Advertisement

High school girls' water polo: Saturday's Southern Section playoff results and updated pairings

SOUTHERN SECTION GIRLS' WATER POLO

DIVISION 1

Advertisement

Consolation semifinals, Tuesday

#8 Mater Dei at #5 San Marcos

Advertisement

#3 Dos Pueblos at #7 Newport Harbor

Championship semifinals, Wednesday at Heritage Park (Irvine)

#4 Foothill vs. #1 Laguna Beach, 7 p.m.

#2 Orange Lutheran vs. #6 Corona del Mar, 5 p.m.

Advertisement

Notes: Fifth- and seventh-place games, Thursday, Championship and third-place game, Feb. 16 at Heritage Park (Irvine).

DIVISION 2

Quarterfinals, Saturday

Santa Margarita 8, La Canada 6

Schurr 5, Agoura 4

Santa Barbara 8, Harvard-Westlake 4

San Clemente 6, Huntington Beach 4

Semifinals, Wednesday at Heritage Park (Irvine), times TBA

Advertisement

#1 Santa Margarita vs. Schurr

#2 San Clemente vs. #3 Santa Barbara

DIVISION 3

Quarterfinals, Saturday

Oaks Christian 15, Santa Monica 10

Redondo 10, Segerstrom 8

Corona Santiago 10, Riverside Poly 7

Mira Costa 13, Claremont 6

Semifinals, Wednesday at Heritage Park (Irvine), times TBA

#4 Redondo vs. #1 Oaks Christian

#2 Mira Costa vs. #3 Corona Santiago

DIVISION 4

Quarterfinals, Saturday

La Quinta 12, Westlake 5

Sunny Hills 8, El Segundo 7

Pasadena Poly 14, Yucaipa 9

Dana Hills 8, Edison 7

Semifinals, Wednesday at alternate sites TBA

#1 La Quinta vs. Sunny Hills

#2 Dana Hills vs. #3 Pasadena Poly

DIVISION 5

Quarterfinals, Saturday

Valley View 9, Citrus Valley 4

Glendora 5, El Dorado 3

Murrieta Mesa 8, Alta Loma 2

Eastvale Roosevelt 13, San Juan Hills 6

Semifinals, Wednesday at alternate sites TBA

#4 Glendora vs. Valley View

Eastvale Roosevelt vs. #3 Murrieta Mesa

DIVISION 6

Quarterfinals, Saturday

Buena Park 8, Walnut 7

Villanova Prep 7, Webb 3

Arcadia 5, Jurupa Valley 2

West Torrance 14, Los Amigos 12 (OT)

Semifinals, Wednesday at alternate sites TBA

#4 Villanova Prep vs. #1 Buena Park

Arcadia vs. #2 West Torrance

DIVISION 7

Quarterfinals, Saturday

Katella 5, South Torrance 1

El Modena 11, Tahquitz 8

Flintridge Prep 12, Fontana 4

Carpinteria 9, Chadwick 7

Semifinals, Wednesday at alternate sites TBA

#1 Katella vs. El Modena

Carpinteria vs. #3 Flintridge Prep

Notes: Championships, Feb. 16 at Heritage Park (Irvine).

Advertisement
Advertisement