Advertisement
High School Sports

High school boys’ basketball: Tuesday’s Southern Section playoff results and updated pairings

SOUTHERN SECTION BOYS’ BASKETBALL

OPEN DIVISION

Pool play

Tuesday

Advertisement

POOL A

Rancho Christian 61, Etiwanda 49

Rancho Verde 50, Bishop Montgomery 41

POOL B

Advertisement

Sierra Canyon 75, St. John Bosco 72

Mater Dei 82, Corona Centennial 71

Friday, 7 p.m.

POOL A

#4 Rancho Verde (1-1) at #1 Rancho Christian (1-1)

#8 Bishop Montgomery (1-1) at #5 Etiwanda (1-1)

POOL B

#3 Corona Centennial (1-1) vs. #2 Sierra Canyon (2-0) at Calabasas, 7:30 p.m.

Advertisement

#7 Mater Dei (1-1) at #6 St. John Bosco (0-2)

Note: Championship (Pool A winner vs. Pool B winner), Feb. 23 at Cal Baptist U. (Riverside),

DIVISION 1

Second round, Tuesday

Chino Hills 68, Anaheim Canyon 51

St. Anthony 67, Riverside Poly 59

Windward 57, Long Beach Poly 53

Loyola 58, Pasadena 53

Advertisement

Harvard-Westlake 81, Redondo 60

Brentwood 63, JSerra 57

Santa Margarita 70, Crespi 58

Damien 86, Los Altos 72

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#8 St. Anthony at #1 Chino Hills

#4 Loyola at Windward

#3 Harvard-Westlake at Brentwood

#7 Santa Margarita at #2 Damien

DIVISION 2AA

Second round, Tuesday

Camarillo 88, Cathedral 81

Rancho Cucamonga 83, Heritage Christian 73

Temecula Valley 70, Newport Harbor 61

Valencia 52, Santa Monica 40

Riverside Notre Dame 55, Chaminade 54

Cypress 81, Beverly Hills 78

Mayfair 74, Villa Park 66

Orange Lutheran 65, Campbell Hall 58

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#1 Camarillo at #8 Rancho Cucamonga

Temecula Valley at #4 Valencia

#6 Cypress at #3 Riverside Notre Dame

#2 Orange Lutheran at Mayfair

DIVISION 2A

Second round, Tuesday

Colony 77, Beaumont 57

West Ranch 64, Peninsula 55

Compton 63, King 48

Crescenta Valley 70, Culver City 67

La Canada 65, La Mirada 36

Walnut 54, Diamond Bar 30

Crean Lutheran 80, Redlands East Valley 66

Troy 56, Tesoro 55

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#1 Colony at West Ranch

#4 Crescenta Valley at #5 Compton

#3 La Canada at #6 Walnut

Crean Lutheran at Troy

DIVISION 3AA

Second round, Tuesday

Rolling Hills Prep 82, Ocean View 41

Schurr 68, Cerritos 51

Oxnard 72, Mission Viejo 43

St. Francis 94, Beckman 52

Warren 50, La Habra 45

Santa Clarita Christian 73, Citrus Hill 48

Highland 67, Ventura 51

San Gabriel Academy 65, Hillcrest 52

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#1 Rolling Hills Prep at Schurr

#4 St. Francis at Oxnard

Warren at #6 Santa Clarita Christian

#2 San Gabriel Academy at #7 Highland

DIVISION 3A

Second round, Tuesday

Santa Barbara 62, St. Bonaventure 53

Mary Star 65, Barstow 60

Palm Springs 47, Sunny Hills 44

Shalhevet 52, San Dimas 42

Capistrano Valley Christian 61, Redlands 54

Salesian 39, South Hills 35

Garden Grove Pacifica 71, Covina 59

Palos Verdes 62, Eisenhower 47

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#8 Mary Star at #1 Santa Barbara

#4 Shalhevet at #5 Palm Springs

#3 Capistrano Valley Christian at #6 Salesian

#2 Palos Verdes at Garden Grove Pacifica

DIVISION 4AA

Second round, Tuesday

Fairmont Prep 64, Temple City 36

California 63, Holy Martyrs 62

Hacienda Heights Wilson 56, Garden Grove 54

Silverado 74, Aquinas 35

Quartz Hill 62, Shadow Hills 51

Moorpark 65, Portola 50

Dana Hills 63, Rialto 53

Newport Beach Pacifica Christian 54, Ridgecrest Burroughs 51

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#1 Fairmont Prep at California

#4 Silverado at #5 Hacienda Heights Wilson

#6 Moorpark at Quartz Hill

#7 Dana Hills at #2 Newport Beach Pacifica Christian

DIVISION 4A

Second round, Tuesday

Burbank Providence 77, Pomona 64

Da Vinci 73, Hesperia Christian 70

Patriot 56, Savanna 53

Orange Vista 59, Loara 56

Ontario Christian 67, Century 38

Santa Monica Pacifica Christian 77, Westminster La Quinta 64

Southlands Christian 77, La Puente 67

Ribet Academy 70, Calvary Baptist 50

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#1 Burbank Providence at Da Vinci

#4 Orange Vista at #5 Patriot

#3 Ontario Christian at #6 Santa Monica Pacifica Christian

#2 Ribet Academy at #7 Southlands Christian

DIVISION 5AA

Second round, Tuesday

Santa Clara 69, Riverside Prep 46

Indian Springs 64, South El Monte 55

Hueneme 56, University Prep 42

Moreno Valley Riverside County Education Academy 64, Santa Ana 61

Sage Hill 67, Gabrielino 53

Yeshiva 60, Workman 54

Bassett 86, Lancaster Desert Christian 59

Loma Linda Academy 52, Thacher 35

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#1 Santa Clara at #8 Indian Springs

Moreno Valley Riverside County Education Academy at #5 Hueneme

#3 Sage Hill at #6 Yeshiva

Bassett at #2 Loma Linda Academy

DIVISION 5A

Second round, Tuesday

Western Christian 74, Excelsior 36

de Toledo 64, Mojave 43

Arroyo Valley 40, Bloomington Christian 38

New Roads 57, Waverly 50

Carpinteria 72, Vistamar 54

Cate 61, San Jacinto Valley Academy 52

Avalon 56, Dunn 42

Oakwood 59, Nordhoff 40

Quarterfinals, Thursday, 7 p.m.

#8 de Toledo at #1 Western Christian

New Roads at Arroyo Valley

Carpinteria at #6 Cate

#2 Oakwood at #7 Avalon

Notes: Semifinals, Saturday, 7 p.m. Championships, Feb. 23 at Cal Baptist U., Azusa Pacific U., Colony, and Godinez.

Sign up for our daily sports newsletter »


Newsletters
Get our daily Sports Report newsletter
Advertisement