Advertisement
High School Sports

Lacrosse: U.S. Lacrosse/Southern Section playoff pairings

BOYS’ LACROSSE

 

ORANGE COUNTY

First round, Tuesday

Advertisement

#16 Trabuco Hills (8-10) at #1 Foothill (16-1)

#9 Aliso Niguel (15-2) at #8 Great Oak (15-2)

#12 Los Alamitos (9-7) at #5 Santa Margarita (11-6)

#13 Mater Dei (11-6) at #4 San Clemente (14-4)

Advertisement

#14 El Toro (7-10) at #3 JSerra (14-4)

#11 Yorba Linda (16-2) at #6 St. Margaret’s (8-7)

#10 Tesoro (9-8) at #7 Beckman (15-3)

#15 Newport Harbor (8-8) at #2 Corona del Mar (13-1)

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday at Laguna Hills (5 and 7:15 p.m.). Orange County final, May 14, 7:30 p.m. at Aliso Niguel.

 

 

Advertisement

LOS ANGELES COUNTY

First round, Tuesday

#16 Palisades (10-6) at #1 Harvard-Westlake (12-4), 5 p.m.

#9 Crespi (9-5) at #8 Agoura (8-8), 7 p.m.

#12 Oaks Christian (7-6) at #5 Oak Park (12-5), 7:45 p.m.

#13 Mira Costa (7-7) at #4 Newbury Park (15-3), 6 p.m.

#14 West Ranch (11-3) at #3 Thousand Oaks (13-2), 6 p.m.

#11 Peninsula (11-4) at #6 Palos Verdes (9-8), 3:30 p.m.

Advertisement

#10 Redondo (8-7) at #7 Westlake (13-3), 6 p.m.

#15 Culver City (11-7) at #2 Loyola (13-4), 5 p.m.

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday. Los Angeles County final, May 14, 7:30 p.m.  at Mira Costa.

 

 

GIRLS’ LACROSSE

 

ORANGE COUNTY

First round, Tuesday

#16 El Toro (7-11) at #1 Capistrano Valley (15-0), 7 p.m.

#9 Tesoro (9-6) at #8 Trabuco Hills (16-2), 7 p.m.

#12 Newport Harbor (10-6) at #5 Mater Dei (9-7), 5 p.m.

#13 San Clemente (6-9) at #4 Beckman (12-2), 5 p.m.

#14 Temecula Valley (10-6) at #3 Foothill (14-2), 5 p.m.

#11 Mission Viejo (9-7) at #6 Corona del Mar (14-4), 3:15 p.m.

#10 St. Margaret’s (12-4) at #7 Aliso Niguel (9-6), 7 p.m.

#15 Santa Margarita (5-10) at #2 Los Alamitos (10-6), 5 p.m.

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday at Laguna Hills (1 and 3 p.m.). Orange County final, May 14, 5:30 p.m. at Aliso Niguel.

 

 

LOS ANGELES COUNTY

First round, Tuesday

#1 Oak Park (16-2), bye

#9 Westlake (9-4) at #8 Glendale (12-5)

#12 Thacher (8-6) at #5 Chaminade (13-4)

#4 Palos Verdes (7-7), bye

#3 Agoura (15-1), bye

#11 Chadwick (7-3) at #6 Peninsula (9-6)

#10 El Segundo (10-7) at #7 Mira Costa (5-11)

#2 Redondo (14-4), bye

 

Notes: Quarterfinals, Thursday; semifinals, Saturday. Los Angeles County final, May 14, 5 p.m.  at Mira Costa.

 

 

Championships -- Orange County vs. Los Angeles County championships, May 17 at Huntington Beach (girls at 11 a.m., boys at 1 p.m.)


Newsletter
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement