood 61, Bosco Tech 58

Faith Baptist 57, Acaciawood Academy 22

Webb 37, Malibu 34

Semifinals, Friday

#4 Edgewood at Desert Hot Springs

Faith Baptist at Webb

NOTES: Championships, June 9.


Advertisement