Advertisement
High School

High school boys’ volleyball: Tuesday’s Southern Section playoff results and updated pairings

DIVISION 1

First round, Tuesday

Newport Harbor d. Palos Verdes, 25-15, 25-16, 25-20

San Clemente d. Santa Margarita, 25-17, 27-25, 24-26, 23-25, 19-17

Advertisement

Loyola d. Laguna Beach, 25-19, 25-14, 17-25, 25-19

Redondo d. Edison, 23-25, 25-20, 25-23, 25-21

Corona del Mar d. Newbury Park, 25-16, 25-9, 19-25, 25-14

Santa Barbara d. Tesoro, 20-25, 22-25, 25-22, 25-22, 15-10

Advertisement

Huntington Beach d. Servite, 25-21, 20-25, 18-25, 25-19, 15-12

Mira Costa d. Los Alamitos, 25-22, 25-18, 25-23

Quarterfinals, Saturday, 6 p.m.

San Clemente at #1 Newport Harbor

Loyola at #4 Redondo

Santa Barbara at #3 Corona del Mar

#2 Mira Costa at Huntington Beach

DIVISION 2

Advertisement

First round, Tuesday

Saddleback Valley Christian d. Hart, 25-21, 25-14, 25-10

Northwood d. Downey, 22-25, 25-17, 25-21, 25-21

Dana Hills d. Lakewood, 25-19, 25-22, 19-25, 25-20

San Marcos d. Channel Islands, 25-21, 25-18, 25-23

West Ranch d. Dos Pueblos, 25-20, 25-15, 25-17

Thousand Oaks d. South Torrance, 22-25, 25-8, 25-21, 25-20

Arcadia d. South Pasadena, 25-19, 25-14, 22-25, 25-23

Advertisement

Alemany d. Simi Valley, 25-17, 25-23, 25-22

Beckman d. Tustin, 25-20, 25-19, 25-16

El Segundo d. Bishop Montgomery, 25-13, 22-25, 25-22, 25-15

Mission Viejo d. Long Beach Wilson, 25-23, 25-13, 25-19

Sherman Oaks Notre Dame at Burbank Burroughs, 25-17, 25-12, 25-19

Orange Lutheran d. Santa Ana Calvary Chapel, 25-17, 25-12, 25-19

Oak Park d. Westlake, 25-21, 23-25, 25-22, 25-19

Valencia d. Oxnard, 25-22, 25-16, 25-15

Esperanza d. San Juan Hills, 3 games to 1 (scores not reported)

Second round, Thursday, 6 p.m.

#1 Saddleback Valley Christian at Northwood

San Marcos at Dana Hills

West Ranch at Thousand Oaks

#4 Alemany at Arcadia

#3 Beckman at El Segundo

Mission Viejo at Sherman Oaks Notre Dame

Oak Park at Orange Lutheran

#2 Esperanza at Valencia

DIVISION 3

First round, Tuesday

Murrieta Valley d. Laguna Hills, 25-20, 25-15, 25-20

Bolsa Grande d. Camarillo, 25-22, 25-18, 25-22

Woodbridge d. Bell Gardens, 25-17, 25-22, 25-13

Yorba Linda d. Hueneme, 25-16, 25-13, 25-13

Santa Monica d. Harvard-Westlake, 25-23, 17-25, 25-21, 25-27, 15-9

Cypress d. Paloma Valley, 25-23, 25-17, 32-30

Crescenta Valley d. La Salle, 25-16, 25-21, 25-18

Quartz Hill d. Agoura, 25-8, 25-13, 25-15

Peninsula d. Foothill Tech, 25-21, 25-14, 25-20

Eastvale Roosevelt d. Claremont, 26-24, 25-12, 25-20

St. Margaret’s d. Warren, 25-15, 25-11, 22-25, 25-22

Foothill d. Millikan, 28-26, 25-18, 25-20

Cerritos d. Burbank, 22-25, 25-21, 25-23, 28-26

La Palma Kennedy d. Temple City, 25-23, 25-17, 25-17

Great Oak d. Damien, 25-23, 19-25, 25-16, 24-26, 15-10

Capistrano Valley d. Long Beach Poly, 22-25, 25-18, 25-20, 23-25, 15-12

Second round, Thursday, 6 p.m.

#1 Murrieta Valley at Bolsa Grande

Yorba Linda at Woodbridge

Santa Monica at Cypress

#4 Quartz Hill at Crescenta Valley

Eastvale Roosevelt at #3 Peninsula

St. Margaret’s at Foothill

La Palma Kennedy at Cerritos

#2 Capistrano Valley at Great Oak

DIVISION 4

First round, Tuesday

Cerritos Valley Christian d. North Torrance, 25-21, 25-15, 25-19

San Gabriel Academy d. Savanna, 25-17, 25-21, 25-17

Laguna Blanca d. Vistamar, 20-25, 25-18, 25-20, 25-21

Flintridge Prep d. Godinez, 25-23, 25-14, 25-17

Windward d. Corona Centennial, 25-14, 25-7, 25-11

Keppel d. San Marino, 25-22, 25-21, 25-21

Redlands d. San Jacinto, 25-22, 25-22, 25-21

La Serna d. Cate, 25-21, 25-22, 21-25, 25-22

Los Altos d. Anaheim, 25-11, 25-19, 25-23

Torrance d. St. Monica, 25-18, 27-25, 25-18

Paramount d. Garden Grove, 25-19, 25-23, 25-20

Paraclete d. Burbank Providence, 25-15, 25-17, 25-18

Katella d. La Sierra, 25-23, 25-21, 25-18

Perris d. Yucaipa, 25-23, 25-14, 23-25, 25-18

Campbell Hall d. Carpinteria, 25-17, 25-20, 25-15

St. Anthony d, California, 25-20, 25-17, 25-20

Second round, Thursday, 6 p.m.

San Gabriel Academy at #1 Cerritos Valley Christian

Flintridge Prep at Laguna Blanca

Windward at Keppel

Redlands at #4 La Serna

Torrance at #3 Los Altos

Paraclete at Paramount

Katella at Perris

#2 St. Anthony at Campbell Hall

DIVISION 5

First round, Tuesday

Ocean View d. Hemet, 25-20, 25-20, 25-22

Westminster La Quinta d. Sage Hill, 25-22, 21-25, 25-22, 25-21

Arrowhead Christian d. Upland, 25-18, 25-21, 25-14

Elsinore d. Calvary Murrieta, 25-15, 25-13, 25-14

Indian Springs d. Orange, 25-19, 25-10, 25-12

Redlands East Valley d. Sierra Vista, 25-17, 25-17, 25-10

Pacific Lutheran d. Whitney, 25-23, 17-25, 25-20, 25-23

Santa Monica Pacifica Christian d. Bellflower, 25-10, 25-17, 25-17

El Modena d. Cathedral, 25-18, 25-21, 25-12

Ontario Christian d. Eisenhower, 25-18, 18-25, 25-16, 25-17

El Rancho d. Antelope Valley, 25-23, 25-22, 25-13

Tahquitz d. Ramona, 25-23, 25-10, 25-16

Norwalk d. Da Vinci, 25-19, 25-22, 25-19

Montebello d. Ganesha, 16-25, 19-25, 25-22, 25-20, 15-11

Oakwood d. Heritage Christian, 25-20, 24-26, 25-23, 16-25, 15-4

Temecula Valley d. Rialto, 25-13, 25-11, 25-23

Second round, Thursday, 6 p.m.

Westminster La Quinta at Ocean View

Arrowhead Christian at Elsinore

Indian Springs at Redlands East Valley

#4 Santa Monica Pacifica Christian at Pacific Lutheran

Ontario Christian at #3 El Modena

Tahquitz at El Rancho

Norwalk at Montebello

#2 Temecula Valley at Oakwood

DIVISION 6

First round, Tuesday

Village Christian d. Emerson, 25-9, 25-10, 25-14

Arlington d. Santa Rosa Academy, 23-25, 25-12, 25-18, 25-18

Holy Martyrs d. San Luis Obispo Classical, 25-11, 25-11, 12-25, 25-20

Bosco Tech d. International School of Los Angeles, 25-16, 25-12, 25-19

Garey d. Pilgrim, 25-10, 25-20, 25-16

Nuview Bridge d. Lakeside, 21-25, 28-26, 25-20, 19-25, 15-6

Brethren Christian d. Dunn, 3 games to 0 (scores not reported)

Webb d. Waverly, 25-10, 25-11, 25-19

Oxford Academy d. Le Lycee, 25-10, 21-25, 26-24, 21-25, 16-14

Rancho Christian d. Fairmont Prep, 25-17, 25-14, 25-17

Milken d. Highland Hall, 25-22, 25-19, 25-14

Avalon d. St. Pius X-St. Matthias, 25-13, 25-20, 25-19

Western Christian d. St. Bernard, 25-14, 27-25, 25-15

Ambassador d. Coastal Christian, 25-17, 25-19, 25-16

Miller d. Riverside North, 25-22, 23-25, 25-16, 25-18

Rio Hondo Prep d. Wildwood, 25-17, 25-23, 26-24

Second round, Thursday, 6 p.m.

#1 Village Christian at Arlington

Bosco Tech at Holy Martyrs

Nuview Bridge at Garey

#4 Webb at Brethren Christian

Rancho Christian at #3 Oxford Academy

Avalon at Milken

Ambassador at Western Christian

#2 Rio Hondo Prep at Miller

Notes: Quarterfinals, Saturday, 6 p.m.; semifinals, May 8, 6 p.m. Championships, May 11 at Cerritos College and designated host sites.


Advertisement